Uwaga na fałszywe maile! ZUS ostrzega przed oszustami

Uwaga na fałszywe maile! ZUS ostrzega przed oszustami

Uwaga na maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej teoretycznie przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odbierając takiego maila otrzymujemy zawirusowaną korespondencję elektroniczną – czytamy w komunikacie wysłanym przez ZUS.

 

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą.

– Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych – ostrzega Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku.

Anna Ilukiewicz dodaje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową.

– Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu – dodaje rzecznik. – Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

W przypadku wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, można też skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, pod numerem 22 560 16 00.

red

 

Zdjęcie ilustracyjne

Podobne artykuły
1 Komentarzy
    • Obywatel
    • Dodano 22 września 2018

    Powinno być sprawiedliwie i to samo jeżeli jest Polska to samo stawki powinni mieć po równo.
    Kurestwo pisowskie wybrali i dalej wybieracie i prowadzą do biedy. Druga Bialorus się robi,A nasz prezydent zachowuje się jak Łukaszenka z myśleniem na głowie że lamie konstytucję i oszukuje w żywe oczy obywateli..

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *