Zamknij

Jak pomalować metalowe ogrodzenie?

11:24, 30.12.2020 Aktualizacja: 11:24, 30.12.2020
Skomentuj

Płot z siatki, panele lub brama z kutego żelaza - wszystkie rodzaje metalowych ogrodzeń wymagają ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Aby zapewnić im wieloletnią trwałość oraz estetyczny wygląd, wybierajmy dobrej jakości farby do ogrodzeń. Zobacz, czym i jak prawidłowo pomalować płot.

Dobór farby do ogrodzeń - jakie produkty masz do wyboru?

Do pomalowania metalowego ogrodzenia wykorzystasz emalię ochronno-dekoracyjną wybranego rodzaju. Produkty tego typu wyróżniają się bardzo dobrą przyczepnością i odpowiednią gęstością, dzięki czemu nie spływają z podłoża podczas malowania. Tworzą trwałe powłoki, które zabezpieczają metal przed rdzą i uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogłyby powstać podczas użytkowania bramy.

Najpopularniejsze farby do ogrodzeń z metalu to przede wszystkim:

  • Emalia chlorokauczukowa - nadaje się do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych i betonowych. Sprawdzi się, jeśli ogrodzenie składa się również z elementów betonowych - nie musisz kupować dwóch rodzajów farby.
  • Gruntoemalia antykorozyjna - łączy właściwości gruntu, farby podkładowej i farby nawierzchniowej. Skutecznie zabezpiecza metalowe powierzchnie przed rdzą. Produkt sprawdza się w przypadku zarówno nowych powierzchni, jak i odnawiania starych powłok malarskich. Może gwarantować nawet do 8 lat skutecznej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi.
  • Emalia olejno-ftalowa - służy do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna i metalu, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak w miejscach narażonych na deszcz, mróz i słońce. Tworzy powłokę odporną na działanie wody, a także czynniki mechaniczne. Sprawdzi się zarówno w przypadku drewnianych płotów, jak i metalowych ogrodzeń panelowych.

Jaki kolor farby do ogrodzeń wybrać?

Przeglądając farby w sklepach internetowych, zauważyły, że dostępne są często w wielu oryginalnych kolorach. Czy to oznacza, że poleca się malowanie płotu na żółto lub niebiesko? Taka aranżacja wyglądałaby niewątpliwie dość oryginalnie, lecz na dłuższą metę byłaby zbyt męcząca dla oczu. Jeśli chcesz stworzyć atrakcyjne otoczenie wokół domu, sięgaj raczej po stonowane kolory.

Wśród klasycznych odcieni farb do ogrodzeń warto wymienić czerń, brąz, szarość oraz ewentualnie zieleń. Warto dobierać emalię do barwy dachu, aby dobrze komponowała się z estetyką zabudowań. Jeśli dom ma czarny dach, metalowe ogrodzenie również pomaluj na czarno. Płoty z siatki można wykończyć na zielono, by wtopiły się w otoczenie ogrodu i nie rzucały nadmiernie w oczy.

Malowanie ogrodzeń metalowych - kilka rad na początek

Jeśli chcesz samodzielnie odnowić ogrodzenie, powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach - dzięki nim uzyskasz lepszy efekt końcowy i wysoką trwałość powłoki.

  1. Maluj ogrodzenie przy dobrej pogodzie - powinno być sucho i bezwietrznie. Idealna temperatura do prac malarskich na zewnątrz mieści się między 10 a 25°C.
  2. Zdecyduj się na właściwą metodę malowania - do wyboru masz pędzel, wałek malarski lub natrysk. Zobacz, jakie metody zaleca producent wybranej farby, a także jak wygląda ogrodzenie.
  3. Nie zapomnij o przygotowaniu podłoża do prac malarskich. Przeszlifuj metalowe ogrodzenie, usuń łuszczącą się farbę oraz ogniska rdzy. Zastosuj farbę podkładową dla lepszego efektu końcowego.
  4. Zanim naniesiesz na ogrodzenie kolejną warstwę emalii, wykonaj szlifowanie międzywarstwowe. Usuniesz w ten sposób drobne nierówności i uzyskasz lepszy rezultat.

Materiał zewnętrzny

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%