Procesu informatyzacji w ochronie zdrowia nie da się już zatrzymać!

Procesu informatyzacji w ochronie zdrowia nie da się już zatrzymać!

Kto ostatnio korzystał ze świadczeń zdrowotnych niewątpliwie dostrzegł zachodzące w tym obszarze istotne zmiany. Daje wyraźnie o sobie znać postępujący proces informatyzacji ochrony zdrowia, który z punktu widzenia wygody pacjenta objął już wdrożenie e-zwolnień, e-recept, e-skierowań oraz Internetowego Konta Pacjenta. Prawie 100 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest właśnie w tej postaci. Coraz większą popularnością cieszą się też e-recepty. Od początku roku można je zrealizować w każdej aptece w Polsce. Kolejnym krokiem jest elektroniczne skierowanie. Pełne wdrożenie tej formy wystawiania skierowań nastąpi od początku 2021 r. Z kolei podstawowe dane o historii leczenia, w tym informacje o wystawionych e-receptach i zrealizowanych e-skierowaniach można na bieżąco sprawdzać na Internetowym Koncie Pacjenta. Trwają prace nad wdrożeniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Pacjent przychodząc do lekarza ciągle jeszcze musi mieć ze sobą różne dokumenty i pamiętać gdzie i kiedy z jakich świadczeń korzystał, jakie miał przepisane leki. Założenia natomiast są takie by lekarz miał dostęp do pełnej informacji o historii leczenia zwalniając pacjenta z uciążliwości gromadzenia i przechowywania dokumentacji z udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Kierunki, w jakich zmierza informatyzacja procesu leczenia wymagają od placówek medycznych daleko idących inwestycji w rozbudowę i modernizację użytkowanych systemów informatycznych, tak by mogły sprostać nowym potrzebom i wyzwaniom oraz by użytkowane systemy informatyczne spełniały oczekiwania pacjentów. Przed takim właśnie wyzwaniem stanęła Dyrekcja oraz personel Szpitala Powiatowego w Kętrzynie i można to już powiedzieć – z sukcesem.

Zakończona została właśnie realizacja projektu modernizacji i rozbudowy szpitalnego systemu informatycznego pn. Rozwój e-usług publicznych w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Wartość projektu to kwota prawie 2 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa 3 Cyfrowy Region Działanie 3.2 E-zdrowie w kwocie  ok. 1 400 tys. zł. Pozostałą kwotę w wysokości ok. 500 tys. zł wyasygnował Powiat Kętrzyński. Jest to szczególnie warte podkreślenia, gdyż  tak wysoka kwota finansowego udziału Powiatu w projekcie, w trudnej sytuacji finansów publicznych, potwierdza jak wielką wagę władza samorządowa przywiązuje do poprawy funkcjonowania ochrony zdrowia.

Projekt objął modernizację infrastruktury teleinformatycznej, w tym modernizację wyposażenia serwerowni, modernizację lokalnej sieci komputerowej  LAN  oraz  dostawę sprzętu komputerowego. Ważniejszym jego elementem była jednak modernizacja i rozbudowa systemu oprogramowania dla dostosowania funkcjonowania Szpitala do aktualnych wymogów wynikających z trwającego procesu informatyzacji całego sektora ochrony zdrowia. Wykonawcą prac było przedsiębiorstwo Comarch Healthcare SA z siedzibą w Krakowie. Natomiast dostawcą i wykonawcą rozbudowy infrastruktury było przedsiębiorstwo GRUPA E Spółka z o.o. z siedzibą w Tychach. Realizacja prac zaczęła się w grudniu ub. r. a zakończyła w tym roku, w czerwcu. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 projekt został ukończony w terminie, co jest wynikiem zaangażowania całego personelu szpitala dla osiągnięcia założonego w projekcie celu.

Pozostaje jedynie liczyć, że pacjenci oraz personel szpitala szybko odczują nową jakość i wymierne korzyści ze zrealizowanego projektu.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły
7  
  • kick
  • Dodano 4 sierpnia 2020

  Wszystko teraz e-. Lekarze też są e-. Dziwne, że na NFZ. Prywatnie, za kasę dostępni bez e-.

  Odpowiedz
  • gubernator
  • Dodano 4 sierpnia 2020

  = o ja pierdziu!!!… łał!… wynaleźli kolo!… mater dei… i ono się kręci!!!… jeny, jakie bohatery w swoim domu, znaczy śpitalu . Majom kiepełe, basałyki… Tylko jakoś pojazdu z kompletem kół, i z kołem kierownicy nie widze. Brodatego złodzieja i kłamcę, tam na górze, jako kierowcę – o, widzę i słyszę, dobry jest, cały elektorat wziął szmatami na mordę za mordę, i wszyscy bezpieczni i zdrowi… No… to po co te wydatki na komputery?…

  Odpowiedz
  • 1/3 Polski to nie 2/3
  • Dodano 4 sierpnia 2020

  Dwonić !!! przed przychodnią ale czym dzwonka brak ale za to wisi numer na telefon na drzwiach
  przychodni.Babcia,dziadek bez telefonu komórkowego nie mają szans na dostania skierowania do specjalisty czy zrealizować receptę,ktora leży w biurku za zamkniętymi drzwiami-ot i cala historia
  chorego aby stał na wlasnych nogach aż jakaś bratnia dusza wykonała telefon do przychodni za dziękuję i na zdrowie.

  Odpowiedz
 1. Najważniejsze,że ZSL ma się dobrze bardzo dobra znajoma p. Lotka z Kerzyna Mirosława Tabaka(działacza tej partii ,który po klęsce Pana Kosniaka- Kamysza z wielką zapalczywoscia agitowal za kontrkandydatem Pana Prezydenta Anrzeja Dudy ),została Dyrektorem Sanepidu w Bartoszycach.
  Co na to działacze partii rządzącej, jak traktować ten ruch personalny Panie Dzisko i Panie Starosto Na dolny.

  Odpowiedz
  • Jan
  • Dodano 5 sierpnia 2020

  A może znajoma Pana Krzysztofa

  Odpowiedz
 2. A co na to Pan Wojewoda Artur Chojecki !?
  Ta Pani po odejściu z Ketrzynskigo ‚Sanepidu” byla Naczelnikiem Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta ,gdy Burmistrzem był Krzysztof Hecman.
  Od 2019-2020 pracowała w ,,Sanepidzie” Węgorzewo..
  Widać,zwycięstwo w wyborach Parlamentarnych PiS dobrze służy ZSL,oraz całej opozycji.

  Odpowiedz
  • Cezary
  • Dodano 7 sierpnia 2020

  Panie Dzisko nominacja Miroslawy Tabaka na stanowisko Dyrektora Sanepidu w Bartoszycach to gruba przesada.
  Czyżby w takim mieście jak Bartoszyce nie było odpowiednich ludzi do pełnienia takiej funkcji!?
  Czy Pan Starosta Nadolny o tym wiedział prawda nie ma Pan obowiązku zasięgac takiej opinii ,ale można skonsultować.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *