Samorząd nie może istnieć obok biznesu, musi żyć z nim w symbiozie

Samorząd nie może istnieć obok biznesu, musi żyć z nim w symbiozie

Miasto Kętrzyn i Powiat Kętrzyński zapraszają do udziału w konferencji w ramach kampanii Invest In Kętrzyn. Pierwsza konferencja, adresowana do rodzimych firm pod hasłem „Potencjał gospodarczy Kętrzyna, a wsparcie biznesu”, odbędzie się 17 stycznia.

 

Konferencja rozpocznie się od wręczenia symbolicznych aktów powołania w skład Rady Biznesu przy Burmistrzu Kętrzyna. Rada będzie ciałem doradczym burmistrza w sprawach związanych z lokalnymi przedsiębiorstwami. Burmistrz powoła członków Rady na 2-letnią kadencję.
– Chcemy aby samorząd nie funkcjonował w oderwaniu od potrzeb naszych mieszkańców, którzy jednocześnie są pracodawcami, zależy nam na tym aby być z nimi w stałym kontakcie i vice versa, bo firmy też widzą potrzebę posiadania wiedzy na temat zmian i pomysłów samorządu – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.
Sama konferencja skierowana jest do przedsiębiorców z powiatu kętrzyńskiego oraz instytucji wspierających biznes. Samorządom chodzi o to, aby w jednym miejscu skupić przedstawicieli instytucji wsparcia biznesu i przedstawić przedsiębiorcom oferty dotacji, pożyczek, gruntów inwestycyjnych i innych form wsparcia.
– Mamy świadomość, że samorząd nie może istnieć obok biznesu, musi żyć z nim w symbiozie, wspierać i dbać, bo to biznes działa na rozwój lokalnej gospodarki, a w przyszłości, gdy środki unijne nie będą już dostępne w tak dużym wymiarze, to właśnie biznes będzie motorem współpracy i partnerem gminy – mówi Ryszard Niedziółka.
Konferencja rozpocznie cykl działań mających na celu pobudzenie lokalnej gospodarki i stworzenie zachęty do inwestowania w Kętrzynie i Powiecie Kętrzyńskim.
– Kolejna konferencja odbędzie się w lutym w Warszawie, przygotowujemy ją wspólnie z Warszawską Izbą Gospodarczą, chcemy aby firmy z Kętrzyna mogły spotkać się z potencjalnymi klientami z Mazowsza – dodaje Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna. – Kojarzenie biznesu to jeden z priorytetów tych działań, które sobie założyliśmy. Nie podpiszemy za nikogo kontraktu, bo nie możemy, ale możemy i powinniśmy pomagać lokalnym firmom w tym zakresie.
Chętnych przedsiębiorców do udziału w konferencji w Warszawie zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta poprzez kontakt mailowy k.lizurej@miastoketrzyn.pl lub telefonicznie +48 731 606 838. Partnerami działań władz samorządowych miasta i powiatu są: Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Warszawska Izba Gospodarcza oraz Powiatowy Urząd Pracy. Małgorzata Margas/UM Kętrzyn

Konferencja dla przedsiębiorców Invest in Kętrzyn „Potencjał gospodarczy Kętrzyna, a wsparcie biznesu”, 17 stycznia 2019 r., Hotel Koch w Kętrzynie
11.00 – powołanie Rady Biznesu przy Burmistrzu Miasta Kętrzyna
11.15 – Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna – potencjał inwestycyjny miasta, oferta i wsparcie dla biznesu
11.25 – Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – rodzaje wsparcia firm z Powiatu Kętrzyńskiego przez WMSSE
11.45 – Zbigniew Ciechomski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje i niskooprocentowane pożyczki dla firm
12.05 – Michał Kochanowski, starosta kętrzyński – potencjał inwestycyjny Powiatu Kętrzyńskiego
12.25 – Paweł Bobrowski, wójt gminy Kętrzyn – obwarzanek miasta z korzyścią dla inwestora
12.45 – Grzegorz Prokop, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie, rynek pracy i wsparcie przedsiębiorców przez PUP
13.15 – Grzegorz Pawlak, Warszawska Izba Gospodarcza – współpraca z potencjałem biznesowym Mazowsza
13.30 – dyskusja, pytania

 

Podobne artykuły
40Komentarz
  • Piast Kołodziej
  • Dodano 10 stycznia 2019

  …inicjatywa wygląda zachęcająco…ale jak będzie w „praniu” to chyba dopiero życie pokaże…

  Odpowiedz
  • Pan M
  • Dodano 10 stycznia 2019

  Bzdura panie Niedziółka. Samorząd jako sfera publiczna powinien trzymać się z daleka od biznesu. Zbyt dobre relacje i bliskie kontakty mogą w naturalny sposób rodzić podejrzenia o korupcję.

  Odpowiedz
   • TKM
   • Dodano 10 stycznia 2019

   Panie M w pelni popieram !
   byznes , byznes , byznes -bicie piany

   Odpowiedz
    • jerry
    • Dodano 10 stycznia 2019

    Lepsza oficjalna i otwarta dla wszystkich inicjatywa niż wieloletnie „sukcesy” tylko dzięki „kontaktom” w samorządzie.

    Odpowiedz
     • Pan M
     • Dodano 11 stycznia 2019

     Jaka to inicjatywa? Jeśli uczestnictwo w radzie biznesu będzie odpłatne, będzie to po prostu złoty interes dla namaszczonych politycznie członków „drużyny”. Gdyby tak 2 tysie za udział w radzie biznesu + dwa tysie za komisję śledczą w sprawie komunalnika, to już nawet synekury w miejskiej spółce nie trzeba.

     Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 10 stycznia 2019

  Nie rozumiem co ma Pan Panie Ryszardzie na uwadze mówiąc „biazes” bo dla mnie to słowo oznacza liczenie się z każdym groszem i złotówką. Samorząd to wyższa szkoła jazdy,którą to Pan kieruje i Pan starosta i Pan wójt. Haseł mi nie trzeba.

  Odpowiedz
  • rolnik sam w dolinie
  • Dodano 10 stycznia 2019

  Panie M niedawno jęczałeś na temat Ariwy a teraz twierdzisz , że biznes jest be . A skąd Samorządy mają kasę ? od tych 500 + . Zejdź na ziemię i nie bądź J…..m teoretykiem . Jęczysz nad Zachowaniem Rypiny no no pogratulować roztropności

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 10 stycznia 2019

   I wszystko się zgadza. Moje uwagi odnośnie wyjścia Arrivy nie dotyczyły braku dobrych relacji z samorządem, etc. , ale niewypełnienia ustawowego obowiązku przez starostwo wskutek indolencji lub niekompetencji urzędników – a to już zupełnie inna sytuacja. Samorządy mają kasę z podatków, więc jeżeli podatki zostają obniżone – kasy będzie mniej. Prosta arytmetyka. Zachowanie Rypiny rzeczywiście oceniam źle, ale myślę że w świetle faktów jest to uzasadnione.

   Odpowiedz
  • Kętrzyniak
  • Dodano 10 stycznia 2019

  A ten dalej swoje: byznes i byznes. Sam pewnie uważa się za wielkiego byznesmena bo kierował nie swoim byznesem. O Biznesie mógłby mówić gdyby robił cokolwiek na własny rachunek choćby jakiś stragan z warzywami a tak? Mówienie o jakichś zachętach dla tworzenia nowych przedsiębiorstw to zwykłe bzdety. No bo jakie zachęty? Obniżyć podatki miejscowe? One nie mają żadnego znaczenia. O rozwoju przedsiębiorczości decyduje koniunktura a ta już osiągnęła swoje apogeum. Dla mnie to jest dziecinada.

  Odpowiedz
  • SEP
  • Dodano 10 stycznia 2019

  Wielcy byznesmeni znaleźli sie . Jeden taki był Marian co „pożyczał energię elektryczną” i wyrzucony z firmy energetycznej i ponownie przyjęty do pracy .

  Odpowiedz
   • menadżer i celebryta
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Rypine weźcie bo też jest menadżer z kręgów biznesowych jak Niedziółka. Jest nagranie sprzed 5ciu lat na youtube.

   Odpowiedz
  • Beata
  • Dodano 10 stycznia 2019

  Trzy – cztery lata temu w powiecie było spotkanie władza powiatu z przedsiębiorcami odnośnie utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. Jak mnie pamięć nie myli to pan Ryszard był starostą i takie cudeńko zorganizował. Co z tego wynikło? Chyba nic. Pamiętam, był o tym artykuł w necie. Tylko nie wiem czy artykuł był na wm czy na news. Warto może zapoznać się z efektami tych szumnych zapowiedzi.

  Odpowiedz
  • Grzegorz
  • Dodano 10 stycznia 2019

  Kiedy zostaną rozpisane nowe przetargi na odbiór odpadów komunalnych w Komunalniku na terenie miasta Kętrzyn i gminy Barciany?

  Odpowiedz
  • Pan M
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Panie Niedziółka, to o czym Pan mówi to najprostsza droga do dalszej marginalizacji miasta, utraty jego funkcji i czynników miastotwórczych oraz dalszego ubożenia mieszkańców. Stawianie interesu biznesu w centrum uwagi w konsekwencji doprowadzi do jego dyktatu, wraz ze szkodliwymi zjawiskami społeczno-gospodarczymi w tle – jak zmiana struktury zawodowej mieszkańców ze zdywersyfikowanej na monofunkcyjną, petryfikacja niskich dochodów per capita (szklany sufit) brak zdolności autoochronnych w odniesieniu do sektorowych cykli koniunktruralnych. Po raz kolejny powtórzę, że to co Pan proponuje to skamielina neoliberalnej ekonomii, szkodliwej w ujęciu długofalowym. W skrócie: proponuje Pan obniżenie kosztów funkcjonowania biznesu bez jakichkolwiek gwarancji – czyli: eldorado dla firm i trzeci świat dla pracownika. Kompletny brak pomysłu na redystrybucję (z perspektywy współczesnego rozumienia rozwoju., zakładającą jakość życia na poziomie, na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny, w przeciwieństwie do „żelaznej reguły ekonomii” Malthusa)

  Kompletną bzdurą (a może taktyczną bajką) jest założenie lokalnego dobrobytu w oparciu o biznes przenoszący przecież koszty na zewnątrz. Nawet przy wszystkich wadach XIX-wiecznego sposobu pojmowania rozwoju, rozumowanie obecnego burmistrza odbieram jako mocno schizofreniczne. Jeżeli podatki od działalności biznesowej – jak twierdził w jednym z miałkich merytorycznie wywodów Niedziółka w czasie kampanii wyborczej – mają stanowić podstawę dochodu, to tworzenie jakichkolwiek stref ekonomicznych a obecnie również obniżanie podatków od środków i działalności związanej z biznesem przypomina pompowanie dziurawego materaca (!).

  Społeczną szkodliwość polityki Niedziółki obrazuje w moim przekonaniu to zdanie: „Chcemy aby samorząd nie funkcjonował w oderwaniu od potrzeb naszych mieszkańców, którzy jednocześnie są pracodawcami”. Otóż w większości przypadków Mieszkańcy miasta Kętrzyn (a nie do choroby jasnej wasi mieszkańcy – bo to nie poddani, ani mieszkające w was drobnoustroje) są pracownikami lub usługobiorcami. Można więc śmiało obronić tezę, że polityka Niedziółki prowadzona jest w interesie tylko wąskiej części społeczności lokalnej. Na problem ten należy popatrzeć z perspektywy tzw. efektów zewnętrznych, czyli wpływu na dobrobyt podmiotów, które choć nie biorą bezpośredniego udziału w danych transakcjach rynkowych, odczuwają ich skutki. Takie efekty negatywne, jak choćby zanieczyszczenia produkowane przez fabrykę czy hałas będą kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do suburbanizacji, a w konsekwencji – eksurbanizacji i utraty podatników. Dlatego też ideę zrównoważonego rozwoju obejmował program pod którym podpisał się Rypina w kampanii wyborczej. Dzisiaj mam w ogóle poważne wątpliwości czy pan Rypina rozumiał o czym mówił – streszczając do kilku słów ekonomiczne postulaty przygotowane przez osoby współtworzące „szyty na miarę” plan ratunkowy dla Kętrzyna. Krew mnie zalewa jak pomyślę co spieprzył ten człowiek – widząc w perspektywie pseudoekonomiczne szamaństwo pod wodzą burmistrza Niedziółki z takimi tuzami doradztwa inwestycyjnego jak pan Grzegorz Prokop, który z atencją wypowiadał się swego czasu o bonie na wysiedlenie – czyli instrumencie drenażu kapitału ludzkiego z obszaru powiatu kętrzyńskiego (!!!).

  Tymczasem model gospodarki zrównoważonej zakłada odpowiednio i świadomie ukształtowane relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym (którego biznes bez obciążeń i zobowiązań nie zapewni), a dbałością o środowisko nie tylko przyrodnicze, ale w miastach także sztuczne – wytworzone przez człowieka (czyli tzw. przestrzeń publiczną) oraz jakością życia wpływającą na zdrowie człowieka i jego satysfakcję z życia). Doktryna zrównoważonego rozwoju dąży także do sprawiedliwości społecznej poprzez m.in. ekonomiczną i środowiskową efektywność przedsięwzięć zapewnioną m.in. przez ścisły rachunek kosztów produkcji, rozciągający się również w bardzo złożony sposób na zasoby zewnętrzne (iiSBE). Szerokie zastosowanie w ekonomii zrównoważonego rozwoju ma teoria dobra publicznego – czyli coś czego nikt z kętrzyńskich możnowładców do tej pory nie zrozumiał (Rypina potakiwał, ale wspierając Niedziółkę pokazał że nie rozumie). Wszyscy którzy w jakikolwiek sposób odpowiadają lub przez ostatnie 10 lat odpowiadali za Kętrzyn pokazali, że nie potrafią wykorzystać potencjału miasta i jego okolic w rozumieniu zrównoważonego rozwoju. Ostatnie lata rządów Hećmana, Bobrowskiego a za chwilę Niedziółki – pokazują również zerową świadomość społeczną. Niestety lokalne media zamiast edukować – bombardują ludzi „goebelsowską” propagandą sukcesu. Za kilka lat po potencjale ziemi kętrzyńskiej zostanie tylko wspomnienie…

  Odpowiedz
  • Czytelnik
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Jak wyglądają związki biznesu z samorządem to może powiedzieć radny Toruński, i dwóch byłych już radnych miasta- biznesmenów, z których jeden zostawił KWH i się kręci wokół Niedziółki. Było to w kadencji 2002-2006. Sprawa była dość głośna. Teraz widzę biznesmen Niedziółka chce znowu powiązać lokalną politykę i polityków z biznesem. Oj, źle się to skończy, bo będzie podobnie jak poprzednio. Ci którzy będą mieli dobre relacje z władzą, będą wiedzieli gdzie leżą frukty.

  Odpowiedz
   • Ja
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Czytelniku , czy piszesz o bylym Radnym Gorskim , ktory wybrukowal pol Ketrzyna ?

   Odpowiedz
    • Czytelnik
    • Dodano 11 stycznia 2019

    Nazwisk byłych radnych nie podaję, bo nie są osobami publicznymi. Jeżeli sięgniesz do kętrzyńskiej prasy z roku 2005 będziesz wiedział o co chodziło i o kogo chodzi. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
   • Z biznesem wiąże się wyzysk
   • Dodano 11 stycznia 2019

   ale Rypina uznał że to pozytywna zmiana. 🙂 Geniusz polityki. 😀

   Odpowiedz
  • Wyborca
  • Dodano 11 stycznia 2019
  • Wyborca
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Brak wiedzy tej pani jest porażający
  „http://telewizjamazurska.pl/aktualnosci/1715-na-temat-ryszard-ostrowski-andrzej-wankiewicz”

  Odpowiedz
  • 45
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Udziela Pan wywiadu w gazecie, która zaatakowała katolickiego księdza.

  1) Czy popiera pan ten atak?

  2) Kto i kiedy to napisał?

  „Szczególnej obserwacji poddać Kościół i tak ukierunkować działalność oświatowo-wychowawczą, aby wzbudzić powszechny wstręt do tej instytucji.”

  3) Kto i w jakim celu realizuje w Kętrzynie tę zasadę ?

  Odpowiedz
   • Do powyżej
   • Dodano 11 stycznia 2019

   A radni PiS jaką mają zasadę?

   Odpowiedz
    • 45
    • Dodano 11 stycznia 2019

    1) Nie odpowiada się pytaniem na pytanie.
    2) Zobaczysz w niedzielę jaką zasadę mają radni Prawa i Sprawiedliwości.

    Odpowiedz
     • Tak tylko pytam
     • Dodano 12 stycznia 2019

     Nie pytam o teatrzyk, tylko kto wali w księdza i kto to toleruje?

     Odpowiedz
      • si. Irninna
      • Dodano 12 stycznia 2019

      Tak tylko odpowiadam. Xonc to conajmniej taki sam śmiertelnie jak każdy z nas. Koniec czasów kiedy wszytko im się upieklo jak nabroili. Dziś stają przed sądem i ludzie potrafią mówić o ich przekretach, beszczelnosciach czy też dewiacjach.

      • spontaniczne reakcje na określone potrzeby polityczne
      • Dodano 12 stycznia 2019

      Problem w tym że mówi się o przekrętach i dewiacjach nawet wtedy gdy ich nie ma. A spróbuj tylko powiedzieć o dewiacjach czarnego lub beżowego – usłyszysz zaraz całą litanię o tolerancji, ksenofobii, homofobii, hemoroidach … i oczywiście o różnicach kulturowych. To jest proces o którym zadecydowali zwrotniczy świata kierując i myślenie maluczkich na odpowiednie tory. Myślenie niezależne zostało spacyfikowane w pierwszej kolejności.

  • wierny
  • Dodano 12 stycznia 2019

  Jak nic nie potrafi zrobić w życiu to zaczyna grać kościołem katolickim . Ale to śliska i niebezpieczna droga. Czas pokaże. To nie spółdzielnia mieszkaniowa pod dowództwem Arkadiusza, że można ludziom w głowie zamieszać.!

  Odpowiedz
   • nie-bur-mi-str
   • Dodano 12 stycznia 2019

   Czy w radzie będzie Arkadiusz Zielony?

   Odpowiedz
    • puki co
    • Dodano 12 stycznia 2019

    Czerwoni i zieloni juz byli w obu radach. Teraz czas na zdrowych.

    Odpowiedz
     • Niech zgadnę?
     • Dodano 12 stycznia 2019

     Teraz są pisowcy udający patriotów?

     Odpowiedz
     • nie-bur-mi-str
     • Dodano 12 stycznia 2019

     Czy w radzie będzie Arkadiusz (inaczej) Zielony, ten Arkadiusz który zdradził KWH, tego KWH który zrobił go prezesem?

     Odpowiedz
   • podróżniczka
   • Dodano 12 stycznia 2019

   Księża TO nie kościół ! ! ! zapamiętaj to sobie matole Bóg chciał budowy domów Bożych aby tam się spotykać , modlić .Księża sami wszystko niszczą i teraz też zniszczyli religię kiedyś była w salkach wybudowane za naszą kasę teraz w szkole i to więcej godzin niż np. Biologia , Fizyka .Coraz częściej ludzie ,mają ich dość .

   Odpowiedz
    • podróż do innego stanu (świadomości)
    • Dodano 12 stycznia 2019

    Ty wiesz co chciał Bóg? Może mi jeszcze powiesz że ostatnio z Nim gadałaś na bazarku?

    Odpowiedz
     • kasia
     • Dodano 12 stycznia 2019

     prawdziwych księży jest bardzo mało a reszta to chorzy ludzie szukajacy kasy i łatwej pracy,a głupi zasciankowy naród wszystkim wierzy

     Odpowiedz
      • Do Kasi
      • Dodano 12 stycznia 2019

      A politycy jak lecą na kasę, a głupi zaściankowy naród wybiera takich.

  • zbyszek
  • Dodano 12 stycznia 2019

  Rada Miasta powinna powrócić do takiego ustawienia kamery aby krzyż umieszczony w sali konferencyjnej Ratusza był widoczny tak jak to było za poprzedniego Pana burmistrza.

  Odpowiedz
   • Ewa nie z raju
   • Dodano 12 stycznia 2019

   A ja głupia myślałam , że godłem Polski jest Orzeł Biały, w złotej koronie. …
   widocznie nie jest to prawda – blondynka jestem

   Ps zbysiu na łóżkiem go sobie powieś

   Odpowiedz
    • Nie-praw-da-że
    • Dodano 12 stycznia 2019

    Zgadzam się z tą częścią Twojej wypowiedzi
    „A ja głupia jestem”

    Odpowiedz
   • podróżniczka
   • Dodano 14 stycznia 2019

   Berło jak najdalej od Krzyża mawiał ks. Kaczkowski

   Odpowiedz
  • wyborca AS
  • Dodano 12 stycznia 2019

  Niech wieloletni radny obecnie Starosta Powiatu Ketrzyn p.Michał Kochanowski przekaże nieodpłatnie dla Burmistrza Miasta pustostany po szkole i internacie -Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego przy Sikorskiego. A Nasz Burmistrz Miasta może za symboliczną złotówkę przekazać dla młodych małżeństw jako mieszkania komunalne ( młodzi sami dokonają remontu). Panowie włodarze czas ucieka, żeby się nie skończyło jak budynkiem stolarni, stołówki, że Starostwo Powiatowe musiało jeszcze zapłaci nie małe pieniądze za rozbiórkę.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *