Nowe dzieło Damiana Lemańskiego. Filmem „Restauracja” podróżnik z Korsz opowie o wyprawie do Afryki

Nowe dzieło Damiana Lemańskiego. Filmem „Restauracja” podróżnik z Korsz opowie o wyprawie do Afryki

Jak zaznacza sam autor, z rocznym poślizgiem ukaże się film dokumentalny Damiana Lemańskiego z jego rowerowej wyprawy do Afryki. Film podróżnika z Korsz, pod tajemniczym tytułem „Restauracja”, będzie miał premierę w Poznaniu, gdzie w dniach 1-4 lutego odbędzie się festiwal podróżniczy „Na szagę”.

 

– Premier będzie zapewne kilka i to w całej Polsce, więc mam nadzieję, że kto będzie chciał ten zobaczy film – zaznacza autor, znany podróżniczej braci jako Wolf Wagabunda.

„Restauracja” to film o zwykłym człowieku, w którym pewnego dnia odzywa się zew wzywający go do wyruszenia na Czarny Kontynent. Film o egoiście, który nie chce by jego działania były jedynie zaspokojeniem własnego ego. Film o marzycielu, który piaski Sahary pragnie oglądać z perspektywy siodełka swojej Czarnej Perły. Ta myśl o największej pustyni świata jednakowo go pociągała jak i przerażała dlatego czuł, że musi odpowiedzieć na to wezwanie natychmiastowym działaniem. I tak 5 października 2015 r. wyciąga z piwnicy rower i rusza ze swojego rodzinnego miasteczka, Korsz na Mazurach, do Dakaru w Senegalu. W taki sposób rozpoczął się jego własny Rajd Dakar. Rajd tak samo trudny fizycznie jak i duchowo. A może i duchowo trudniejszy. Wytłumaczenie enigmatycznego tytułu filmu, który wbrew pozorom nie traktuje o sztuce kulinarnej, autor postanawia zostawić na koniec dokumentu, tak by w trakcie oglądania widz miał się nad czym zastanawiać. Jednak nie tylko nad tytułem będzie się zastanawiał, lecz także nad wieloma pytaniami dotyczącymi życia, relacji międzyludzkich, czy świata, które pojawiały się w głowie bohatera w trakcie trwania wyprawy. Czy znalazł odpowiedzi na wszystkie? To się okaże…

„Restauracja” to kolejny film Damiana Lemańskiego z podróży po innym kontynencie. Poprzednim był „181”, nakręcony w Ameryce Południowej.

rm

 

Zdjęcie: Damian Lemański podczas prezentacji swojej wyprawy w Zamościu. Fot. zyciezamoscia.pl

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *