Zamknij

Jakie są formy płatności elektronicznych?

10:00, 13.01.2021 Aktualizacja: 10:16, 13.01.2021
Skomentuj

Coraz więcej Polaków otwarcie mówi, że  nie płaci gotówką w sklepach. Klienci coraz częściej decydują się na płatności kartą, zwłaszcza w formule zbliżeniowej. Wpływ na to ma pandemia, ale również po prostu wygoda.

Współczesny klient chce szybko złożyć zamówienie i ekspresowo je otrzymać. Właśnie dlatego płatności elektroniczne są coraz popularniejsze i coraz bardziej się rozwijają.

Najważniejsza jest łączność

Zakup towaru w sklepie odbywa się w oparciu o pieniądz, który może być wyrażony w postaci gotówki (banknotów i bilonu) lub może mieć postać elektroniczną. Dzięki specjalnym systemom płatności możesz w łatwy sposób realizować w sklepach transakcje elektroniczne przy użyciu karty płatniczej, kredytowej lub nawet telefonu. Głównym elementem systemu płatności w zwykłym sklepie jest terminal płatniczy. To niewielkie urządzenie elektroniczne, które służy przede wszystkim do płatności bezgotówkowych.

Terminal płatniczy umożliwia zapłatę:

  • kartą z paskiem magnetycznym, z chipem albo zbliżeniowo
  • smartfonem, zegarkiem lub breloczkiem z funkcją zbliżeniową
  • kodem BLIK, który jest generowany w smartfonie

Aby dokonać płatności, potrzebna jest łączność internetowa. Informacja o zrealizowanej płatności przekazywana jest do banku, który wystawił kartę poprzez centrum autoryzacyjne. Jeżeli klient ma wystarczające środki na koncie wówczas jego konto jest obciążane kwotą transakcji a w terminalu pojawia się komunikat o jej jest potwierdzeniu. Jeśli natomiast z różnych powodów transakcja nie dojdzie do skutku, np. z braku połączenia z bankiem lub braku środków na koncie klienta, wówczas do terminala zostanie przekazana informacja o odrzuceniu transakcji.

Różnorodność kart płatniczych

Karty magnetyczne przechowują informacje na pasku magnetycznym, przez co są podatne na próby podrobienia. Ich niski poziom ochrony przed oszustwami sprawił, że konieczne było wprowadzenie innego zabezpieczenia. Rozwiązaniem okazały się być karty chipowe, które zamiast paska magnetycznego wyposażone zostały w mikroprocesor, kontrolujący proces dostępu do danych. Przechowywane informacje są dodatkowo zaszyfrowane, przez co trudniejsze do odczytania przez osoby niepowołane. Używanie kart chipowych wymaga ponadto podania kodu PIN przez posiadacza karty, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa tego rozwiązania.

Od pewnego czasu banki sukcesywnie zaopatrują swoich klientów w karty chipowe, wypierając tym samym karty magnetyczne z rynku. W okresie przejściowym duża część kart chipowych posiada także pasek magnetyczny dla zapewnienia zgodności ze starszymi systemami transakcyjnymi.

Coraz większą popularność zyskują jednakkarty zbliżeniowe. To karty płatnicze umożliwiające płatności bezstykowe. Fizycznie są to karty chipowe lub karty zarówno z chipem jak i paskiem magnetycznym, posiadają jednak dodatkową wbudowaną antenkę umożliwiającą dokonywanie transakcji poprzez zbliżenie karty do terminala płatniczego.

Przede wszystkim bezpiecznie

Poza kartami zbliżeniowymi dostępne są także inne nośniki, umożliwiające realizację płatności bezstykowych. Mowa tu m.in. o naklejkach zbliżeniowych, które można umocować na telefonie komórkowym lub odtwarzaczu mp3. Na polskim rynku można znaleźć także inne bezstykowe nośniki (tzw. biipery), w formie zegarków, breloczków i opasek zbliżeniowych.

Jedną z popularniejszych form płatności bezgotówkowych są płatności mobilne BLIK. System ten umożliwia użytkownikom smartfonów, dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, wypłacanie oraz wpłacanie gotówki w bankomatach i wpłatomatach, oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych. BLIK działa na wszystkich smartfonach posiadających oprogramowanie Android, iOS lub Windows Phone. Wystarczy, że w momencie dokonywania płatności, telefon ma połączenie z internetem (bez różnicy czy za pomocą WiFi, czy pakietu danych).

Wejście w obrót bezgotówkowy - oprócz zalet w postaci wygody i większych możliwości - rodzi także pytanie o jego bezpieczeństwo. Kwestia ta jest coraz bardziej aktualna i często poruszana w ostatnim czasie. W przypadku gotówki sprawa ta była prosta i zależna głównie od nas samych. Przy płatnościach  elektronicznych tracimy z pola widzenia pieniądz, który rozliczamy. W tej sytuacji potrzebna jest świadomość i wiedza na temat zagrożeń. Na szczęście polski system płatniczy jest bardzo nowoczesny i rozciąga się to nie tylko na użytkowość, ale i sposób zabezpieczenia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%