Przepisy dotyczą możliwości uprawy na własny użytek konopi siewnych (cannabis sativa), które wykorzystywane są głównie w branży włókienniczej, na potrzeby budownictwa i w przemyśle kosmetycznym. Pozyskiwany jest z nich m.in. olejek CBD, który ma szerokie właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Czym jest CBD? Jest to ekstrakt kannabidiolu wytwarzany z kwiatów konopi, który działa przeciwbólowo, uspokajająco i przeciwzapalnie, korzystnie wpływa na układ trawienia i metabolizm oraz pomaga w leczeniu chorób skóry. Konopie siewne nie mają nic wspólnego z marihuaną. Ta druga powstaje z konopi indyjskich (Cannabis indica Lam), które zawierają duże ilości THC (tetrahydrokannabinolu), czyli substancji chemicznej wykazującej działanie psychoaktywne. Konopie włókniste są bogate w CBD, który nie jest uzależniający.
Osoby fizyczne mogą prowadzić uprawę konopi włóknistych na własny użytek, ale tylko na areale poniżej hektara rocznie. W ustawie dokładnie określone są cele, które należy wskazać we wniosku o uzyskanie pozwolenia na założenie plantacji w przydomowym ogrodzie. Wśród nich dozwolona jest m.in. uprawa na cele włókiennicze, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne, energetyczne, weterynaryjne, paszowe, spożywcze i chemiczne, dla nasiennictwa i potrzeby naukowo-badawcze czy na potrzeby produkcji materiałów budowlanych. Uprawa może być prowadzona na potrzeby własne.
Osoby, które chcą zacząć uprawiać konopie siewne we własnym ogródku, muszą wypełnić, podpisać i złożyć wniosek o wpis do rejestru konopi włóknistych. Za jego prowadzenie odpowiada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Niezbędne jest także wniesienie opłaty skarbowej i dołączenie skanu etykiety oraz faktury VAT potwierdzających zakup certyfikowanych nasion.
Formularz wniosku dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej KOWR. Wypełniony wniosek do KOWR można złożyć osobiście (w regionalnym oddziale ośrodka), drogą pocztową lub elektroniczną (musisz posiadać profil zaufany pozwalający dopełniać wielu formalności urzędowych online). Materiał siewny należy nabyć z odpowiedniego źródła – sprzedawca musi działać legalnie i posiadać stosowny certyfikat. Przygotuj skan etykiety certyfikacyjnej oraz faktury VAT wystawionej przez sprzedawcę materiału siewnego. Następnie wnieś opłatę skarbową w wysokości 30 zł i pobierz potwierdzenie dokonania przelewu.
Do pisma przesyłanego do KOWR dołącz:
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma 2 tygodnie na rozpatrzenie złożonego wniosku i odpowiedź.
Do założenia plantacji w ogródku należy wybrać nasiona typu outdoor. Są one przeznaczone do uprawy na zewnętrz. Rośliny konopi włóknistych dorastają do kilku metrów wysokości i mogą stać się ciekawą ozdobą posesji. Jedynym ograniczeniem jest klimat panujący w naszym kraju. Na zewnątrz rocznie możliwy jest jedynie 1 cykl wzrostu. Dostęp do naturalnego światła pozwala jednak uzyskiwać dobre zbiory.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz