Mało kto wie, że tylko trzy szkoły w Polsce kształcą stolarzy, w oparciu o własne warsztaty. Takie placówki znajdują się w Garbatce-Letnisku (pod Kozienicami), w Olsztynie oraz... w Reszlu. - Ta szkoła ma potencjał - to twierdzenie słychać i widać niemal na każdym z ośmiuset metrów kwadratowych powierzchni reszelskich warsztatów.
W warsztatach Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu, stolarstwa uczy się na co dzień około 60 uczniów. Nie jest to młodzież wyłącznie z powiatu kętrzyńskiego, ale również z okolic Szczytna, Węgorzewa, Bisztynka czy Biskupca. Nad ich edukacją czuwa czterech instruktorów.
- Szkolimy przede wszystkim pod kątem produkcji meblarskiej, w cyklu warsztatowym, czyli od obróbki wstępnej, po gotowy produkt - mówi Robert Mieszkowski, koordynator warsztatów.
Chociaż zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się w obiekcie z lat 80-tych ubiegłego wieku, wymagającym już pewnych remontów, to kadra szkoleniowa staje na wysokości zadania, kształcąc uczniów najlepiej, jak to jest możliwe. I są tego efekty.
- Zdawalność egzaminów zawodowych wynosi u nas 90-100 procent. Warto też dodać, że jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym i najlepiej dostrzegamy, że poziom umiejętności naszych uczniów jest dużo wyższy, niż tych, którzy uczą się zawodu w zakładach pracy - zaznacza Robert Mieszkowski.
W Zespole Szkół im. Macieja Rataja robią co mogą, aby przekonać do swojej oferty kolejnych uczniów. Podczas praktycznej nauki zawodu, uczniowie korzystają m.in. z programu komputerowego Fusion 360, służącego do projektowania i symulacji wykonania np. mebli. Jest to standardowe wyposażenie poważnych zakładów meblarskich. W planach jest natomiast utworzenie technikum drzewnego, które będzie miało do dyspozycji pracownię komputerową. Uczniowie będą uczyli się projektowania mebli i ich wytwarzania.
- Ta szkoła ma potencjał i gwarantuje wysoki poziom kształcenia - dodaje koordynator reszelskich warsztatów.
31 marca w warsztatach, przy ul. Wojska Polskiego 3 w Reszlu, zaplanowano tzw. dzień otwarty. Z ofertą kształcenia będzie można zapoznać się z bliska w godzinach 9.00-13.00. rm
Fot. Robert Majchrzak
Brico11:16, 13.03.2022
Z lat 8-tych???
Brico11:18, 13.03.2022
Zapoznac z bliska sie? Prawie jak na info-ketrzyn 24..pl
Selfik14:57, 13.03.2022
Czemu na zdjęciach nie ma Narcyza z Wydmin??
Krótko18:04, 13.03.2022
Szkoda potęcjału uczni jak tylko autor idzie w szkolenie w meblach.Wiem to szerokie pojęcie,ale
gdzie wszelkie inne roboty na placach budów związane z taką szkołą.Od szalunki po dach -
to jest ocean wiedzy,który daje pracę na całym świecie.
...07:06, 14.03.2022
Zbieżność nazwisk kierownika warsztatów i dyrektora szkoły przypadkowa.
Były uczeń09:13, 14.03.2022
Przykryjcie te hałdy drewna na placu /materiał szkoleniowy/ przed deszczem, zamokną, rozkradną.
0 0
To prawda Poprawione