W hołdzie bohaterom – obrońcom Ojczyzny

W hołdzie bohaterom – obrońcom Ojczyzny

Burmistrz Kętrzyna oddał hołd żołnierzom Armii Krajowej. W towarzystwie przedstawicieli Związku Żołnierzy AK, Ryszard Niedziółka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym polskich bohaterów.

14 lutego 2021 roku przypada 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Z okazji tego jubileuszu burmistrz Kętrzyna oraz przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej poległym w walce o niepodległą i suwerenną Ojczyznę”, znajdującym się na cmentarzu w Nowej Wsi Kętrzyńskiej.

W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie „podziemnym” wojskiem, zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.

AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom Armii Krajowej polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”. Nie był to oczywiście koniec Armii Krajowej, jedynie z formalnego punktu widzenia przestała ona istnieć. Żołnierze nadal pozostawali gotowi do dalszej walki, a wielu z nich podjęło się otwartego boju z nowym najeźdźcą. red

Fot. Miasto Kętrzyn

Podobne artykuły
5  
  • Zbyszek
  • Dodano 13 lutego 2021

  Powinno byc (Okupantem Faszystowskim) skoro pisze się „poprawnie” sowieckim.Jeszcze umiem czytać i pisać to wiem.

  Odpowiedz
  • Kętrzyniak
  • Dodano 13 lutego 2021

  Brawo Panie Burmistrzu

  Odpowiedz
  • Zbyszek
  • Dodano 13 lutego 2021

  Nikt nic nie pisze ? To ja napisze,że byli to ludzie bardzo uzdolnieni i pracowici.Nie mnie oceniać,kto należał do AK,bo w pracy świetnie się wszyscy umieli dogadywać.Oprócz tego prawie każdy posiadał niesamowite zainteresowania hobbystyczne.Cześć Ich Pamięci.

  Odpowiedz
   • Zbyszek
   • Dodano 13 lutego 2021

   Dziś byl reportaz z Gruzji,Gruzini maja wielki żal do Polaków za wrogi stosunek do wojska w którym
   służyli i gineli ich rodacy w II Wojnie Światowej,że zrównaliśmy i kojarzymy ich na równi z Rosjanami.

   Odpowiedz
  • A gdzie pis
  • Dodano 15 lutego 2021

  A gdzie Pis Kętrzyn.Gdzie Rypina?To wygląda na bojkot.Niedobrze .Po co te kłótnie.I Michalskiego też nie ma a to prawicowy działacz.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *