Zamknij

Wstydliwa dolegliwość czy konieczność konsultacji? Kilka słów o chorobach jelit

09:40, 13.07.2023 . Aktualizacja: 09:40, 13.07.2023
Skomentuj

Spośród wszystkich chorób układu pokarmowego, to właśnie dolegliwości związane z jelitami występują najczęściej. Jelita to delikatny i istotny narząd organizmu człowieka, o którego dysfunkcję wcale nie tak trudno. Oczywiście, każdemu zdarzyć się mogą niedyspozycje trawienne, bóle brzucha czy inne nieprzyjemności. Czasami są to jednorazowe epizody i nie stanowią one nic niepokojącego; inaczej jest w przypadku, gdy bóle i dyskomfort stają się czymś powtarzalnym, a dodatkowo występują w towarzystwie innych objawów, takich jak osłabienie, obniżona odporność czy stany podgorączkowe. Zaobserwowanie u siebie występowania zestawu objawów powinno być sygnałem do umówienia wizyty lekarskiej i przeprowadzenia diagnostyki.

 

Poznaj najczęstsze choroby jelit i ich cechy charakterystyczne

 

Kłopoty gastryczne mogą świadczyć nie tylko o przewlekłych chorobach jelit, lecz również o znacznie poważniejszych schorzeniach – łącznie z zaburzeniami pracy narządów jamy brzusznej. Monitorowanie pracy układu pokarmowego oraz szybkie zauważenie problemu pozwoli na  wdrożenie odpowiednich metod załagodzenia objawów, a nawet całkowitego wyleczenia przypadłości. Do najczęściej diagnozowanych schorzeń jelitowych należą:

  • zespół jelita drażliwego uciążliwa i bardzo często spotykana choroba układu pokarmowego, objawiająca się między innymi doświadczaniem częstych bólów brzucha, biegunek czy wzdęć oraz zaparć; objawy te utrzymują się przez dłuższy czas, a towarzyszące im osłabienie bardzo zaburza codzienne funkcjonowanie;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna → te zapalenie jelit występuje w Polsce dość rzadko, jednak mimo to nie należy w żaden sposób go wykluczać w przypadku nawracających bólów brzucha; osobami narażonymi na tę przypadłość zazwyczaj są ludzie młodzi, w wieku 15-25 lat, lecz choroba może ujawnić się nawet po 60. roku życia;
  • wrzodziejące zapalenie jelit schorzenie objawiające się fazami wycofania objawów  oraz ostrymi nawrotami odpowiada za bóle, wzdęcia i inne nieprawidłowości zdrowotne; wrzodziejące zapalenie jelit, zarówno jak choroba Leśniowskiego-Crohna, ujawnia się między 15 a 25 rokiem życia.

Zdarza się, że dolegliwości żołądkowe związane są z nietolerancjami na składniki zawarte w spożywanym pokarmie. W przypadku podejrzewania, że przyczyną kłopotów jelitowych jest konkretny produkt lub jedna z jego części składowych, zaleca się rozważenie wykonania badań na nietolerancje pokarmowe.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – o mocy ziół na dolegliwości jelitowe

 

Chcąc usprawnić pracę układu pokarmowego, warto zadbać o regularne oczyszczanie jelit ze złogów kałowych, toksyn oraz gazów. Zazwyczaj to właśnie one są odpowiedzialne za wiele dolegliwości trawiennych, do których zaliczamy gazy, wzdęcia czy zaparcia. Jednym z polecanych przez praktykantów medycyny ajurwedyjskiej suplementów jest Saaf-Saaf – formuła zawierająca naturalne składniki (zioła i owoce), które naturalnie oczyszczają jelita. Dostępne na DEVA Harmony opakowanie tabletek może być stosowane bez przerwy przez maksymalnie 3 miesiące. Naturalne wspomaganie swojego organizmu mieszankami starannie dobranych ziół jest w stanie pomóc nam przywrócić równowagę pracy jelit. Współcześnie coraz więcej osób sięga po terapię na bazie naturalnych składników, gdyż nie obciążają one wątroby ani jelit, zamiast tego pozytywnie wpływając na układ trawienny. Nie każda choroba jelit może wymagać specjalistycznego leczenia; warto jednak zawczasu skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, gdzie najprawdopodobniej może tkwić przyczyna dolegliwości jelitowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zbyszekzbyszek

0 0

Jak zwał tak zwał,ale pamiętam jak w ubikacjach szkolnych rządzili palacze,skakali po przedziałach
kabinowych a były one tureckie w szkole nr 1.Makabra to mało powiedziane,ale takie było wychowanie. 09:54, 13.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%