Bezrobocie i brak perspektyw

Bezrobocie i brak perspektyw

Kętrzyn to złe, a nawet bardzo złe miejsce do życia. Tak przynajmniej wynika z tygodniowej sondy, którą przeprowadziliśmy na naszej stronie.

Na pytanie czy Kętrzyn to dobre miejsce do życia, negatywnie (złe lub bardzo złe) odpowiedziało 50 procent ankietowanych. 18 procent uznało, że w Kętrzynie żyje się im dobrze lub bardzo dobrze. Reszta, czyli 32 procent uczestników sondy, zaznaczyło odpowiedź „średnie”.

Na taki wynik – jak mówią przypadkowo zapytani przechodnie – ma zapewne wpływ ogromne bezrobocie i brak perspektyw rozwoju zawodowego wśród młodych ludzi. W grupie, która uważa, że Kętrzyn jest dobrym miejsce do życia, przeważają ludzie starsi. Ci cenią sobie względnie spokojny tryb życia miasta i jego ogólną estetykę.

 

rm

 

Fot. Internet

Podobne artykuły
10Komentarz
  • cor
  • Dodano 13 grudnia 2015

  Z jednej strony muszę się zgodzić, z drugiej zauważyć pewną prawidłowość. Kętrzyn, moje rodzinne miasto, jest miastem małym. W takim mieście nigdy, nigdzie nie będzie wielkich perspektyw na tzw rozwój zawodowy. W taki mieście nie da się zbudować przedsiębiorstwa oferującego bogate programy rozwoju kariery itp, po prostu nie da się. Jednak da się zbudować przedsiębiorstwa dające pracę i pieniądze, które pozwolą spokojnie i dostatnie przeżyć w takim mieście. Tutaj koszty życia nie są wielkie, w stosunku do dużych aglomeracji.
  Nie mamy turystyki i nigdy nie będziemy mieli, Kętrzyn zawsze był miastem przemysłowym. Taką też rolę powinien obecnie pełnić. Dziwię się, że przez tyle lat włodarze nie zrobili kompletnie nic aby zadbać o rozwój gospodarczy miasta. Pompowanie milionów w renowacje, estetykę i zwiększanie komfortu mieszkańców jest ważne, ale nie zawsze najważniejsze. Koszty powinny być proporcjonalne do korzyści. Kętrzyn potrzebuje kilku średnich zakładów przemysłowych, dających pracę obecnym mieszkańcom. W dalszej perspektywie można byłoby myśleć o ściągnięciu firm z zewnątrz. Są w rejonie mądre i proaktywne osoby, które by się tego podjęły gdyby tylko władza chciały pomóc.

  Co stoi na przeszkodzie, żeby np ściągnąć fachowców, np informatyków w kraju (lub ze wschodu) i zbudować centrum IT świadczące usługi innym podmiotom? Infrastrukturę mamy, a odpowiednie pieniądze w połączeniu z niskimi kosztami życia, atrakcyjną lokalizacją i charakterem miasta przyciągnęło by ludzi. To byłby projekt precedensowy na skalę europy.

  Odpowiedz
   • Robert
   • Dodano 15 grudnia 2015

   Z ust mi to wyjąłeś/wyjęłaś 🙂 Od dawna uważam, że Mazury, to świetne miejsce na utworzenie takiej lokalnej „doliny krzemowej”. Nie każdy informatyk/specjalista IT chce się męczyć w wielkim mieście. Ale to wymagałoby wizjonera, który potrafiłby takie skomplikowane przedsięwzięcie zainicjować. Myślę, że to przerasta wielu obecnych i przyszłych, lokalnych włodarzy. Tu są potrzebne kompetencje i odrobina szaleństwa 🙂

   Odpowiedz
  • Anonim
  • Dodano 13 grudnia 2015

  No niestety jest źle, widać to po młodych osobach opuszczających miasto. Bez żadnych szans – no chyba że szansą jest praca na śmieciówce w „filipsie”…

  Odpowiedz
  • galAnonim
  • Dodano 14 grudnia 2015

  Za każdym razem gdy wracam do Kętrzyna i siedzę dłużej niż tydzień mam ochotę sobie palnąć w łeb

  Odpowiedz
  • Chris343
  • Dodano 14 grudnia 2015

  Jeżeli ktoś uważa ze praca za najniższą krajową ma zapewnić dostatnie życie to powodzenia życzę. Młodzieży … wyjeżdżajcie i nie wracajcie tu ( chyba że na wakacje). Jak nie będzie komu pracować to może zarobki podskoczą.

  Odpowiedz
  • zgroza
  • Dodano 14 grudnia 2015

  Zastanawia mnie pewna rzecz. Tam to jakieś 4-5 miesięcy do tyłu znajdowali się tacy co chcieli 1000 zł kaucji w ramach mieszkania na stancji. Jeden przypadek to był na pewno. Nie będę mówił o innych rzeczach, które są bardzo przemilczane po dziś dzień, ale widzę, że już w tym mieście nie ma złudzeń co do tego, że na bogato to tu się żyje na niby co jakże budowało tą „dumę” przez tyle lat i skutkowało to m in nienawiścią jaką okazywały inne miasta w tym regionie wobec tutejszego. Już nie piszcie w komentarzach, że tylko opisywana w tym artykule sytuacja przyczynia się do masowego exodusu stąd…ale w sumie można już darować to tamto, bo oficjalnie jest mowa o tym, że jednak przez wiele lat było tu grane tzw życie na kredyt. O wielkości długu nawet nie będę wspominał, bo nigdy nie uwierzycie w to jaki jest wielki jak na to małe miasto jak zresztą jest tu określane. Krótko mówiąc, zmagacie się już z pewnymi pozostałościami pewnych plag, które swojego czasu były tu dosyć „popularne”. AA i nie zapominajcie o takich jednych co lubią sobie grasować głównie po lasach i zapewne niektórzy z was biorą ich za wilki, ale czy wilk byłby w stanie ogołocić kogoś tak, że zostałaby po nim tylko czaszka? Tak się składa, że okolice Lidzbarka Warmińskiego mają takie znalezisko na koncie jak ludzka czaszka gdzieś w lesie, ale oczywiście prawie nikt tu nie wie o takich rzeczach. Jeśli miałbym kiedykolwiek coś więcej o tym powiedzieć to oczywiście nie żeby wyjść na debila albo coś jeszcze gorszego. To jak macie jaja by o tym w ogóle myśleć czy jednak nie? i zaznaczam, że to zjawisko miało początek latem 2013 roku (o ile nie wcześniej) nim to o czym tak między wierszami wspomniałem zaczęło się na dobre. To takie rzeczy się dzieją a wy oczywiście milczycie i zachowujecie się jakbyście nic nigdy nie widzieli i nie słyszeli nawet w tej chwili gdy jesteście na tej stronie i o tym czytacie? Mam nadzieję, że te parę osób co mam na myśli przeczyta to i zda sobie sprawę z tego jak bardzo dominująca tu część woli żyć, udając że na terenie tego powiatu nie dzieje się nic nadzwyczajnego. A jednak ma miejsce tylko jaki jest sens zdradzać szczegóły jak to siłą rzeczy i tak zostanie przemilczane. Te 99% samo wybiera pogrążenie się w coraz to większej ruinie i nie zwalajcie winy wyłącznie na to co za marazm wokół zaczęliście dostrzegać.

  Odpowiedz
   • jj
   • Dodano 15 grudnia 2015

   Coś ty Zgrozo napisała. Tak zawile, że nie wiadomo co chcesz powiedzieć. Napisz to jeszcze raz w 4-5 zdaniach.:) A ludojadami nie strasz bo będzie strach wyjść po zmroku .

   Odpowiedz
    • zgroza
    • Dodano 15 grudnia 2015

    Ok a wiec wklejam cos:
    http://lidzbarkwarminski.wm.pl/320932,Znaleziono-czaszke-w-lesie-laniewskim.html#axzz3tw71C07J

    I to ma byc niby stara czaszka sprzed lat? Toz to jest swieze znalezisko a sprawa oczywiscie zostanie zamieciona pod dywan, bo jak inaczej moze sie to skonczyc. Tu w tym regionie? Odpowiedz jaka mialem (powtarzam mialem) okazje zobaczyc przed chwila utrzymuje mnie w przekonaniu, ze ten region to stado tepych przemadrzalych bucow, ktorych wlasnie mozna traktowac z gory, ale jednak jest tu niewielka czesc, ktora ciezko zauwazyc w tlumie.
    a jak juz temat zostal rozkrecony to dam to co widzialem na terenie tego powiatu:
    http://zapodaj.net/e191e16049038.jpg.html

    I to jest moje zdjecie, ktore wstawilem jakis czas temu. dlugosc szkieletu wynosi jakies 2/3 ludzkiej nogi btw. No i jak tylko straszymy? Wypraszam sobie.

    Odpowiedz
  • Anonim
  • Dodano 15 grudnia 2015

  Stawiajcie więcej hipermarketów !!!!! to na pewno będzie bezrobocie. Coraz więcej pustych lokali stoi. Miasto pustoszeje. Tylko same mohery w tym Kętrzynie mieszkają. Żadnego przemysłu. Jak wy chcecie sprowadzić młodzież do Kętrzyna ?!. Jak tu nie ma lądu. Na dzień dzisiejszy funkcjonują HIPERMARKETY, APTEKI i KOŚCIOŁY !!!!.

  Odpowiedz
  • Aska
  • Dodano 15 grudnia 2015

  Najgorsze jest to, że w Kętrzynie wysokie bezrobocie a z Reszla się pchają.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *