Tym razem w Korszach miało miejsce powiatowo-gminne święto plonów. Jak co roku, dożynki zgromadziły mieszkańców, rolników i wielu zaproszonych gości, którzy mogli wyrazić wdzięczności za tegoroczne zbiory.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach, odprawioną w intencji rolników, podczas której proboszcz parafii poświęcił zebrane płody rolne i pobłogosławił zebranych gości. Homilia była pełna ciepłych słów i podziękowań za trud rolników, których ciężka praca zapewnia chleb na naszych stołach. Nie zabrakło również kolorowego korowodu, który przeszedł głównymi ulicami Korsz. Na czele pochodu szli starostowie dożynek: Danuta i Andrzej Kowalczyk, niosąc chleb. Mieszkańcy sołectw nieśli pięknie uplecione wieńce dożynkowe, symbol tegorocznych plonów, ozdobionych kłosami zbóż, kwiatami, owocami i warzywami. Za nimi podążały ze śpiewem zespoły ludowe, Echo Korsz i Ejszyszczanie, czyli goście z Litwy.
Po dotarciu na Publiczne Miejsce Spotkań w Korszach odbyło się oficjalne rozpoczęcie święta. Michał Kochanowski, starosta kętrzyński wraz z Janem Adamowiczem, burmistrzem Korsz, wygłosili przemówienia, w których podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i zaangażowanie, podkreślając, jak ważną rolę odgrywają w naszej społeczności. Samorządowcy wręczyli też nagrody najlepszym gospodarzom roku.
Tradycyjnie, w ramach Święta Plonów, odbyły się gminne konkursy na najładniejsze stoisko wystawiennicze, najładniejszy wieniec dożynkowy oraz turniej sołectw.
Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę. Na scenie pojawiły się zespoły ludowe, które zaprezentowały tradycyjne pieśni. Nie zabrakło także współczesnych akcentów. Zespół Revers oraz gwiazda wieczoru - DEJW, porwali licznie zebraną publiczność, która bawiła się do późnych godzin nocnych przy muzyce DJ Danny’ego. W międzyczasie, na terenie imprezy, odbył się jarmark produktów regionalnych. Można było skosztować tradycyjnych potraw, takich jak chleb ze smalcem, pierogi, swojskie wyroby wędliniarskie i świeże wypieki. To wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny pokazało, jak ważna jest wspólnota i podtrzymywanie tradycji, które łączą pokolenia i przypominają o wartościach płynących z ciężkiej pracy na roli. MOK Korsze, red
Wyniki konkursów
Najładniejsze stoisko wystawiennicze: 1. Sołectwo Kraskowo, 2. Koło Gospodyń Wiejskich „Zdolni-Kreatywni”, 3. KGW w Wandajnach „Super Babki”.
Najładniejszy wieniec dożynkowy: 1. Sołectwo Kraskowo, 2. Sołectwo Parys, 3. Sołectwo Podlechy.
Zwycięzcą turnieju sołectw zostało Sołectwo Kraskowo.
Rolnik18:24, 10.09.2024
Wróbel był ??
Kucharz był12:39, 11.09.2024
... ale czy plon zebrał?
Wyborca10:04, 12.09.2024
Starosta sam nawet dożynek POwiatowych nie POtrafi zorganizować? Tylko jak zwykle do kogoś się przykleić! Wstyd na cały POwiat!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnikketrzynski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
3 0
Dobre pytanie,może nie miał czasu,albo go nie zaproszono bo za wszystko trzeba płacić samemu
tak jak wyjazd na badania lekarskie do Olsztyna,a było kiedyś w Polsce,że fundusz zdrowia zwracał
za bilet i należała się dieta żywieniowa,ale to było dawno temu.