Zamknij

Etapy budowania domu - o czym należy pamiętać?

11:00, 05.01.2021 Aktualizacja: 11:51, 05.01.2021
Skomentuj

Wielu wie, że te etapy budowania domu nie zawsze wyglądają tak samo, bo trafiają się budynki podpiwniczone z dwiema kondygnacjami i z użytkowym poddaszem, oraz domy parterowe bez piwnicy i bez użytkowego poddasza. W każdym z tych przypadków trzeba najpierw uzyskać decyzję środowiskową, zrobić wykop pod fundament danego budynku, potem wylać fundamenty, zbudować budynek w stanie surowym, a na samym końcu wykończyć jego elewację i wnętrza pomieszczeń.

Wielu wie, że te etapy budowania domu nie zawsze wyglądają tak samo, bo trafiają się budynki podpiwniczone z dwiema kondygnacjami i z użytkowym poddaszem, oraz domy parterowe bez piwnicy i bez użytkowego poddasza. W każdym z tych przypadków trzeba najpierw uzyskać decyzję środowiskową, zrobić wykop pod fundament danego budynku, potem wylać fundamenty, zbudować budynek w stanie surowym, a na samym końcu wykończyć jego elewację i wnętrza pomieszczeń.

Do czego potrzebne są decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach?

Decyzje środowiskowe wskażą ci w jaki sposób masz wykonać inwestycję (przedsięwzięcie), tak aby jak najmniej pogorszyć stan środowiska. Są wydawane po przeprowadzaniu przez urząd oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i konieczne, jeśli inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko.

Wykop i fundament

Najistotniejszym etapem budowy domu jedno-rodzinnego jest wykopanie wykopu pod fundament, a sam fundament to i beton i zbrojenia ze stali konstrukcyjnej, których kluczowym zadaniem jest podtrzymanie całej konstrukcji. Jednym słowem ten konkretny etap prac jest najważniejszym, bo błędnie wykonany fundament może nie podtrzymać całej konstrukcji.

Dlatego rodzaje zbrojeń do fundamentów wyliczają inżynierowie, jeśli chodzi o samą ilość prętów i ich grubość. Natomiast wykonawca musi umieścić te zbrojenia w betonie i to zgodnie z projektem, po to by dalsze etapy prac były tymi udanymi i by po roku lub po kilku mury nośne nie zaczęły pękać ot, tak sobie. Tego typu rzeczy nie mają miejsca w przypadku fundamentu wykonanego zgodnie z normami konstrukcyjnymi.

Kolejny etap budowy domu

Po wykonaniu właściwego fundamentu wylewa się pierwszą wylewkę w piwnicy lub na parterze, po to by można było składować palety z cegłami na twardym podłożu, a samo murowanie zaczyna się w rogach budynku, które poprawnie wymierzyli geodeci, jeśli chodzi o poziom pierwszej posadzki i zewnętrzne wymiary ścian. Natomiast po wymurowaniu tych narożników zaczyna się to właściwe murowanie ścian.

Nie każdy murarz muruje ściany z poziomicą, bo ciągłe sprawdzanie poziomu za pomocą tego narzędzia bywa męczące i dlatego wielu fachowców nauczyło się murować do sznurka, bo wtedy murowanie jest czynnością o wiele szybszą, czyli poziom kolejnej kondygnacji zaczyna się szybciej i szybciej też można zacząć szalować strop.

Wykonywanie stropu - jak to wygląda obecnie

Jeszcze jakiś czas temu stropy wykonywało się za pomocą małej stacjonarnej betoniarki i w przypadku sporego stropu wylewanie to mogło trwać dwa lub trzy dni. Obecnie wykonuje się mocne szalunki, kładzie się zbrojenia, które wiąże się drutem lub w niektórych przypadkach nawet spawa, a do zalania konkretnego stropu zamawia się wielką betoniarkę zwaną potocznie gruszką, czyli betoniarkę na podwoziu sporego pojazdu dostawczego.

Takie zalewanie często jest też powiązane z użyciem pompy, bo często beton trzeba podać wyżej lub ponad niestabilnym i rozmokłym gruntem. Wtedy przydaje się pompa o zasięgu blisko czterdziestu metrów, bo za jej pomocą można podawać beton i do góry i w bok.

Więźba dachowa i prace wykończeniowe

Tym kolejnym etapem budowy domu jest stworzenie więźby dachowej z belek konstrukcyjnych i desek. Dach taki też wykonuje się wedle ściśle określonych norm i dopiero po jego wykonaniu i po zamontowaniu okien można przystąpić do prac wykończeniowych, czyli do tynkowania wewnętrznych ścian i do ich malowania. Ten konkretny etap prac jest też i tym najbardziej kosztownym, bo metr kwadratowy płytek z zielonego granitu może kosztować więcej od palety cegieł i dlatego też inwestor, którego za bardzo poniesie fantazja, może w bardziej ubogi sposób wykończyć pewną część własnego domu.

Na sam koniec można zostawić prace bezpośrednio powiązane z elewacją, czyli ten ostatni etap można wykonać w kolejnym sezonie letnim, bo ten etap to ocieplenie i upiększenie zewnętrznych ścian budynku.

Artykuł sponsorowany

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RaqRaq

0 0

"W każdym z tych przypadków trzeba najpierw uzyskać decyzję środowiskową" - środowiskowa na dom? "Profesjonalizm" autora artykułu poraża. 22:07, 05.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%