Zamknij

Zaczerwieniona skóra - czy to już trądzik różowaty?

17:33, 04.05.2021 Aktualizacja: 17:33, 04.05.2021
Skomentuj

Skóra, która znienacka robi się czerwona w stresujących lub emocjonalnych sytuacjach, to dla czerwieniącej się osoby powód do wstydu, dla innych - powód do żartów. Choć skóra może być zaczerwieniona ze względu na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, jeśli ma to miejsce bardzo często, powracający rumień może być jednym z pierwszych objawów trądziku różowatego.

Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać, czy być może dotyczy Cię trądzik różowaty i jak odróżnić go od innej choroby, jaką jest trądzik pospolity.

Trądzik różowaty - co należy o nim wiedzieć?

 

Trądzik różowaty to przewlekła i zapalna choroba skóry, która dotyczy przede wszystkim kobiet pomiędzy 40. a 60. rokiem życia (wtedy następuje pełen rozwój choroby), jednak pierwsze, alarmujące o jej obecności symptomy mogą pojawić się nawet przed 30. rokiem życia. Podstawą do jego wystąpienia jest przede wszystkim skóra naczynkowa i reaktywna. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że trądzik różowaty i trądzik pospolity poza wspólnym członem nie mają ze sobą nic wspólnego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wiele osób, widząc u siebie objawy trądziku różowatego, mylnie bierze go za trądzik pospolity i rozpoczyna kurację przeciw łojotokową, która w przypadku rosacea może znacznie pogorszyć stan skóry i zaostrzyć objawy choroby. Wspólny człon w nazwie związany jest ze zmianami grudkowo-krostkowymi, które pojawiają się w kolejnych etapach rozwoju trądziku różowatego. 

Skąd bierze się trądzik różowaty?

 

Trądzik różowaty to choroba, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet, jednak w przypadku mężczyzn jej przebieg jest o wiele cięższy. Często pojawia się u osób o jasnej karnacji, jednak nie jest to jedyna przyczyna jej występowania. Do czynników warunkujących trądzik różowaty zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne - rosacea u jednego z rodziców zwiększa prawdopodobieństwo jego wystąpienia u dziecka;
  • zaburzenia naczyniowo-ruchowe - choroba rozwija się u osób ze skłonnością do teleangiektazji;
  • zaburzenia hormonalne - często występuje u kobiet z zaburzeniami tarczycy, przechodzących menopauzę lub zażywających antykoncepcję hormonalną.

Do czynników, które mogą zaostrzać trądzik różowaty zalicza się:

  • spożywanie alkoholu i kawy;
  • silny stres;
  • spożywanie gorących i ostro doprawionych potraw;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • promieniowanie słoneczne;
  • nagłe zmiany temperatury;
  • kosmetyki i zabiegi silnie oczyszczające oraz złuszczające.

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

 

Trądzik różowaty jest chorobą, której nie można wyleczyć całkowicie. Jednak jej bardzo wczesne rozpoznanie, właściwa pielęgnacja skóry i unikanie czynników, które mogą spowodować jej nawrót lub zaostrzenie objawów, może skutecznie pomóc w przejściu choroby w stan remisji. Dlatego też, jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy trądziku różowatego, do których zalicza się rumień o charakterze napadowym, teleangiektazje, lekki obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i rozgrzania skóry w obrębie zmian, koniecznie udaj się na wizytę do dermatologa. Ten po wywiadzie i przeprowadzeniu niezbędnych badań zaproponuje odpowiednią dla Twojej skóry pielęgnację i ewentualne leczenie.

Materiał zewnętrzny

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KętrzynKętrzyn

0 0

Pierwsze zdanie się liczy,ale też tylko w połowie do przecinka.Koniec reportazu. Dalsze wywody
skreśliły pierwszą myśl piszącego artykuł-Widocznie szybko mineła mu młodość nawet nie
zauważył,kim jest obecnie ? 08:38, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%