Zamknij

Międzynarodowy komitet Cittaslow obradował w Reszlu

11:24, 19.04.2023 . Aktualizacja: 11:39, 19.04.2023
Skomentuj Fot. Karol  Światłowski Fot. Karol Światłowski

W ubiegły weekend, w Reszlu, miało miejsce ważne wydarzenie. Zjechały się tu delegacje z wielu miasteczek Cittaslow, aby obradować w ramach Międzynarodowego Komitetu Koordynującego.

 

Reszel gościł delegacje z Włoch, Turcji i Polski. Na zaproszenie Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i Marka Janiszewskiego, burmistrza Reszla, do miasta przybyli:  Mauro Migliorini, prezydent Cittaslow International i burmistrz włoskiego Asolo; Pier Giorgio Oliveti, sekretarz generalny Cittaslow International; Jacek Kostka, prezes stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow i burmistrz Górowa Iławeckiego oraz Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W piątkowy wieczór, na zamku w Reszlu - mieście założycielskim polskiej sieci miast dobrej jakości życia - odbyło się spotkanie w gotyckim stylu. Było ono dla gości okazją do poznania historii naszego regionu, a dla wszystkich obecnych platformą do wymiany doświadczeń. Spotkanie rozpoczął komtur, który wprowadził zacnych gości z marszałkiem województwa i prezydentem Cittaslow na czele, a zebranych powitali gospodarze: marszałek i burmistrz Reszla, wyrażając zadowolenie z powodu przyjazdu delegacji. Goście obejrzeli pokazy walk rycerskich, tańców i zabaw, a nawet sami wzięli w nich udział.

Dzień drugi to zgromadzenie komitetu. Podczas obrad rozmawiano na bieżące tematy, związane z działalnością sieci miast dobrego życia, głosowano nad budżetem sieci,
oraz kalendarzem posiedzeń.
Omawiano m.in. liczne wspólne projekty, przygotowania
do walnego zgromadzenia światowej sieci, które w tym roku odbędzie się w Parmie
i Polezine Sibello, problemy życia codziennego małych społeczności, niezbędne działania
w zakresie ochrony środowiska, itd. Do rodziny Cittaslow przyjęto również dwa nowe miasta: Finike (Turcja) i Selfkant (Niemcy). Obrady były transmitowane online i na całym świecie można było oglądać spotkanie w Reszlu.

Po części oficjalnej goście zwiedzili Reszel i okolice. Odwiedzili Świętą Lipkę, gdzie wysłuchali prezentacji organowej oraz poznali historię tego słynącego cudami miejsca, a następnie zwiedzili Gierłoż oraz Ryn, gdzie spotkali się z władzami samorządowymi. Międzynarodowe spotkanie było okazją do owocnej wymiany doświadczeń i przekazania dobrych praktyk. Karol Światłowski

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%