Zamknij

Przenieśli szkolne korytarze do popularnej gry

11:52, 02.04.2021 Aktualizacja: 11:52, 02.04.2021
Skomentuj

Bartosz Gotowski, Oliwia Tylutka, Magdalena Błażewicz, Grzrgorz Gębka i Mateusz Ged to piątka licealistów, która podjęła się karkołomnego zadania. Przenieśli kętrzyński "Stary Ogólniak" do popularnej wśród dzieci i młodzieży gry komputerowej.

W ciągu czterech miesięcy młodzież stworzyła coś, co do złudzenia przypomina szkołę znaną kilku pokoleniom kętrzynian.

- Odwzorowaliśmy szkołę praktycznie w skali 1:1. Zadbaliśmy o najdrobniejsze szczegóły, takie jak obrazki i zdjęcia na ścianach - relacjonuje Oliwia Tylutka, a Bartosz Gotowski dodaje: - Odtworzyliśmy cały budynek szkoły, od fundamentów po ułożenie dachówek, boisko i parking za szkołą.

Własne budowle i rywalizacja

Inicjatorką projektu była Monika Karanowska, szkolny pedagog. Chętni mogą rozejrzeć się po szkole i wykonać zadania, które przygotowała dla nich młodzież.

- Podczas jednej z przerw pani pedagog zapytała mnie, czy byłbym w stanie zbudować naszą szkołę w Minecrafcie? Wspólnie ustaliliśmy, że byłaby to ciekawa forma promocji szkoły wśród dzieci - mówi Bartosz Gotowski. - Nie zdając sobie sprawy z tego, na co się piszę, zgodziłem się bez wahania (śmiech).

- Ze względu na pandemię nie mogliśmy zrobić Dni Otwartych w szkole, dlatego szukaliśmy innego sposobu na to, aby jak najlepiej odtworzyć klimat naszego ogólniaka - dodaje Magdalena Błażewicz.

Minecraft to gra survivalowa z otwartym światem. Pozwala graczom na budowanie oraz rywalizację w losowo generowanym świecie.

- Nasz serwer posiada tryb gry Adventure, w którym gracze będą mieli możliwość zwiedzenia szkoły oraz wykonania kilku zadań - mówi Grzegorz Gębka. - Przejście na tryb survival pozwoli graczom stawiać własne budowle, rozwijać różne umiejętności oraz rywalizować między sobą.

- Udostępniamy uczestnikom cały budynek szkoły - dodaje Bartosz Gotowski. - W klasach można krótko porozmawiać z wirtualnymi nauczycielami i uczniami oraz wykonać specjalne misje, które sam zaprogramowałem i wdrożyłem na serwer.

Najtrudniej było odwzorować szkołę

Przeniesienie szkoły do wirtualnego świata trochę trwało, tym bardziej że licealiści włożyli sporo wysiłku w to, by odwzorowanie było wierne. Mateusz Ged wyliczył, że na realizację projektu poświęcił około 350 godzin. A to nie koniec, bo serwer cały czas się rozwija.

- Sama budowa zajęła nam około trzech miesięcy - mówi Grzegorz Gębka. - Dekoracja i dodanie różnych mechanizmów oraz udoskonalenie trybu survivalowego to kolejny miesiąc.

Monika Karanowska przyznaje, że ten projekt wymagał od uczniów naprawdę dużego zaangażowania. I choć zdarzały się gorsze dni, spadek formy i motywacji do działania, wszyscy "budowniczowie" bez zastrzeżeń wywiązywali się ze swoich obowiązków szkolnych. Nauczycielka widzi, że praca młodzieży przyniosła ogromne korzyści dydaktyczne i społeczne.

- Każdy nauczyciel matematyki potwierdzi, że uczniowie miewają problemy z wyobraźnią przestrzenną, odwzorowaniem brył i figur geometrycznych - mówi Monika Karanowska - Minecraft pozytywnie wpływa na rozwój takiej wyobraźni.

Sami uczniowie przyznają, że najwięcej trudności mieli z odwzorowaniem szkoły na podstawie szczegółowych jej planów, zachowanie proporcji i miar. Dodatkową przeszkodą był brak doświadczenia w zakresie realizacji projektów.

Lekarstwo na lockdown

- Początki były trudne - przyznaje Bartosz Gotowski. - Rozplanowanie projektu - wybranie skali, hostingu serwera i uczestników projektu było nie lada wyzwaniem. Największym okazało się zarządzanie pracą w grupie. Na szczęście nad wszystkim czuwała pani Monika - dodaje uczeń.

Geometrię przestrzenną i skalowanie zaliczyli chyba na szóstkę! Nie tylko nauczyciele są pod wrażeniem tego, jak z zadaniem poradzili sobie uczniowie. Magda przyznaje, że żaden z twórców projektu nie spodziewał się aż tak pozytywnego odbioru. A Oliwia dodaje: - Wśród moich młodszych znajomych projekt wzbudził duży entuzjazm i zaciekawienie. Wiele osób nie może się doczekać dnia otwarcia serwera. Osobiście nie spotkałam się z żadnymi negatywnymi opiniami na temat tego, co zrobiliśmy. Wręcz przeciwnie: usłyszałam nawet słowa uznania za poświęcony czas i włożoną przez nas energię.

- Docierają do nas bardzo pozytywne komentarze - relacjonuje Bartek - wiele osób chciało nam pomóc i już słyszymy o tym, co nasi znajomi planują zbudować na serwerze.

- Nasz projekt jest skierowany głównie do dzieciaków ze szkół podstawowych - mówi Mateusz Ged - Mamy nadzieję, że umili im to czas podczas przymusowego lockdownu.

"Stary Ogólniak" zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy od 1 kwietnia. Serwer startuje o godzinie 18.00. Nad dobrą rozgrywką będzie czuwać niezawodna administracja. red

Zdjęcia: Stary Ogólniak w Minecrafcie. Fot. Autorzy gry

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZbychuZbychu

0 0

Boże,nigdy przenigdy nie przenoście nam żadnych szkół do epoki cyfrowej. A swoją drogą
cieszyć się trzeba,że mamy w Kętrzynie parę Ogółniaków.

01:51, 03.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnikketrzynski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna

Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.

Zbyszek

10:21, 2025-07-12

Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.

Zbych

20:54, 2025-07-11

To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.

Co to jest?

19:49, 2025-07-11

Tak długo się nie da,osoby w kwiecie wieku zamiast zakładać rodziny spędzać muszą lata na granicy a inni w tym czasie korzystają ze wszystkich przywilei socjalnych jakie państwo polskie oferuje a głównie przejmują z korzyścią społeczności ukraińskie,ale to okaże się po jakim czasie,że wyjdzie na moje co tu nagryzmoliłem.

Zbyszek

14:43, 2025-07-11

0%