Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego przystąpiło do prac związanych z utworzeniem archiwum cyfrowego. Organizatorzy przedsięwzięcia liczą na współpracę z mieszkańcami powiatu.
- Jest to przedsięwzięcie rozłożone na kilka lat. W związku z tym zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Chcemy poprzez media dotrzeć też do dawnych mieszkańców Kętrzyna, którzy - z różnych powodów, najczęściej po ukończeniu szkoły - wyjechali w świat. W rodzinnych albumach posiadacie Państwo fotografie ukazujące naszą małą ojczyznę po 1945 roku. Interesują nas fotografie wykonane z okazji różnych uroczystości miejskich, szkolnych, wydarzeń sportowych, spotkań rodzinnych podczas spacerów, itp. Jesteśmy też zainteresowani negatywami różnych formatów, które - podobnie jak fotografie - chcielibyśmy użyczyć od Państwa i oddać po zdigitalizowaniu. Możecie też Państwo przekazać zdjęcia czy negatywy do Centrum - tłumaczy Tadeusz Korowaj, dyrektor CB-K.
Docelowym efektem tych działań będzie cyfrowa kronika miasta i powiatu zamieszczona na stronie internetowej. Organizatorzy przedsięwzięcia zainteresowani są także fotografiami, widokówkami i pocztówkami sprzed 1945 roku, które wzbogacą powstające archiwum.
- Zachęcamy i zapraszamy do udziału w tej akcji, tym bardziej że jest to praktycznie ostatni moment na zachowanie w pamięci obecnych i przyszłych mieszkańców miasta i powiatu. Zgromadzone zbiory będą sukcesywnie powiększane o następne kolekcje przekazywane przez mieszkańców - dodaje Tadeusz Korowaj.
Pierwsze zdjęcia od kętrzynian dotarły już do twórców archiwum. Są to zdigitalizowane fotografie bez "obróbki" w programie graficznym. Pierwsza fotografia wykonana została 30 maja 1946 r. i przedstawia pracowników Obwodowego Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Rastemborku. Druga fotografia pochodzi z 1955 r. i przedstawia zawodników drużyny piłki nożnej "Orzeł" Kętrzyn. Trzecia fotografia wykonana została w 1959 r. w trakcie remontu ul. Mickiewicza i budynku starostwa, w którym zabudowano balkon w gabinecie starosty oraz powiększono budynek o nowe skrzydło stojące częściowo na schronie przeciwlotniczym, zbudowanym w 1942 r. red
Dane kontaktowe w sprawie archiwum
e-mail: [email protected]
tel. (89)751-38-16
www.cbk.starostwo.ketrzyn.pl
Popieram,ale i jeste10:03, 07.06.2020
Dawno,dawno były zrywy mieszkańców miasta i powiatu aby ocalić od zapomnienia pamięć minionych chwil ale każda władza miała i ma inne priorytety czy to komunisyczne czy kapitalistyczne." Cyfrowa Biblioteka Prus Wschodnich " w internecie jedynie ma pojęcie co to Mała Ojczyzna.
Równie dobrze nasze losy obecnych Kętrzyniaków możnaby opisać jak to żyło nam się na kresach wschodnich czyli rubierzach Rzeczpospolitej ale tego nikt z nas nie wspomina bo w Polsce nie ma klimatu dla takich faktów,teraz moda na zachód,każy czuje się Europejczykiem z siedzibą w Brukseli,ale Niemcy mają nad nami przewagę taką,że tęsknia do Hajmatu z II wojny światowej naszym młodym pokoleniom inne wartości wpajają nauczyciele.
zbychu
09:28, 2025-05-22
Każda inicjatywa władz lokalnych poprawiająca życie mieszkańców małych miejscowości jest godna pochwały.
Leunenburg
07:14, 2025-05-22
Bardzo pozytywna inicjatywa dla dobra mieszkańców Skandawy.
Barten
07:08, 2025-05-22
A w gminie zadłużenie ponad 28 mln zł
Mieszkanka
17:41, 2025-05-21