Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła zmiany w polskiej szkole i pokazała, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie nauczyciele. Jak i gdzie przygotowywać pedagogów na wyzwania współczesności? Szkoła Edukacji PAFW i UW już po raz szósty otwiera program stypendialny właśnie dla przyszłych i już aktywnych nauczycieli - bo to od nich zaczyna się społeczna zmiana.
Ostatni rok był bez wątpienia prawdziwą rewolucją. Najpierw przerzucenie się na zdalne nauczanie i konieczność błyskawicznego przyswojenia nowych narzędzi. Potem wyzwania dydaktyczne i wreszcie - coraz silniejsze wypalenie i zniechęcenie uczniów. A to wszystko w dobie wszechobecnych fake newsów i kryzysu zaufania do nauki. Ta sytuacja pokazała, jak ważne jest kształcenie nauczycieli gotowych na zmiany, skutecznych nie tylko przedmiotowo, ale też wychowawczo. Właśnie takich przygotowuje Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego w ramach jedynych w Polsce bezpłatnych dziennych studiów podyplomowych.
Na bezpłatne studia mogą aplikować magistrowie polonistyki, historii, matematyki i biologii, a także absolwenci kierunków pokrewnych do matematyki i biologii. Nauka trwa 10 miesięcy. Przez cały ten czas studenci mogą liczyć nastypendium w wysokości od 1 500 do 2 000 złotych. Osoby spoza Warszawy dodatkowo mogą skorzystać za darmo z jednoosobowego pokoju w akademiku UW. Absolwenci Szkoły Edukacji otrzymują dyplom Uniwersytetu Warszawskiego, uprawnienia nauczycielskie i propozycję pracy w szkole. Mają także możliwość udziału w dwuletnim programie wsparcia, dzięki czemu pierwsze zawodowe kroki są o wiele łatwiejsze.
- Potrzebujemy nauczycieli, którzy nie tylko świetnie uczą swojego przedmiotu, ale też inspirują, wychowują i przygotowują uczniów do zmieniającego się świata. Którzy czerpią nie tylko z sukcesów, ale i z błędów. Właśnie do takich osób skierowany jest program stypendialny Szkoły Edukacji - wyjaśnia Adriana Bąkowska, ze Szkoły Edukacji. - Mogą do niego aplikować zarówno osoby, które skończyły lub właśnie kończą kierunkowe studia magisterskie, jak i takie, które już pracują - na przykład w korporacji - ale chciałyby coś w swoim życiu zmienić. To także propozycja dla już aktywnych nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą rozwijać swój warsztat. A przede wszystkim dla osób, które od zawsze chciały pracować z młodzieżą, ale dotąd nie miały okazji zdobyć uprawnień nauczycielskich - dodaje Adriana Bąkowska.
Program studiów powstał we współpracy z nowojorskim Teachers College na Columbia University - jednym z najlepszych na świecie centrów kształcenia nauczycieli. Szczegółowe informacje na temat programu stypendialnego dostępne są na stronie www.szkolaedukacji.pl. red
Fot. Pexels
Rusza budowa sieci kanalizacyjnej w Drogoszach
A co tam Pani z kętrzyńskiego TBS-u robi? Dlaczego gmina nie zatrudni lokalnego mieszkańca, tylko przybłędę z Kętrzyna?
zdziwiony
01:13, 2025-07-11
Plaża w Mołtajnach oficjalnie otwarta!
Babeczka powinna startować na kolejne wybory. Tak chociaż na jedną kadencję. |
wyborca
11:12, 2025-07-10
Rolnicy czują się oszukani!
I znowu KOWR wykręci rolników.
rolnik
20:17, 2025-07-09
Plaża w Mołtajnach oficjalnie otwarta!
No i proszę - Kamińska otwiera plażę a Lizurej nie radzi sobie z budką nad jeziorkiem . Taki mamy klimat w uśmiechniętym Kętaki
Kętrzyniak
18:10, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz