„Ratujemy Zabytki z Zofią Licharewą – zdążyć przed szabrownikami” to tytuł projektu realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Kętrzyna. W ubiegły czwartek, w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, odbyło się ostatnie wydarzenie wieńczące to zadanie, finansowane przez Miasto Kętrzyn.
W ramach projektu „Ratujemy Zabytki z Zofią Licharewą – zdążyć przed szabrownikami” została zaprojektowana tablica z biografią pierwszej kustosz muzeum, która stoi na skwerze jej imienia między ratuszem a starym ogólniakiem oraz powstał film dokumentalny o działalności Zofii Licharewej w Kętrzynie. Zadanie realizowało Towarzystwo Miłośników Kętrzyna ze środków Gminy Miejskiej Kętrzyn. Dlaczego warto wspomnieć o tej osobie?
- Każde miasto ma swoich bohaterów. Dla mnie taka bohaterką jest Zofia Licharewa, bo w czasie kiedy to miasto było zrujnowane był ktoś, kto próbował ocalić od zapomnienia wszystko to, co jest warte uratowania i zabezpieczenia - mówi Maria Skibińska, prezes Towarzystwa Miłośników Kętrzyna. - Pamiętam Zofię Licharewą, bo chodziłam do jej muzeum i to co ona zgromadziła budziło we mnie zachwyt.
Uczestnicy spotkania, które odbyło się w muzeum mieli okazję poznać laureatów konkursu fotograficznego, którzy uwiecznili zabytki ratowane przez Zofię Licharewą. Pierwsze miejsce zdobył Stanisław Milewski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Klucz”, drugie uczeń tej samej szkoły Rafał Chudzik, a trzecie eksekwo Weronika Pejda i Miłosz Pejda ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wyróżniono zdjęcia uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Klucz” Agnieszki Chudzik oraz Piotra Zuka i uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 Luizy Matyjasek. Nagrody ufundował Michał Kochanowski, starosta kętrzyński i to on wspólnie z prezes Towarzystwa Miłośników Kętrzyna wręczyli nagrody.
- Zofia Licharewa, założycielka muzeum w Kętrzynie to osoba wyjątkowa. Historia muzealnictwa województwa warmińsko-mazurskiego jest związana z jej heroiczną pracą na rzecz ratowana dziedzictwa kulturowego, wyjątkowych obiektów ruchomych pałaców, dworów, kościołów z terenu powiatu kętrzyńskiego - tłumaczy Marta Wojciechowska, dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Kulisy tej niezwykłej pracy Zofii Licharewej mogliśmy obejrzeć podczas prezentacji filmu dokumentalnego. Jego twórcy: Ewa Brzostek i Paweł Wagner pokazali działania Zofii Lichawej na rzecz Kętrzyna w latach 1945-1980, czyli od chwili jej przyjazdu do ówczesnego Rastenburga do jej śmierci. W dokumencie pojawiły się osoby, które pamiętają muzeum przy ul. Powstańców Warszawy i jej twórczynię. W filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne, udostępnione przez Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Ewa Brzostek
Kętrzyniak19:52, 12.12.2022
Czyli forsa z miasta poszła do szwagra Narcyza z Wydmin. Jak tak dalej pójdzie nazwę miast trzeba będzie zmienić na Wróbltrzyn
Panie Ćwik, Czech, c20:12, 12.12.2022
A gdzie jest komisja rewizyjna. Szwagier robi zlecenia, to po jaki kij dział promocji w mieście?
Zakończył się remont oddziału chirurgii ogólnej
Teren wokol szpitala warto czasem chocby obejsc zamiesc i doprowadzić do porzadku bo alejki z trawnikiem odrożnić sie już nie da .
Pacjent
00:44, 2025-07-19
A jednak! Grzegorz Prokop oczyszczony z zarzutów
Prokurator nie może nikogo oczyścić z zarzutów. Od tego są sądy. Postanowienie prokuratora można zaskarżyć, co zapewne nastąpi.
Nick
21:49, 2025-07-18
Zakończył się remont oddziału chirurgii ogólnej
Bo trzeba pozyskać kasę na inwestycję a jak to było z Ogrodową każdy wie i może mają jakieś lęki a może zwyczajnie nie potrafią. Burmistrz powinien pobierać szkolenia od Starosty. Trzeba uczyć się od najlepszych.
Ja
20:09, 2025-07-18
Zakończył się remont oddziału chirurgii ogólnej
Jak widzę jak tuż obok Szpitala Pan burmistrz takie pieniądze na lokal gastronomiczny na brzegiem naszego jeziorka wystawia to nie wiem czemu ale zawsze myślę jaki to sens czy w naszym mieście już mamy wszystko.To na dziś a co przyszłości jakie plany ma miasto,nawet nie chcę myśleć ale mnie ciekawi co też można wymyśleć i ogromną kwotę pozyskać,warto być poprawnym entuzjastą i pesymistą.
Kętrzyniak
19:17, 2025-07-18