Zamknij

Rok Jerzego Nowosielskiego z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym

15:18, 16.01.2023 . Aktualizacja: 15:18, 16.01.2023
Skomentuj Fot. Dorota Gawerska Fot. Dorota Gawerska

W lipcu 2022 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku malarza, oddając mu hołd", ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Kętrzyn jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym znajdują się prace Jerzego Nowosielskiego.

 

Z tej okazji Centrum Biblioteczno-Kulturalne zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone efektom twórczości Jerzego Nowosielskiego w Kętrzynie.

- Po krótkim omówieniu tematu przejdziemy na ul. Limanowskiego 9, do prawosławnej cerkwi, gdzie ks. Paweł Siebiesiewicz, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, pokaże zebranym malowidła naścienne Jerzego Nowosielskiego - wyjaśnia Tadeusz Korowaj, dyrektor CB-K.

W uchwale sejmowej zwrócono uwagę, że „w 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego (7.01.1923 – 21.02.2011) - wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon”. Przypomniano, że „urodził się w 1923 roku w Krakowie i z tym miastem związany był przez większość swojego życia, przez wiele lat związany był twórczo również z Łodzią. Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił niekwestionowane sukcesy”. “Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formę abstrakcji geometrycznej, malował akty kobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum” - głosi uchwała.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 21 stycznia. Początek o godzinie 10.00, w siedzibie CB-K, przy ul. Pocztowej 11 w Kętrzynie. red

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zbychuzbychu

0 0

Nie będę krytykował,ale taki wystrój to nie mój styl i odczucie.Wiem jak ważny jest wystrój wnętrza
świątyni bo sam mam mieszane odczucia jak wymalowano scianę za ołtarzem w Kościele św Katarzyny
w Kętrzynie.Tutaj mogę coś ponarzekać bo moja ofiara pieniężna poszła na remont tego Kościoła.
Co z robiono z nagłośnienie tego nie da się słuchać bo kolumny,które poprzednio były zamieszczone
na filarach cudownie przenosiły glos a teraz te same kolumny zamocowano na ścianach wewnąrz
nie mają tej mocy aby z głosem trafiać do wiernych.Niech ksiądz proboszcz zbiera na nowe kolumny
jak chce koniecznie je wieszać na ścianie Świątyni aby była moc bo te stare to wiadomo. 18:04, 16.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%