Mało kto wie, że tylko trzy szkoły w Polsce kształcą stolarzy, w oparciu o własne warsztaty. Takie placówki znajdują się w Garbatce-Letnisku (pod Kozienicami), w Olsztynie oraz... w Reszlu. - Ta szkoła ma potencjał - to twierdzenie słychać i widać niemal na każdym z ośmiuset metrów kwadratowych powierzchni reszelskich warsztatów.
W warsztatach Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu, stolarstwa uczy się na co dzień około 60 uczniów. Nie jest to młodzież wyłącznie z powiatu kętrzyńskiego, ale również z okolic Szczytna, Węgorzewa, Bisztynka czy Biskupca. Nad ich edukacją czuwa czterech instruktorów.
- Szkolimy przede wszystkim pod kątem produkcji meblarskiej, w cyklu warsztatowym, czyli od obróbki wstępnej, po gotowy produkt - mówi Robert Mieszkowski, koordynator warsztatów.
Chociaż zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się w obiekcie z lat 80-tych ubiegłego wieku, wymagającym już pewnych remontów, to kadra szkoleniowa staje na wysokości zadania, kształcąc uczniów najlepiej, jak to jest możliwe. I są tego efekty.
- Zdawalność egzaminów zawodowych wynosi u nas 90-100 procent. Warto też dodać, że jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym i najlepiej dostrzegamy, że poziom umiejętności naszych uczniów jest dużo wyższy, niż tych, którzy uczą się zawodu w zakładach pracy - zaznacza Robert Mieszkowski.
W Zespole Szkół im. Macieja Rataja robią co mogą, aby przekonać do swojej oferty kolejnych uczniów. Podczas praktycznej nauki zawodu, uczniowie korzystają m.in. z programu komputerowego Fusion 360, służącego do projektowania i symulacji wykonania np. mebli. Jest to standardowe wyposażenie poważnych zakładów meblarskich. W planach jest natomiast utworzenie technikum drzewnego, które będzie miało do dyspozycji pracownię komputerową. Uczniowie będą uczyli się projektowania mebli i ich wytwarzania.
- Ta szkoła ma potencjał i gwarantuje wysoki poziom kształcenia - dodaje koordynator reszelskich warsztatów.
31 marca w warsztatach, przy ul. Wojska Polskiego 3 w Reszlu, zaplanowano tzw. dzień otwarty. Z ofertą kształcenia będzie można zapoznać się z bliska w godzinach 9.00-13.00. rm
Fot. Robert Majchrzak
Brico11:16, 13.03.2022
Z lat 8-tych???
Brico11:18, 13.03.2022
Zapoznac z bliska sie? Prawie jak na info-ketrzyn 24..pl
Selfik14:57, 13.03.2022
Czemu na zdjęciach nie ma Narcyza z Wydmin??
Krótko18:04, 13.03.2022
Szkoda potęcjału uczni jak tylko autor idzie w szkolenie w meblach.Wiem to szerokie pojęcie,ale
gdzie wszelkie inne roboty na placach budów związane z taką szkołą.Od szalunki po dach -
to jest ocean wiedzy,który daje pracę na całym świecie.
...07:06, 14.03.2022
Zbieżność nazwisk kierownika warsztatów i dyrektora szkoły przypadkowa.
Były uczeń09:13, 14.03.2022
Przykryjcie te hałdy drewna na placu /materiał szkoleniowy/ przed deszczem, zamokną, rozkradną.
Panie starosto,widzę wielką inwestycję w postaci obwodnicy Kętrzyna,która już się zaczyna wycinką drzew,potem będziemy mieli w linji prostej do Rosji ok 20 km piękną drogę a gdzie zapewnienia naszego Pana prezydenta Polski,że w rejonie przygranicznym reaktywować mamy oczka wodne,wały, bunkry,pola minowe i zasieki.Sorry ja chyba sie przeslyszałem i źle przeczytałem bo nasze władze budują szerokie drogi -No to Życzyć Szerokości w przyszłości.🙂
Zbychu
19:21, 2025-07-07
Uzależnienie i kasy najwięcej przeznaczono mam nadzieję,że powstanie sekcja kolarstwa miejsko powiatowa aby młodzież miała możliwość czynnej rywalizacji i poznawania smak przegranych akcji. Piękna to jest sprawa kiedy u młodych ludzi naturalny odruch sportu się budzi bo potem po 18 latach jest już po ptakach idą w siną dal a tam wiadomo lub nie w jakie środowisko tafi się.Jak z tego wynika Pan burmistrz daje im szansę ale nie ma szerszego przekazu tylko ta gazeta w tym temacie daje przekaz.
zbychu
10:38, 2025-07-07
W kinie letnim nad Mojem królował lew
Powiem tak,skoro my mieszkańcy miasta Kętrzyna korzystamy z infrastruktury która jest pod juryzdykcją gminy to są plaże,ścieżki rowerowo-piesze powinniśmy umieć docenić albo nie Pana wójta uczstnicząc jako wyborcy w głosowaniach na to zaszczytne stanowisko.Wczoraj zobaczyłem jako piechur,że nie ma drzew które rosły wzdłuż ścieżki na Starą Różankę wszystko prawie wycięte.Rozumiem były topole ale teraz poszły pod topór nawet małe drzewka.Wczoraj piekielnie słońce grzało i przy takim skwarze nie dałem rady drałować,pomyślałem sobie może gmina ma plan na pas startowy dla dronów i samolotów jak nie ma drzew to spokojnie nawet wojskowy samolot może wylądować.Przepraszam,że tak pomyślałem strategicznie może inni co rządzą nami mają podobną wizję ale z drugiej srony jak nas ktoś zaatakuje nie będzie się gdzie schronić wszystko będzie jak na dłoni ?🙂🙂🙂
helikopter obserwejs
07:37, 2025-07-07
Uśmiechnięty i sprawiedliwość - dobre sobie
Taki lizus
07:00, 2025-07-07
0 0
To prawda Poprawione