Michał Kochanowski: Nic się nie kończy, wszystko się zaczyna

Michał Kochanowski: Nic się nie kończy, wszystko się zaczyna

– Będziemy nadal realizować wspólne przedsięwzięcia z gminami naszego powiatu. Pojawiają się nowe możliwości finansowania zadań inwestycyjnych w związku z wejściem w życie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Chcemy aby zadania związane z remontami były szeroko konsultowane, zwłaszcza z wójtami i burmistrzami. Z budżetu powiatu przeznaczymy na te cele ponad 10 mln zł. Zmienimy charakter działalności instytucji kultury i sportu. Jesteśmy na etapie wyboru najlepszej koncepcji. Kolejnymi ważnymi obszarami z mojego punktu widzenia będą oświata oraz pomoc społeczna. Tutaj również zaproponujemy ciekawe rozwiązania – mówi Michał Kochanowski, starosta kętrzyński, z którym o wydarzeniach kończącego się roku 2018 i planach na rok 2019 rozmawiał Robert Majchrzak.

 

– Za Panem pierwszy miesiąc na stanowisku starosty kętrzyńskiego. Co przez ten czas było najważniejszym Pana zadaniem?

– Traktuję obowiązki starosty jako całość realizacji zadań. Starosta nie jest organem powiatu, działa kolegialnie z całym zarządem. Pierwszy miesiąc to częste posiedzenia zarówno zarządu, jak i rady powiatu. Koniec roku zawsze intensyfikuje taką pracę. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się czwarta sesja rady powiatu. Prawie codziennie jestem w Szpitalu Powiatowym, na bieżąco analizujemy sytuację w naszych szkołach i kończymy tegoroczne inwestycje.

– Od wielu lat jest Pan związany ze starostwem jako radny. Obowiązki starosty przejął więc Pan chyba dosyć płynnie?

– Tutaj bardziej pomocne było doświadczenie z prac w zarządzie powiatu. Optyka rady jest trochę inna, chociaż również pomocna. Obecny zarząd zajmuje się kilkoma zagadnieniami, które swój początek mają jeszcze w poprzednich kadencjach, dlatego nie były to dla mnie tematy nowe. Kontynuacja zadań i ciągłość organów powoduje, że zajmujemy się sprawami już rozpoczętymi i faktycznie z wieloma miałem już styczność.

– Jak w ogóle ocenia Pan to wszystko, co wydarzyło się w naszym powiecie podczas tegorocznych wyborów samorządowych?

– Po wyborach samorządowych w 2014 roku powiedziałem na pierwszej sesji rady powiatu, że historycznie to będzie interesująca kadencja. Tak też się stało. Spełniły się również analizy mówiące o znacznych zmianach w radach poszczególnych samorządów w roku 2018. W pewien sposób dokończyła się rewolucja z poprzedniej kadencji. Już wówczas wielu długoletnich włodarzy musiało ustąpić miejsca innym kandydatom. Przykład Barcian i Kętrzyna pokazuje, że nic w lokalnej polityce nie jest wieczne, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dlatego musimy zawsze pamiętać, że to oczekiwania mieszkańców są najważniejsze.

– Niemal każda zmiany władzy w instytucjach samorządowych wiąże się ze zmianami kadrowymi, czy też w strukturze organizacyjnej tych instytucji. Co pod Pana rządami czeka w najbliższym czasie Starostwo Powiatowe w Kętrzynie?

– Zmiany organizacyjne na pewno nastąpią. Pracujemy nad optymalnym wykorzystaniem naszych zasobów lokalowych. Będzie się to wiązało raczej z nowymi instytucjami, które będą służyć mieszkańcom i jednostkom już istniejącym. Bardzo cenię dobrych i sprawdzonych pracowników. Kryteriami w ich doborze są zawsze kompetencje i uczciwość.

– Czego możemy spodziewać się ze strony Powiatu w przyszłym roku: jakich inwestycji, działań organizacyjnych i tym podobnych?

– Na pewno dokończenie remontu Izby Przyjęć w Szpitalu Powiatowym i dalsze doposażenie tej jednostki. Będziemy nadal realizować wspólne przedsięwzięcia z gminami naszego powiatu. Pojawiają się nowe możliwości finansowania zadań inwestycyjnych w związku z wejściem w życie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Chcemy aby zadania związane z remontami były szeroko konsultowane, zwłaszcza z wójtami i burmistrzami. Z budżetu powiatu przeznaczymy na te cele ponad 10 mln zł. Zmienimy charakter działalności instytucji kultury i sportu. Jesteśmy na etapie wyboru najlepszej koncepcji. Kolejnymi ważnymi obszarami z mojego punktu widzenia będą oświata oraz pomoc społeczna. Tutaj również zaproponujemy ciekawe rozwiązania. W pierwszych tygodniach nowego roku przedstawimy gotowe założenia na najbliższy czas.

– W jednej ze swoich pierwszych wypowiedzi po objęciu stanowiska starosty stwierdził Pan, że w końcu nie będzie wojny pomiędzy Miastem Kętrzyn, a Powiatem Kętrzyńskim. Dlaczego ta niemal odwieczna rywalizacja polityczna w ogóle zaistniała i jaki Pana zdaniem miała wpływ na Kętrzyn i cały powiat?

– Konflikt, jeśli jest pozbawiony treści, nigdy nie jest budujący. Odwołanie Ryszarda Niedziółki w lutym 2018 roku z funkcji starosty uważam za esencję takiego konfliktu. Dla mnie to była doskonała lekcja, że prawdziwy charakter ludzi poznaje się w chwilach trudnych. Zdradzę pewną tajemnicę. Tuż po odwołaniu powiedziałem „Panie Starosto, nic się nie kończy, wszystko się zaczyna”. To były prorocze słowa. Mieszkańcy naszej małej ojczyzny w tych wyborach postawili na dialog i porozumienie. Miasto Kętrzyn i Powiat Kętrzyński to dwa oddzielne organizmy. Elementami wspólnymi jest m.in. szpital, rozwój lokalny i rozległy temat polityki społecznej. Na tych trzech filarach będziemy opierać naszą współpracę.

– A jaki był ten upływający rok dla Michała Kochanowskiego i jego najbliższych?

– Mijający rok był bardzo intensywny. Siłą rzeczy odczuwały to również osoby z mojego najbliższego otoczenia. Cieszę się, że pomimo tego, znajdowałem czas na dobrą lekturę i chwile refleksji.

– Dziękuję za rozmowę.

 

Zdjęcie: Michał Kochanowski. Fot. Robert Majchrzak

 

Podobne artykuły
38Komentarz
  • wyborca
  • Dodano 30 grudnia 2018

  Święte słowa „Odwołanie Ryszarda Niedziółki w lutym 2018 roku z funkcji starosty uważam za esencję konfliktu. To była doskonała lekcja, że prawdziwy charakter ludzi poznaje się w chwilach trudnych”. Niech Pan pamięta kto w powiecie był głównym inicjatorem tego odwołania.
  Panie Starosto trzymam za słowo: „Bardzo cenię dobrych i sprawdzonych pracowników. Kryteriami w ich doborze są zawsze kompetencje i uczciwość.” i czekam na zmiany najbliższym gronie.

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 30 grudnia 2018

   Zgadza się. Prawdziwy charakter ludzi poznaje się w chwilach trudnych. W takiej chwili zdaje mi się poznałem prawdziwy charakter przewodniczącego PiS Rafała Rypiny.

   Odpowiedz
    • miś
    • Dodano 30 grudnia 2018

    Panie M jest Pan mocną osobą – musimy wspierać Kochanowskiego – on musi być liderem w Kętrzynie!

    Odpowiedz
     • Pan M
     • Dodano 30 grudnia 2018

     Paaanie kochany… Kochanowski – ok, ale mnie Pan nawet nie zna z widzenia. 🙂 Faktycznie, nie zmieniam poglądów jak rękawiczek, ale takie deklaracje….

     Odpowiedz
      • miś
      • Dodano 30 grudnia 2018

      znam

      • Pan M
      • Dodano 31 grudnia 2018

      No to jak mnie Pan zna, to proszę o telefon. Zamienimy dwa słowa.

  • zbyszek
  • Dodano 30 grudnia 2018

  A czyjego obozu i poręczenia startował Pan Niedziółka do powiatu potem zmienił optykę i jak Panu to pasuje to mnie podwójnie.

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 30 grudnia 2018

   Otóż to. Należałoby też zapytać jaką linię miał PiS w ostatnich wyborach zanim uznał że wesprze Niedziółkę, ha?

   Odpowiedz
  • Jan
  • Dodano 30 grudnia 2018

  W Starostwie Powiatowym bez większej rewolucji kadrowej a mieście odwrotnie -zwolnienia, przeniesienia , reorganizacje stanowisk aby zwolnic ze stołka i to ma być dobrze?

  Odpowiedz
   • Rebeka Rosenberg
   • Dodano 30 grudnia 2018

   …w USA jak zmienia się prezydencka władzusia (np. republikanie za demokratów), to zawsze wymienia sie ok. 40.000 ludzi we władzach centralnych…i wszyscy tam uważają to za normalność…więc nie potrzebnie Jasiu bijesz pianę…bo jest to jak najbardzie oczywiste, że jak Niedziółka ma realizować swoje cele, to w oparciu ludzi do których ma zaufanie…więc tych poprzenich z hecmankową mentalnością trzeba posłać w „diabły” (może Hecmanek ich sobie pozatrudniać)….

   Odpowiedz
    • Pan M
    • Dodano 30 grudnia 2018

    A ja bym wolał żeby Niedziółka zamiast realizacji – jak napisałeś – swoich celów, realizował cele miasta i mieszkańców. Dlatego mówię nie dla Hećmana i nie dla Niedziółki. Nawiasem mówiąc tych z „mentalnością niedziolkową” też trzeba posłać w to samo miejsce – bo dlaczego nie? (możesz sobie ich pozatrudniać)

    Odpowiedz
     • zbyszek
     • Dodano 30 grudnia 2018

     Może jutro ukaże się wywiad Pana redaktora z Panem burmistrzem który zdradzi nam swoją wizję dla miasta Kętrzyna.

     Odpowiedz
      • Pan M
      • Dodano 30 grudnia 2018

      Hahahaha. 🙂 Wizja już była w felietonach i przed wyborami. Myślenie kategoriami XIX-wiecznej ekonomii okraszonej skwarkami nowomodnego populizmu (elektroskutery i jeszcze cuś)….

   • Mikołaj wszystko widzi.
   • Dodano 6 stycznia 2019

   Kretowisko trzeba wytępić inaczej na wiosnę znowu będą szkody. A w urzędach płacą za kompetentną robotę a nie gadanie o polityce.

   Odpowiedz
    • Pan M
    • Dodano 6 stycznia 2019

    Jaka kompetencja w urzędach? W urzędach jest właśnie polityka i klepanie kuriozalnych wizji polityków czy tam samorządowców. To nie Kanada ani Niemcy. Tu nawet kolektor do spuszczania g…. musi mieć barwy polityczne i dobry klimat . Czyli po prostu klepacze absurdów Hećmana mają być zastąpieni klepaczami absurdalnych pomysłów Niedziółki, czy tak?

    Odpowiedz
  • skromny
  • Dodano 30 grudnia 2018

  Panie Starosto ,ile publicznych pieniedzy wydaliscie na te ,,wigilie’.Mozna bylo byc skromnym i spotkac sie przy kawie a nie przy suto zastawionym stole na rachunek mieszkancow.Po Tych Waszych wyczynach widac ,ze nic nowego w rzadzeniu miastem ani powiatem nie bedzie. Biedota ketrzynska ma niesmak.Uwazam ,ze woda sodowa juz dziala. Prosze uwazac bo mozecie sie zachlysnac.

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 30 grudnia 2018

   I dlatego pisałem przed wyborami NIE DLA HEĆMANA I NIE DLA NIEDZIÓŁKI, ale opamiętanie nie przyszło… wybory między złą polityką, a złą polityką stały się faktem. Wygrała zła polityka wsparta przez Rypinę który do pierwszej tury optował za inną polityką ( jak dla mnie oszustwo wyborcze).

   Odpowiedz
   • wyborca
   • Dodano 30 grudnia 2018

   „wigilia” była miła i skromna – warto było w niej uczestniczyć.

   Odpowiedz
  • Mrs.
  • Dodano 30 grudnia 2018

  Panie starosto! Zmiany, a raczej reorganizacja jest niezbędna. Kto to widział (przynajmniej ja nie widziałam) aby wydział składał się z 3 osób? Jeden naczelnik i dwóch pracowników. Tak jest w rolnictwie. Ale jeszcze lepiej jest w geodezji. Tam z kolei jest odwrotnie. Wydział puchnie na potęgę. Jeszcze niedawno było 11 pracowników a już jest 13. Cudowne rozmnożenie etatów zaczęło się od przeniesienia do innej części wydziału pani A (bardzo dobrej i wykwalifikowanej osoby) która w zakresie swoich obowiązków miała klasyfikację gruntów. Dla niewtajemniczonych to od kilku do kilkunastu schematycznych spraw ciągu całego roku ( w okresie zimowym tego nie wykonuje się w ogóle). Pani tej powierzono drobne sprawy. Na miejscu pani A zatrudniono panią B, która docelowo miała zajmować się klasyfikacją. Nie wiedzieć czemu ona również nie zajmowała się tym. Zapadła szybka decyzja i tę pracę zaczął wykonywać skierowany przez urząd pracy starszy pan któremu zabrakło kilku miesięcy do emerytury. No ale pan odszedł i znowu nie ma komu tym się zająć. I tu na pomoc przyszły wybory samorządowe i nowy starosta. A co tam, skorzystajmy z tego że jest nowy. To zawsze szansa na zatrudnienie nowego pracownika do klasyfikacji. I stało się. Jest pani C. Tak więc tak wygląda cudowne rozmnożenie etatów. Całe życie byl 1 pracownik a teraz aż 3 pracowników. Ciekawe, czy pani C będzie prowadziła klasyfikację czy też będzie kolejna pani D? Czas pokaże. Panie starosto. Proszę przyjrzeć się temu. Porozmawiać z pracownikami, nie jednym ale z kilkoma to pan się dowie jak pompuje się administrację.

  Odpowiedz
   • iwo
   • Dodano 31 grudnia 2018

   Pani kochana. Takie życie. Nie ma co biadolić 🙂

   Odpowiedz
    • Do powyżej
    • Dodano 31 grudnia 2018

    A to nie życie. Życie to przy korycie. Dla reszty tylko wegetacja. Taka to demokracja. Pan szanowny też przy korycie że usprawiedliwieniami sypie?

    Odpowiedz
  • obserwator
  • Dodano 31 grudnia 2018

  Otóż to. Wielkie plany, wielkie przedsięwzięcia a powiat malutki. W USA ,gdzie pracowałem kilka lat, instytucja mająca do wydania kilkadziesiąt milionów dolarów, zatrudniałaby nie więcej jak 5 – – 6 pracowników. W naszym powiecie to cudowne dziecko Niedziułki – CUW zatrudnia kilkunastu. To nie jest normalne, że tak mała instytucja na własne utrzymanie (administracja) wydaje kilkanaście procent swojego budżetu. Powiat w takim wydaniu to twór całkowicie sztuczny, całkowicie niepotrzebny. Oddziaływanie powiatu w gminach to wyłącznie drogi powiatowe i to w dodatku takie, które nie odpowiadają kryteriom dróg powiatowych. Wszystkie (tzn. w sumie niewiele) zadania mogłyby bez najmniejszego uszczerbku przejąć gminy, głównie obecne miasta powiatowe. Więc albo likwidacja powiatów albo wyposażyć powiaty w o wiele więcej zadań kosztem województw, które w obecnym układzie w ogóle nie mają racji bytu.

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 31 grudnia 2018

   Oj tam,oj tam.Dodajcie jeszcze,że cały parter przybudówki powiatu to były biura Urzędu Zatrudnienia z kasą.Kto dziś tam urzeduje ja nie wiem ale ludzie mają pracę w takim Kętrzynie i to się liczy.Nie Życzę nikomu kuroniówki.

   Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 31 grudnia 2018

   No popatrz, a w Niemczech jest jeszcze jeden szczebel administracji – rejencja. W praktyce wygląda to tak, że landy -czyli duże województwa jak mazowieckie czy wielkopolskie – dysponują kompetencjami analogicznymi do krajowych z wyłączeniem funkcji federalnych np. wojsko. Małych i sztucznych regionów typu opolskie, kieleckie, czy warmińsko-mazurskie nie ma. Dzięki temu landy mają od zawsze swoje naturalne (i historyczne) centra, stanowiące lokomotywy gospodarcze (tylko duże miasta). Kilka największych i szczególnie silnych gospodarczo miast jest ponadto wyłączona administracyjnie z regionów – tworząc odrębne landy (w Polsce ciągle „niedasie” wyłączyć Warszawy z Mazowsza, co dziś mocno fałszuje statystyki). Miasta średniej wielkości 50-250 tys. (z reguły po 3-4 w regionie) są stolicami rejencji, tworząc subregionalną administrację odpowiedzialną m.in. za międzypowiatowy transport publiczny (powiedzmy lokalny pks). Miasta rejencyjne są miastami na prawach powiatu. Pod rejencje podlega po kilka powiatów – o mniejszym jednak zakresie kompetencji niż w Polsce, ale też nieco większych obszarowo. Gdyby model niemiecki obowiązywał w Polsce (reformę z 1999 roku teoretycznie wzorowano na nim ale w tradycyjnym stylu spieprzono i to) dawne województwo olsztyńskie byłoby jedną z rejencji wchodzącą w skład regionu pomorsko-warmińskiego ze stolicą województwa w Gdańsku, a powiat kętrzyński byłby z pewnością większy. Zapewne Mrągowo weszłoby w skład tego powiatu tracąc swoje dotychczasowe funkcje. Przerost administracji nie wynika ze zbyt dużego zatrudnienia (konieczność wypełnienia wakatów itp) ale z rozdrobnienia – czyli zbyt dużej liczby województw, powiatów, gmin. Alternatywą dla modelu niemieckiego może być jedynie szwajcarski (czy też francuski) – czyli de facto powrót do 49 (a może i 60) małych województw. No ale wtedy województwa zostają obciążone zadaniami lokalnymi (odgórnie jak we Francji, lub oddolnie jak w Szwajcarii) a z samorządności zostają tylko zdegradowane gminy. Zatem: na chwilę obecną nie można dołożyć zadań powiatom z racji ich ograniczoności terytorialnej. Należałoby wprowadzić rejencje, lub małe województwa – a na cito powiększyć obszary powiatów poprzez np. podział i likwidację powiatu Węgorzewo (częściowo do Giżycka) i Mrągowo.

   Odpowiedz
    • Pan M
    • Dodano 31 grudnia 2018

    PS
    Namawiałem nawet Rypinę po konsultacjach z ludźmi z SGH od administracji samorządowej, aby jako szef lokalny pis lobbował u „swoich” wyżej (skoro mają władzę) aby wzmocnić funkcję Kętrzyna jako ośrodka subregionalnego, ale niestety Rypina nie potrafił tego wyrazić ani obronić w kampanii.

    Odpowiedz
  • radactor
  • Dodano 1 stycznia 2019

  dziwne, ten artykuł jakoś znika z czołówki TK

  Odpowiedz
  • teista
  • Dodano 1 stycznia 2019

  Udzielił Pan wywiadu w tym samym numerze gazety,
  w której zaatakowała ona katolickiego księdza.

  Czy popiera pan ten atak?

  Odpowiedz
   • real
   • Dodano 1 stycznia 2019

   A co to ksiądz? Taki sam śmiertelnik jak każdy z nas. Ciemnogród w tym kraju nadal uważa ich za wyjątkowych tak jak lekarzy? Gonić nieuczciwych tak samo niezależnie od zawodu.

   Odpowiedz
    • Do powyżej
    • Dodano 1 stycznia 2019

    Pewnie. Gonić nieuczciwych niezależnie od zawodu – np. nieuczciwych radnych co to jedno przed wyborami, a co innego po.

    Odpowiedz
     • wyborca
     • Dodano 15 stycznia 2019

     PO to umie się ze wszystkimi dogadać jeśli będzie się opłacać. Nauczył się uśmiechać jak glupi do sera.

     Odpowiedz
    • @real
    • Dodano 1 stycznia 2019

    Ksiądz to taki sam śmiertelnik, a żadnego śmiertelnika nie wolno tak bezczelnie niszczyć. Niszczą tego człowieka przy obojętności tych „tchórzliwych samorządowców”, którzy boją się go wziąć w obronę

    Odpowiedz
     • Jurek
     • Dodano 5 stycznia 2019

     w obronę? czego? Jeśli jest winny niech się sam broni. Jak jest niewinny niech podaje TK do sądu.

     Odpowiedz
      • 45
      • Dodano 12 stycznia 2019

      Udziela Pan wywiadu w gazecie, która zaatakowała katolickiego księdza.

      1) Czy popiera pan ten atak?

      2) Kto i kiedy to napisał?

      „Szczególnej obserwacji poddać Kościół i tak ukierunkować działalność oświatowo-wychowawczą, aby wzbudzić powszechny wstręt do tej instytucji.”

      3) Kto i w jakim celu realizuje w Kętrzynie tę zasadę ?

     • Aśka
     • Dodano 12 stycznia 2019

     W obronie to oni muszą trzymać swoje 4litery gdzie im w głowie jeszcze taka?

     Odpowiedz
  • Nic się nie kończy, wszystko się zaczyna
  • Dodano 5 stycznia 2019

  Wracając do tematu, aby komuś się zaczęło innej osobie musi się skończyć. Czekamy na uczciwe porządki w powiecie bo to za długo trwa. Kilkoro wiernych z POprzednich układów szemra a Krzysztof się śmieje. Zaraz minie mu 100 dni ciszy i będzie działał.

  Odpowiedz
   • garkotłuk powiatowy
   • Dodano 12 stycznia 2019

   A znasz takie przysłowie ” ten się śmieje kto się śmieje ostatni ” Jakoś ten twój krzysztof umyka jak zając nie tylko z sesji cdn.

   Odpowiedz
    • Jurek
    • Dodano 12 stycznia 2019

    Jeśli już to chyba twój sądząc POtwoim loginie

    Odpowiedz
  • czytelnik
  • Dodano 18 stycznia 2019

  Kiedy sesja Rady Rynku Pracy przy starostwie której przewodniczy Krzysztof? Miasto zwołuje konferencje a członkowie rady nawet nie zaglądają na nią i nie zabierają głosu? Po co utrzymywać sztuczny twór i płacić członkom za taką działalność?

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *