W kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Reszlu odprawiona została uroczysta eucharystia w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. Piotr Piasecki. Msza święta zgromadziła wielu mieszkańców, a powagę uroczystości podniosła okolicznościowa homilia.
Po dwóch latach przerwy w kościele zgromadziły się liczne poczty sztandarowe, a uroczystość uświetnił śpiewem chór parafialny. Wyjątkowe wykonanie "Bogurodzicy" i "Gaude Mater Polonia", nadało uroczystości wyjątkowego charakteru. W uroczystej eucharystii, w intencji Polski, uczestniczył burmistrz Marek Janiszewski, jego zastępca Jerzy Bajorek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Reszlu, Beata Subocz.
Wcześniej, w amfiteatrze, przy Miejskim Ośrodku Kultury w Reszlu, odbył się cykl imprez z okazji świąt majowych. Każdy z mieszkańców mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni i waty cukrowej, a na starszych czekało ognisko. Swoją działalność zaprezentował Klub Karate Kyokiushin z Bartoszyc, w którym trenują mieszkańcy gminy Reszel. W części artystycznej w Sali widowiskowej zaprezentował się reszelski Klub Seniora i zespół Kwiaty Jesieni. Następnie wszyscy zebrani bawili się do późnych godzin na plenerowej dyskotece. Karol Światłowski
Fot. Karol Światłowski
0 0
Na miłość boską 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej. Czy trudno to sobie wygoooglowac?
0 0
Genialnie to ujełeś. Dzieki,już nie ma kto nam tego mówić.
0 0
Data 3 maja to święto państwowe. A jeżeli święto państwowe, to znaczy, że tuż obok, musi pojawić się Kościół katolicki. Nie ma znaczenia, że wówczas był przeciwny idei Konstytucji 3 maja, że prymat papiestwa stawiał wyżej niż interes Rzeczpospolitej.
0 0
Kościół nigdy nie był przeciwny konstytucji 3maja, to PRL był przeciwny obchodom tej rocznicy a Kościół w ramach obchodów święta kościelnego wspierał obchody rocznicowe zakazanego święta konstytucji. To z tego powodu już 2 maja za komuny zdejmowano flagi państwowe aby przez niedopatrzenie nie czcić ani święta kościelnego ani zakazanego.
0 0
Nie myl czasów PRL-u z czasami uchwalenia konstytucji.
Ja piszę o postawie Kościoła do faktu uchwalenia Konstytucji w tych czasach a nie PRL-owskich.