Zamknij

Ratujmy świat na wiele lat!

12:41, 02.06.2022 Aktualizacja: 12:41, 02.06.2022
Skomentuj

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie zostały połączone z wydarzeniem bardzo ważnym dla tradycji tej szkoły - było to podsumowanie XVII Tygodnia Ekologicznego. Skomplikowana sytuacja ostatnich dwóch lat, czyli COVID 19, lockdown, zdalne nauczanie i zakaz organizowania imprez masowych- wszystko to mocno ograniczyło szkolne działania i dlatego  wszyscy tak bardzo czekali na tegoroczne podsumowanie. Miało ono charakter szczególny z wielu powodów.

W uroczystości wzięli udział  ważni dla szkoły znamienici goście: Jan Adamowicz - burmistrz Korsz, Irena Dziadoń - zaprzyjaźniona ze szkołą leśnik z Nadleśnictwa Srokowo, Anna Hermanowicz - prezes spółki WIKOM w Korszach, Sławomir Krupczak - komendant OSP w Korszach, Marta Prusinowska - przewodnicząca rady rodziców, a także uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

Tydzień Ekologiczny w roku szkolnym 2021/2022 trwał niemal rok. Rozpoczął się we wrześniu akcją "Sprzątanie Świata`2021", poprzez obchody Pierwszego Dnia Wiosny`2022, kiedy to uczniowie budowali statki kosmiczne z odpadów i śmieci oraz palili Eko - Marzannę. Następnie świętowano Dzień Ziemi`2022 pod hasłem "Zainwestuj w naszą Ziemię". Przez cały rok organizowane były różnorodne konkursy, w których brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły: poczynając od przedszkolaków, przez uczniów klas I -III, aż do uczniów klas IV - VIII. Były to konkursy plastyczne, literackie, wiedzowe:

- "Jak segregować śmieci?" - konkurs plastyczny dla kl. I - III (Organizacja: Dorota Sańko, Natalia Diduch, Emilia Wójtowicz),

- "Statek kosmiczny ze śmieci" - kl. 0 - VIII ( Organizacja: Agata Baten),

- "Woda nie tylko w kranie" - konkurs plastyczny dla chętnych (Organizator: Katarzyna Wasilewska),

- "Ptaki wokół nas" - konkurs plastyczny ogłoszony przez Mazurski Park Krajobrazowy ( Organizator: Agata Baten)

- "Chrońmy świat na wiele lat!" - konkurs literacko - plastyczny dla kl. IV - VI i VII - VIII na rymowany czterowiersz i limeryk wzbogacone o papierowe wyklejanki z makulatury i papierowych odpadów (Organizator: Urszula Konieczka),

- "Co wiemy o pszczołach?" - konkurs z kodami QR dla chętnych (Organizator: Marzena Przybyłowska - Żukowska),

- "Zmniejszam ilość plastiku!" - najważniejszy ze wszystkich konkursów, bo przynoszący realne korzyści dla kieszeni i zdrowia planety - dla kl. 0 - VIII ( Organizator i pomysłodawca: Krystyna Zajdel).

W ramach tego konkursu wszyscy lub prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły zrezygnowali z picia napojów w plastikowych butelkach i przerzucili się na picie wody z bidonów, czyli butelek wielokrotnego użytku. To wielka sprawa! Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody i słodycze.

Kolejnym kierunkiem działań ekologicznych w naszej szkole jest współpraca z Nadleśnictwem Srokowo, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Ireną Dziadoń, która przez uczniów jest nazywana: "Naszą Panią Leśnik". To ona podczas wizyt w naszej szkole opowiadała dzieciom o zmianach zachodzących w przyrodzie i o wiośnie w lesie. Współpraca z Nadleśnictwem przejawiła się również w zorganizowanym dla uczniów kl. VII - VIII wyjeździe na sadzenie lasu, kiedy to podczas jednego wyjazdu młodzież wraz z opiekunami  posadziła dwa tysiące sadzonek dębu na obszarze kilkudziesięciu arów. Nadzór nad tym wydarzeniem sprawowali leśnicy: Emil Pyrcz i Krzysztof Dzióbek.

Należy wspomnieć o współpracy naszej szkoły z Ochotniczą Strażą Pożarną w Korszach i udziale w akcji "Strażaków wspierajmy, elektrosprzęt oddajmy!" Przekazaliśmy strażakom prawie tonę zepsutych sprzętów gospodarstwa domowego i sprzętu teleinformatycznego.

Szanując przyrodę, dbamy również o otoczenie naszej szkoły, o kwiaty, krzewy i drzewa, a także dokarmiamy ptaki, których wokół szkoły żyje nieprzebrana liczba gatunków. W pobliżu szkoły mamy również "zieloną klasę", gdzie pod sklepieniem z liści można prowadzić lekcje przyrody, o przyrodzie i nie tylko...

Uroczyste podsumowanie XVII Tygodnia Ekologicznego zostało wzbogacone o występy artystyczne uczniów kl. IV - V przygotowane przez nauczycielkę muzyki Agatę Baten i polonistkę Dorotę Wojszko - Kisiel.

Tydzień Ekologiczny w SP Sątoczno to "wspólne dziecko" p. Krystyny Zajdel i Pani Dyrektor Teresy Pupin. Obie panie 18 lat temu wymyśliły to wydarzenie  i przez te wszystkie lata wspólnie je organizowały. Odnosiły wiele sukcesów w swojej działalności ekologicznej i poza nią. Wielkie gratulacje!

Pod koniec uroczystości mikrofon został przekazany gościom. Jako pierwszy zabrał głos Jan Adamowicz, który pogratulował wszystkim wielkiego zaangażowania i mocno podkreślił "dużą rolę małych szkół", które są "dobrem wspólnym" małych środowisk. Stwierdził również, że "nie jest ważne, czy pochodzimy z małej, czy też z dużej miejscowości, ważne jest, jacy jesteśmy i kim się staniemy". Również Anna Hermanowicz pokusiła się o kilka słów podsumowania. Pogratulowała dzieciom działań na rzecz ochrony środowiska, przekazała upominki i żartobliwie stwierdziła, że jej firma "nie pogniewa się, jeśli śmieci będzie jeszcze mniej". Jako ostatni z gości głos zabrał Sławomir Krupczak, który zaapelował do dzieci o niewypalanie traw, przestrzeganie przed tym procederem dorosłych, bo to czyny karalne i karygodne, które wyrządzają wiele szkód.

Na zakończenie etatowa para prowadzących imprezy ekologiczne, czyli Julia Brodzik i Fabian Boiński z klasy VIII, zaprosiła wszystkich na podsumowanie kolejnego Tygodnia Ekologicznego za rok, ale to już nie będzie to samo. Pani Krystyna Zajdel , nauczycielka biologii i chemii, kończy w tym roku swoją pracę zawodową i odchodzi na emeryturę, a więc tym samym kończy się pewna epoka i XVIII Tydzień Ekologiczny w SP Sątoczno z pewnością będzie miał nieco inną twarz. Wszystko przed nami, a dziś wszystkim gratulujemy, dziękujemy, kłaniamy się i zapraszamy za rok. Urszula Konieczka

Fot. Archiwum szkoły

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Prawda was wyzwoliPrawda was wyzwoli

0 0

Napiszczie o mobbingu w urzędzie pracy.Jest czy go nie ma.Zróbcie może wywiad z pracownikami.O kontroli inspekcji pracy.Nie chowajcie głowy w piasek.W mieście aż huczy.A wy co.Prawda was wyzwoli. 20:51, 02.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%