Ku pamięci Wielkich Polaków. W sobotę odbędzie się coroczna uroczystość na lotnisku

Ku pamięci Wielkich Polaków. W sobotę odbędzie się coroczna uroczystość na lotnisku

W najbliższą sobotę, 7 października, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo rozpoczną się uroczystości poświęcone pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Inicjatorem organizacji obchodów jest Aeroklub Krainy Jezior.

 

O godzinie 12.00, przy obeliskach, rozpocznie się uroczysty apel w obecności kompanii honorowych, orkiestry wojskowej, reprezentantów władz samorządowych, dostojników kościelnych, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i harcerzy. Po apelu, wszyscy zgromadzeni przejdą do  hangaru lotniczego w którym odbędzie się Polowa Msza Święta. W jesienno-lotniczej scenerii, w otoczeniu samolotów i z udziałem orkiestry wojskowej, uroczystości na lotnisku zakończy wspólny posiłek z kuchni polowej.

Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II jest poświęcony utrwalaniu pamięci Wielkich Polaków oraz promocji patriotycznych i obywatelskich postaw. Uroczystość jest inspirowana wydarzeniami z dnia 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński przez lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim (Klasztornym) do – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”. Pamięci Kardynała Wyszyńskiego i temu wydarzeniu poświęcono tablicę odsłoniętą na lotnisku w roku 2000.

red

 

Zdjęcie: Pamięci Kardynała Wyszyńskiego poświęcono tablicę odsłoniętą na lotnisku w roku 2000. Fot. Archiwum

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *