Czy za kilka lat doczekamy się reprezentanta Polski?

Czy za kilka lat doczekamy się reprezentanta Polski?

Niemal na całym świecie panuje dziś pandemia nowego koronawirusa. W Polsce zamknięte są szkoły, a uczniowie pozostają w domach. Zawieszono też wszystkie rozgrywki sportowe. Zagrożenie jednak minie i warto pomyśleć o tym, co będzie dalej. Również w kwestii wyboru nowej szkoły i kontynuowania sportowych pasji.

 

Od 1 września na edukacyjnej mapie powiatu kętrzyńskiego pojawi się nowa możliwość dla absolwentów szkół podstawowych. Przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Kętrzynie powstanie III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi, a w nim klasa piłkarska.

 

Będzie z tego dużo korzyści

Nowa klasa to efekt porozumienia trójstronnego, które zostało zawarte pomiędzy Powiatem Kętrzyńskim, Miastem Kętrzyn i Kętrzyńskim Klubem Sportowym Granica. To zupełna nowość w naszym powiecie i doskonała alternatywa dla uzdolnionych młodych piłkarzy. Do tej pory, aby rozwijać swój talent i wciąż się kształcić, musieli wyjeżdżać np. do Olsztyna, Ełku czy Elbląga.

– Dysponujemy wyjątkowo bogatą bazą sportową w skali całego województwa i już z tego względu uważam utworzenie tej klasy za jak najbardziej zasadne – mówi Marek Moszyk, dyrektor PCE w Kętrzynie. – Zachęcam więc młodzież do tego, żeby uwzględniła nas przy wybieraniu nowej szkoły.

Powstanie nowej formy edukacyjnej to inicjatywa zarządu KKS Granica. Działania te wspiera Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej, a twarzą projektu będzie Adam Fedoruk, aktualnie dyrektor sportowy Granicy, a w przeszłości dwukrotny mistrz Polski w barwach Legii Warszawa (304 mecze i 52 bramki w polskiej Ekstraklasie) oraz 18-krotny reprezentant Polski (1 gol przeciw Węgrom).

Tworzenie klasy piłkarskiej nie jest dla Fedoruka nowością. W podobnych przedsięwzięciach uczestniczył już w Krośnie oraz w Mławie.

– W 2016 roku, pracując jako trener pierwszego zespołu Karpat Krosno, byłem też koordynatorem grup młodzieżowych. Uczestniczyłem wówczas w rozwoju powstałej pierwszej klasy piłkarskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w krośnieńskim LO. Współpracując z trenerami i nauczycielami, poznałem procedury założenia klasy sportowej oraz skuteczny model pracy – mówi Adam Fedoruk.

Doświadczenie nabyte w Krośnie przyszły trener-koordynator nowej klasy w PCE wykorzystał w Mławie. Tam przygotował już pełny plan powstania oddziału sportowego o profilu piłki nożnej w mławskim LO.

– Zająłem się również promocją tego przedsięwzięcia oraz koordynacją procesu naboru kandydatów, głównie poprzez testy sprawnościowe – dodaje były reprezentant Polski. – Mając odpowiednie doświadczenie uważam, że utworzenie oddziału sportowego o profilu piłki nożnej w Kętrzynie przyniesie dużo korzyści i przyczyni się do sportowego rozwoju młodzieży, szkolnictwa oraz miasta.

 

Ekstraklasa, a nawet kadra

Słowa Fedoruka popiera Marek Moszyk, który zapewnia, że kierowana przez niego szkoła jest przystosowana do prowadzenia edukacji sportowej. Model szkolenia w nowym oddziale sportowym będzie dostosowany do podstawowych założeń rozwoju młodych sportowców i podzielony na dwa etapy szkolenia sportowego: ukierunkowany – mający na celu ujawnienie predyspozycji i uzdolnień kwalifikujących uczniów do szkolenia w określonym sporcie (klasa I) oraz specjalistyczny – rozwijający i kształtujący poziom sportowy (klasy II-IV).

– Główne filary szkolenia to rozwój kreatywności, intensywność i regeneracja, indywidualizacja w treningu, rozwój psychologiczny, mentalny, a przede wszystkim edukacja na wysokim poziomie – zaznacza Adam Fedoruk. – Naszym zadaniem jest stworzenie uczniom optymalnych warunków, umożliwiających godzenie zajęć sportowych z innymi zajęciami edukacyjnymi. Rozkład treningów będzie dostosowany do innych zajęć szkolnych. Będziemy dążyć do maksymalnego opanowania i utrwalenia przez uczniów wiadomości objętych programem nauczania – dodaje przyszły trener-koordynator.

Nowa oferta edukacyjna to szansa dla wszystkich młodych piłkarzy z północnego regionu Warmii i Mazur na realizowanie marzeń i osiągnięcie sukcesu w piłce nożnej. Wszyscy uczniowie-zawodnicy przejdą kilkuletnie specjalistyczne szkolenie piłkarskie, umożliwiające osiągnięcie wysokiego poziomu sportowego.

– Najbardziej zaangażowani i wytrwali otrzymają szansę sprawdzenia się na testach w klubach I, II ligi lub nawet Ekstraklasy. W tym celu prowadzimy już rozmowy w kontekście współpracy pomiędzy klubami – zdradza Adam Fedoruk. – Naszym sukcesem będzie przygotowanie zawodnika, który w przyszłości zagra w Ekstraklasie lub nawet zostanie członkiem kadry narodowej. Robert Majchrzak

 

Podobne artykuły
  • Zbychu
  • Dodano 21 marca 2020

  Wywaliliście fajne życiowe wpisy ?

  Odpowiedz
   • Zbychu
   • Dodano 21 marca 2020

   O, jeszcze jak sie nie będą uczyli to w przyszłości urobią sobie ręce połokcie i nic nie będą mieli.

   Odpowiedz
   • Ja
   • Dodano 23 marca 2020

   Tak jest Zbychu !!!

   Odpowiedz
  • Ja
  • Dodano 23 marca 2020

  Pozdrawiam Pana Redaktora Roberta M.
  Tak trzymać .

  Odpowiedz
  • Ja
  • Dodano 23 marca 2020

  III Licea w Ketrzynie ?
  a fachowców brak : mechaników, budowanych o pielegniarkach nie wspomnę.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *