Zamknij

Goście z Hiszpanii odwiedzili Barciany

13:07, 20.04.2023 . Aktualizacja: 13:07, 20.04.2023
Skomentuj Fot. SP Barciany Fot. SP Barciany

W ostatnim tygodniu marca, w ramach projektu Erasmus+ - Zero Waste, grupa siedmiu uczniów i dwóch nauczycieli z Badajoz w Hiszpanii odwiedziła Szkołę Podstawową w Barcianach. Niestety, z powodu strajków, do Barcian nie dotarli uczniowie z drugiej szkoły partnerskiej, z Casseneuil we Francji.

 

Uczniowie z opiekunami dotarli po wielu godzinach podróży, 27 marca, późnym wieczorem. Po krótkim powitaniu zostali zabrani do rodzin uczniów z barciańskiej szkoły. Dzień później, po uroczystym powitaniu przez Martę Kamińską, wójt gminy Barciany i Witolda Bogdanowicz, dyrektora SP w Barcianach, rozpoczęła się realizacja przygotowanych wcześniej zadań.

 

Zapoznanie z historią i walorami przyrodniczymi

 

Tematem przewodnim w czasie mobilności w Polsce było Water and Energy (woda i energia). Obie szkoły przygotowały prezentacje na temat roli wody w przyrodzie i obiegu wody w przyrodzie. Po tej części naukowej uczniowie wzięli udział w mini turnieju rycerskim i piłki nożnej. Różne emocje towarzyszyły gościom i uczniom: zaciekawienie historią rycerzy, chęć rywalizacji. Po obiedzie  grupa udała się do Miejskich Wodociągów w Kętrzynie, by dowiedzieć się, w jaki sposób jest oczyszczana woda, jakie ilości ścieków produkuje nieduże miasto i jego okolice.

Ostatnią atrakcją w tym dniu był spacer z przewodnikiem po Wilczym Szańcu w Gierłoży. Historia tego miejsca dla wielu osób jest bardzo ciekawa. Małym, ale jakże uroczym dodatkiem do spaceru okazał się padający tego dnia śnieg. Goście z Badajoz widzieli go po raz pierwszy.

W kolejnym dniu zaplanowano zwiedzanie Olsztyna połączone z krótkim seansem w Planetarium oraz pobyt na Termach Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Celem tego wyjazdu było zapoznanie z historią i walorami przyrodniczymi naszego regionu, jak również pokazanie, jak woda jest wykorzystywana do celów rekreacyjno-zdrowotnych. Ankiety, które na koniec wypełniali uczniowie, jednogłośnie potwierdziły, że była to najlepsza atrakcja mobilności.

 

To, co dobre, szybko się kończy

 

W czwartek uczniowie podzieleni na grupy wykonywali różne doświadczenia i badania związane z wodą i energią przygotowane przez nauczycieli. Po wykonaniu właściwym zadania otrzymywali słowa, z których należało ułożyć hasło i przedstawić je na plakacie. Hasłem tym : Every drop is important for rational use of water – Każda kropla się liczy w racjonalnym wykorzystaniu wody powinniśmy dzielić się z innymi i pamiętać, by wodę wykorzystywać  rozsądnie.

Po doświadczeniach i obserwacjach uczniowie gościli  w jednostce straży granicznej. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania mają do wykonania pracownicy Straży, jakim sprzętem dysponują, a także jak wygląda tzw. zielona granica. Po obiedzie dzięki uprzejmości pracowników uczniowie byli w Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Kętrzynie, by dowiedzieć się, w jaki sposób bada się czystość wody, czystość powierzchni, jak również poziom hałasu. Najbardziej podobało się, kiedy mogli się przekonać, jak głośno potrafią krzyczeć. Okazało się, że niektórzy uczniowie potrafią swoim krzykiem dorównać młotom pneumatycznym. Po powrocie do szkoły zostały wręczone gościom certyfikaty i upominki z naszego regionu. Popołudnie Hiszpanie spędzili u rodzin.

To, co dobre, szybko się kończy i już w piątek pożegnano gości. Dla uczniów i ich rodziców była to okazja pokazania polskiej gościnności, otwierania się na nowe znajomości, kultury. Wiele nas łączy, ale jednocześnie mamy swoje lokalne tradycje, zwyczaje, życie szkolne, które super jest pokazać. Opr. Katarzyna Kaliszewska

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

niknik

0 0

Ładne te Barciany 11:35, 11.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%