Zamknij

Kętrzyn z kolejną misją humanitarną w Ukrainie. Pojechali z sercem i pomocą

21:56, 18.05.2023 . Aktualizacja: 21:57, 18.05.2023
Skomentuj Sprzęt optyczny dla armii ukraińskiej przekazany żołnierzowi armii ukraińskiej. Pieniądze zbierane były na portalu zrzutka.pl Wśród darczyńców wielu mieszkańców powiatu kętrzyńskiego Sprzęt optyczny dla armii ukraińskiej przekazany żołnierzowi armii ukraińskiej. Pieniądze zbierane były na portalu zrzutka.pl Wśród darczyńców wielu mieszkańców powiatu kętrzyńskiego

Po raz kolejny z Kętrzyna wyruszył na Ukrainę konwój humanitarny z pomocą armii ukraińskiej i ludności cywilnej. Organizatorem misji był Zbigniew Homza, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wolontariusze przekazali artykuły pierwszej potrzeby centrum dyspozycyjnemu prowadzonego przez Cerkiew grekokatolicką we Lwowie, szpitalowi rehabilitacyjnemu w Truskawcu, „Zielonej Rodzinie” ze Lwowa, sierocińcowi w Żurawnie oraz parafianom prawosławnego Bystrca i grekokatolickiej Dżembroni w Karpatach.

 

Zbigniew Homza konsekwentnie organizuje pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy.

- Tam wciąż trwa bestialska agresja Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Codziennie giną ludzie, a tysiące potrzebuje pomocy i wsparcia – mówi radny wojewódzki.

W Kamieńcu Podolskim natrafiliśmy na baner z podziękowaniem za pomoc z Polski.

 

Zielona Rodzina ze Lwowa

8 ton artykułów pierwszej pomocy w dwóch busach przekroczyło granicę z Ukrainą 27 kwietnia. Konserwy, napoje witaminizowane trafiły do centrum dyspozycyjnego we Lwowie. Prowadzą je księża Cerkwi grekokatolickiej i bezpośrednio przekazują pomoc żołnierzom armii ukraińskiej walczącym na froncie. Następnie wolontariusze z Kętrzyna, Olsztyna, Tuławek, Reszla i Warszawy odwiedzili i przekazali potrzebne artykuły „Zielonej Rodzinie”. Tak nazwała się grupa kilkudziesięciu kobiet z dziećmi, która znalazła schronienie przed wojną u lwowskiego przedsiębiorcy Wołodimira Moroza. W marcu ubiegłego roku Moroz przygotował pomieszczenie firmowe dla uciekinierów ze wschodu i już ponad rok dba o nich jak o własną rodzinę.

- To wspaniały człowiek, wzór do naśladowania - mówi Zbigniew Homza. Przez pomieszczenia „Zielonej Rodziny” przewinęło się już ponad 500 osób. - I pewnie jeszcze wiele kobiet z dziećmi będzie nadal potrzebowało pomocy – dodaje radny wojewódzki.

 

Zoja znowu płacze

Zoja Zubczenko, która pełni rolę nieformalnej szefowej grupy, po raz kolejny dziękowała wszystkim Polakom za pomoc i serce, jakie okazują potrzebującym w Ukrainie. Po raz kolejny wyrecytowała piękny wiersz, przygotowany specjalnie na przyjazd wolontariuszy w Kętrzyna.

- Jesteście jedynymi w swoim rodzaju! Jesteście kimś więcej niż braćmi! Poświęcenie, które dajecie, jest niestrudzone! Jesteście z nami sercem w trudnych chwilach – to początek wzruszającego wiersza Zoji, który wyrecytowała ze łzami w oczach.

Kolejny przystanek misji to Truskawiec i tamtejszy szpital rehabilitacyjny. Trafiają tam żołnierze po amputacjach rąk i nóg.

- Przed szpitalem przywitał nas żołnierz na wózku inwalidzkim, bez nogi – opowiada Zbigniew Homza.

Żołnierz cierpi, ale mówi, że chce protezę i wraca walczyć. Dziękuję Polsce za pomoc. Kolejny punkt programu to sierociniec w Żurawnie. Jedzie tam z zabawkami, słodyczami i dwoma dużymi wykładzinami do holu Stefan Melnyk, prawdziwy weteran pomocy Ukrainie. Jego zielony bus zna już chyba cała zachodnia Ukraina, a jego rodzina mówi, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie spędził więcej czasu niż w Polsce. W sierocińcu przebywa 136 dzieci z Zaporoża.

- Serce się kraje na widok tych dzieci, ale na szczęście są pod dobrą opieką – mówi wzruszony Stefan.

Ostatnimi przystankami misji są parafię prawosławna i grekokatolicka w Karpatach, w Bystrcu i Dżembroni.

- Czujemy się tam jak w domu. Wszyscy nas znają, są serdeczni i gościnni – mówi Zbigniew Homza. 

Jarosław Żukowski, który również uczestniczył w misji

 

DZIĘKUJEMY

Misja humanitarna przebywała na Ukrainie od 27 kwietnia do 3 maja. Potrzebne rzeczy trafiły do potrzebujących: armii ukraińskiej za pośrednictwem centrum dyspozycyjnego Cerkwi Greckokatolickiej we Lwowie, parafii prawosławnej w Bystrcu, parafii greckokatolickiej w Dżembroni, „Zielonej Rodziny” we Lwowie, sierocińca w Żurawnie, szpitala rehabilitacyjnego w Truskawcu. DZIĘKUJEMY serdecznie wszystkim za pomoc w organizacji konwoju: Bankowi Żywności w Olsztynie, Firmie MLEKPOL, Prezydentowi Olsztyna, Staroście Kętrzyńskiemu, dyrektor szpitala SPZ PO w Reszlu, konsulowi Ukrainy, Straży Granicznej.

POMAGAJMY

Stowarzyszenie Nasze Mazury, organizator misji humanitarnych na Ukrainę prosi o wpłaty, które pomogą przygotować kolejny transport niezbędnych artykułów pierwszej potrzeby tym, którzy tej pomocy potrzebują. A pomoc wciąż jest potrzebna. Czekają na nią "Zielona Rodzina", mieszkańcy Bystrca i Dżembroni, których znamy doskonale, jak również ich potrzeby. Dziękujemy za każdą, nawet najmniejszą wpłatę. STOWARZYSZENIE NASZE MAZURY, Nr konta: 89 1020 3639 0000 8202 0145 8157

UCZESTNICY

W misji humanitarnej uczestniczyli: Zbigniew Homza z Kętrzyna, Stefan Melnyk z Tuławek, Jarosław Słoma – radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zbigniew Jankowski – kętrzynianin mieszkający obecnie w Warszawie, Sylwester Ruszczak – kętrzynianin obecnie mieszkaniec Olsztyna, Bogdan Luchowski z Reszla oraz Amerykanin Michael Hammond, który w latach 80-tych XX wieku skutecznie lobbował w Kongresie USA za pomocą finansową dla Solidarności.

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

kętrzynistakętrzynista

7 0

Wszystko pięknie tylko nie zdziwiłbym się, gdyby to sami Polacy zawiesili ten baner. Aha i trzeba głośno mówić, że Ukraińcy, który mają prawa emerytalne i przepracowali w Polsce miesiąc to należy im się polska emerytura co jest już karygodne. 09:40, 19.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

badacz netubadacz netu

1 1

NA Ukrainie, analfabeto. 12:25, 20.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zbyszekzbyszek

0 0

Co jest grane,młodzież i wszystko dla młodzieży a co w zamian ? Już nie mówię o kurpkiach,
podlasiakach,wileńszczukach czy tych za wielkiej wody ale o młodym pokoleniu Ukraińców w Polsce,
którzy od pokoleń związani są z Ukrainą mentalnie.Niech się skrzykną i powołają prywatne wojsko
tak jak to się na świecie robi aby iść i walczyć za Ukrainę. 17:53, 21.05.2023


0%