Pracownicy Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego (CBK) zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu na otwarcie nowej wystawy. Ekspozycja, zatytułowana „Panowie i hrabiowie von der Groeben - szlachecki ród w Prusach”, jest zorganizowana we współpracy z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (Bawaria), z którym współpracuje CBK.
Na poszczególnych planszach wystawy przedstawione są dzieje jednego z najstarszych rodów pruskich - von der Groeben. Prezentacja ukazuje początki rodu sięgające XII wieku, choć początki dziejów rodziny sięgają czasów cesarza Karola Wielkiego. Odgałęzienie linii brandenburskiej rodu Groeben osiadło w Prusach na początku XV w. Z czasem wielu członków tej szlacheckiej rodziny związało się z Koroną Polską, najwięcej w okresie panowania króla Jana III Sobieskiego. To unikalna okazja, by poznać historię tej ważnej rodziny oraz jej wpływ na dzieje naszego powiatu.
- Nadmienić należy, że 13. członków rodu, w randze generała, służyło polskim królom. Najsłynniejszym przedstawicielem był urodzony w Karszewie (gm. Korsze) Fryderyk von der Groeben (1645-1712), który brał udział w odsieczy wiedeńskiej w 1683r. u boku króla polskiego Jana III Sobieskiego, gdzie dowodził brygadą jazdy. Jego chorągiew nagrobna przejęta po 1945r. przez Zofię Licharewą z kościoła w Łabędniku (pow. bartoszycki), gdzie został pochowany, znajduje się w zbiorach kętrzyńskiego muzeum. Inny z tego rodu Otton Jan von der Groeben (1567-1644) z Jeżewa (gm. Kętrzyn), właściciel m.in. Kotkowa, Siemek, Linkowa oraz Lipki, którą sprzedał w 1617r. Stefanowi Sadurskiemu (był sekretarzem polskiego króla Zygmunta III) na budowę barokowego kościoła w Świętej Lipce. Rodzina von der Greoben posiadała również inne włości na terenie dzisiejszej ziemi kętrzyńskiej, w tym Łankiejmy gdzie zbudowano – nieistniejący obecnie – największy na terenie powiatu pałac tej rodziny - tłumaczy Tadeusz Korowaj.
Dyrektor CBK zaprasza do zwiedzania wystawy, poświęconej rodzinie, która zasłużyła się także w historii Polski i w dowód zasług dla Korony Polskiej miała indygenat szlachty polskiej. Z okazji wystawy Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen wydał dwujęzyczny katalog, który będzie można nabyć w siedzibie CBK.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 17 stycznia, o godzinie 11.00, w siedzibie CBK przy ul. Pocztowej 11 w Kętrzynie. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia - w dni codzienne, w godzinach 8.00 - 16.00 oraz w wybrane soboty, tj. 31.01, 14.02, 21.02, 14.03 i 21.03, w godzinach 9.00 - 13.00. red
Energia, konstruktywne uwagi i tysiące pomysłów
Dzisiaj na spacerze do Nowej Różanki widziałem jak jakiś dron latał nad polami nad lasami nawet nad moją osobą,poczułem stan jak czuje żołnierz na polu walki,sam na sam przeciw takiej broni jak czycha na siłę żywą przeciwnika,ale to głupstwo co ten dron tam robił może jakiś myśliwy tropił zwierzynę którą dronem zagoni aż padnie.
Zbyszek
18:37, 2026-03-01
Kolejny konwój z Warmii i Mazur dotarł do Lwowa
W odpowiedzi do Zbyszka w sprawie "Kto nam pomógł" Plan Marshalla kluczowa pomoc dla zniszczonej Europy. Blok wschodni nie przystąpił do programu bo Stalin zabronił. Reparacje od Niemiec dla Polski szły przez ręce Stalina. Co to oznaczało łatwo domyślić się. Najważniejsza i najbardziej realna pomoc dla Polski pochodziła z UNRRA.
JJ
11:18, 2026-03-01
Strażacy podsumowali miniony rok
I znowu artykuł o tych nierobach i darmozjadach
Sylwia
11:12, 2026-03-01
Energia, konstruktywne uwagi i tysiące pomysłów
...dziecko pyta: - a cemu ci duzi ludzie jak jedzom i pijom za cudze to dobze - a jak ja kcialem tylko gryza wafelka siostsycki to dostalem w pape?... - o, i jesce sie śmiejom
mamo tato...
21:24, 2026-02-28
1 0
20 lipca 1944 roku te rody Prus Wschodnich zostały przez niemiecką doktrynę zniszczone.Kropka
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnikketrzynski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz