Zamknij

Rok Mikołaja Kopernika w kętrzyńskiej Trójce

09:22, 22.05.2023 . Aktualizacja: 09:22, 22.05.2023
Skomentuj Fot. Archiwum SP3 Kętrzyn Fot. Archiwum SP3 Kętrzyn

W ramach obchodów jubileuszu 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Szkoła  Podstawowa nr 3 w Kętrzynie włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”, organizowanej przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Radę Dyrektorów Szkół Podstawowych. Głównym celem akcji  jest popularyzowanie wśród uczniów i w środowisku lokalnym postaci i zasług wybitnego Polaka.

 

Symbolem akcji jest XVI-wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika, autorstwa Tobiasa Stimmera. Polak pojawia się tam z konwalią w dłoni, a konwalia od średniowiecza utożsamiana była z wiedzą przyrodniczą i sztuką medyczną. Jest więc ona symbolem wszechstronnych zainteresowań i uzdolnień naszego uczonego. Kopernik to osoba o wszechstronnych zainteresowaniach i zdolnościach. Postać niezwykle nowoczesna, jak na swoje czasy i interdyscyplinarna.

- W naszej szkole, w ramach akcji, zostały zaplanowane liczne działania: konkursy, wycieczki, wystawy, prezentacje i inne formy popularyzowania Mikołaja Kopernika, jako człowieka wielu talentów. Do działań włączyli się nauczyciele, jak i uczniowie. Z pewnością nasz wybitny rodak swoją pracą, która przyniosła wiele przełomowych odkryć, zasłużył sobie na tak uroczyste uczczenie jubileuszu i pamięć o jego  dokonaniach - relacjonuje Dorota Sterniak, koordynatorka akcji w SP3. - Za nami wystawy, konkursy na logo i portret, wystawa prac plastycznych „Gdyby Kopernik żył w XXI w...”, konkurs na wiersz „Poetycko o M. Koperniku”, dyktando, filmy i prezentacje. Przed nami kolejne działania w ramach akcji „Konwalia”, m.in. konkurs kronik o Mikołaju Koperniku, uroczysty marsz kopernikowski przez miasto, wycieczki do Olsztyna i Fromborka „Śladami Mikołaja Kopernika”, nasadzenie konwalii na terenie szkoły i upamiętnienie akcji pamiątkową tablicą - dodaje Dorota Sterniak. red

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%