18 terapii onkologicznych, 23 nieonkologiczne, a wśród nich leki na raka piersi, białaczkę i atopowe zapalenie skóry – tak wygląda nowa, lipcowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2025 roku.
– To najszersza lista od wielu lat. Od 2022 roku obserwujemy wyraźny wzrost liczby refundowanych leków. Staramy się utrzymać ten wysoki poziom – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos. Jak poinformował, na tegorocznej trzeciej już liście znalazło się łącznie 101 cząsteczkowskazań, z czego 41 dotyczy terapii onkologicznych, a 60 – nieonkologicznych.
Wśród najważniejszych nowych pozycji jest lek Enhertu, który – jak zaznaczył Kos – był szczególnie wyczekiwany przez pacjentki z rakiem piersi. Refundacja została rozszerzona na osoby z nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem piersi z niską ekspresją HER2, po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia przeciwnowotworowego.
Wiceminister podkreślił, że dzięki przyspieszeniu procedur udało się wprowadzić aż 7 nowych terapii o ugruntowanej skuteczności w leczeniu nowotworów – m.in. białaczki, raka piersi, płuc, jelita grubego czy wątroby. – W przypadku leków z listy ogłoszonej w maju czas procedowania wyniósł zaledwie około 18 dni – zaznaczył.
Z danych resortu wynika, że średni czas aktywnego procedowania wniosków refundacyjnych znacząco się skrócił – z 479 dni w 2022 roku do 229 dni w połowie 2025 roku.
Wśród leków objętych refundacją znalazły się też terapie dla stosunkowo niewielkiej grupy pacjentów, m.in. z rakiem wątrobowokomórkowym, rakiem pęcherza moczowego oraz wczesnym rakiem płuca.
W segmencie terapii nieonkologicznych refundacją zostały objęte m.in. pierwsze leki dla pacjentów z ataksją Friedreicha i zespołem Alagille’a, a także preparaty na stwardnienie rozsiane, atopowe zapalenie skóry oraz łysienie plackowate – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci od 12. roku życia.
Nowością na liście refundacyjnej jest epinefryna – substancja ratująca życie w nagłych przypadkach ciężkich reakcji alergicznych, takich jak wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu, jedzeniu czy lekach. Będzie ona refundowana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Rozszerzenie wskazań refundacyjnych obejmie również pacjentów z cukrzycą typu 2, przewlekłą niewydolnością serca i przewlekłą chorobą nerek.
– To ważne zmiany nie tylko dla setek tysięcy, ale może już nawet miliona osób – podkreślił Marek Kos.
Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna
Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.
Zbyszek
10:21, 2025-07-12
Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.
Zbych
20:54, 2025-07-11
To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.
Co to jest?
19:49, 2025-07-11
Tak długo się nie da,osoby w kwiecie wieku zamiast zakładać rodziny spędzać muszą lata na granicy a inni w tym czasie korzystają ze wszystkich przywilei socjalnych jakie państwo polskie oferuje a głównie przejmują z korzyścią społeczności ukraińskie,ale to okaże się po jakim czasie,że wyjdzie na moje co tu nagryzmoliłem.
Zbyszek
14:43, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz