Śmieciowa rozkminka, czyli odkrycie roku

Śmieciowa rozkminka, czyli odkrycie roku

Różne rzeczy dotychczas były obiektem mojego zainteresowania zawodowego. Śmieci, a właściwie odpady, to zupełnie nowa bajka. Do niedawna wydawało mi się, że… co to za temat? O czym tu pisać, o czym tu gadać?

Jarosław Ożański

Pierwsze spotkanie z panem Adamem, który odpowiada za odpady w ZGK Barciany, całkiem zepsuło mi nastrój i chęć dalszego zgłębiania tematu. Jakiś koszmar, myślę sobie. Tyle zamieszania z powodu odpadów? Tomy przepisów, wyliczeń, ograniczeń, protokołów, unijnych dyrektyw i to wszystko w sprawie czegoś, czego nikt nie chce i najchętniej pozbyłby się jak obierek. Mimo niechęci, postanowiłem jednak ogarnąć temat. Obowiązki nie dały długo na siebie czekać.

Żeby zdobyć głęboką wiedzę o „śmieciach”, wcześniej czy później, trzeba zanurkować w kuble, a właściwie w kilku kubłach na raz. Tu objawiła się naga prawda o odpadach. Prawdziwy śmietnik. Kubły kolorowe, a jakże, choć nie bardzo wiadomo po co. W każdym można spotkać tę samą zawartość. Szkło z zawartością konfitury sprzed wielu, wielu lat, obierki z cegłami, ubrania z żółtą natką pietruszki. Myślę sobie…, chyba Adaś mnie wkręcił i opowiadał o jakiejś innej rzeczywistości? Tu jest całkiem nie tak, jak miało być. Jego, czyli Adama, opowieść o sortowaniu, używając nowoczesnej narracji, nieco mija się z prawdą. No może ciut więcej niż nieco. Czyżby mnie oszukał? Adam?

Co poszło nie tak, myślę sobie, że kubłowa rzeczywistość tak bardzo różni się od tej, o której piszą w ustawach, rozporządzeniach, dyrektywach i wreszcie na etykietach naklejanych na pojemnikach na odpady. Gdzie jest, jak mawiają nasi sąsiedzi z bliskiej zagranicy, „sabaczka zaryta”? Znowu postanowiłem zasięgnąć języka u Adama i wrócić do arytmetyki i ułamków dziesiętnych. Z przerażeniem odkryłem, że nasz wpływ na cenę za odpady sprowadza się do rachunków i sprawozdań. Tymczasem głównym decydentem o wysokości stawki za odpady jest anonimowy mieszkaniec naszej gminy. Ten pierwszy, drugi i ten 4 526-ty, no i obywatelka też. Matko, tylu prezesów ustala stawkę za odpady komunalne? Jak żyć? Tak proszę Państwa, każdy z Was i wszyscy razem, w całej zwartej wielkiej grupie 45 26 obywateli naszej gminy, to Wy tak naprawdę decydujecie ile kosztują Wasze/nasze śmieci. Gdyby w każdym kuble znajdowały się tylko te odpady, które powinny się tam znaleźć, to opłaty za „śmieci” mogłyby być znacznie, ale to znacznie niższe. Wyobraźcie sobie, że słoik w kuble na szkło kosztuje 40 zł, a ten sam słoik z zawartością wrzucony do tego samego pojemnika kosztuje 655 zł. Widzicie różnicę? Brawo, ja też zauważyłem. W każdym pojemniku znalazłem taki przejaw rozrzutności. Bo tak to trzeba nazwać – rozrzutność. Jeżeli można za coś zapłacić 40 zł, to po co płacić za to 655 zł? Takie są reguły tego śmieciowego biznesu. Firmy, do których dostarczamy odpady z naszej gminy, nie przegapią żadnej okazji, żeby za niewłaściwie posegregowany odpad skasować nas kilkadziesiąt razy drożej. Pamiętajmy o tym, tylko Państwo jesteście w stanie obniżyć cenę za śmieci, które wrzucacie do kubłów. Jedynie właściwa segregacja pozwoli kontrolować koszty odbioru odpadów i jednocześnie wypływ gotówki z Waszych portfeli. Ja tam nie chce zaglądać do niczyich portfeli, ale wyrzucanie kasy do śmieci…, znaczy za śmieci. To chyba przesada. A poza tym, nie podstawiamy pojemników na pieniądze. Tylko na odpady, śmieci znaczy.

Autor jest prezesem zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Barcianach.

Fot. Pexels

Podobne artykuły
13  
  • Gęsie Góry
  • Dodano 17 kwietnia 2021

  Brawo Panie Prezesie pierwsza próba dotarcia do świadomości ludzi poszła, oby byla udana. Segregacja na poziomie obywatela powinna być skuteczna aby jak najmniej segregować na zakładzie, a jest to niestety nieuniknione.

  Odpowiedz
  • Czytelnik
  • Dodano 17 kwietnia 2021

  Niech się Pan przyjrzy i potwierdzi mieszkańcom czy są jeszcze jakiekolwiek zależności Zakładu od sprzętu i usług prywatnej firmy należącej do radnego powiatowego. Kubły, samochody z kierowcą, podwykonastwo,
  odstępowanie przetargów na terenie gminy to takie standardowe ruchy stosowane od lat. To chyba się zmieni teraz?

  Odpowiedz
  • Mieszkaniec
  • Dodano 17 kwietnia 2021

  Panie Prezesie na nic uświadamianie , trzeba po kieszeni inaczej nie zrozumieją

  Odpowiedz
  • Zbyszek
  • Dodano 18 kwietnia 2021

  40/655 ? Nigdy no może poza Korszami w Radzie przewały się na zewnątrz różne stanowiska,
  na lokalne tematy.Tak się pracuje. 🙂

  Odpowiedz
   • Zbyszek
   • Dodano 18 kwietnia 2021

   Dopowiem,po co byc takim wnikliwym i popadać w kalkulacje po prostu śmieci niech leżą w rowach,opony i inne badziewie niech wala się tak jak to jest na trasie Barciany-Srokowo.
   Strefa przygraniczna chyba zobąwiązuje aby każdy 100 razy powinien się zastanowić
   zaczem wywali swój syf do rowu.Ja co 100 metrow ustawiłbym kamery i nasłuch elektroniczno
   radarowy.

   Odpowiedz
  • Klis
  • Dodano 18 kwietnia 2021

  Pan Panie Ożański nie zna zwrotu” tu jest pies pogrzebany”?

  Odpowiedz
  • Barciany
  • Dodano 18 kwietnia 2021

  Panie Prezesie po objęciu stanowiska na które nikt pana siłą chyba nie wsadził takie stwierdzenia „Mimo niechęci, postanowiłem jednak ogarnąć temat.” ? Odważne lub lekko nieprzemyślane słowa?

  Odpowiedz
  • Jezeli chodzi o objecie stanowiska Prezesa ZGK Spółka z oo. to chyba trafna diagnoza nikt nikogo na siłę nie powołał na szefa Spółki.
   Ale jescze brdziej trafne sa spostrzezenia i wnioski Pana Prezesa na temat odbioru odpadow na terenie Gminy Barciany.
   Teraz pozostaje tylko dzialac bo ilosc mieszkancow przyjeta do wyliczen tez coś za mala.

   Odpowiedz
    • Kentucky
    • Dodano 20 kwietnia 2021

    Oby równie trafnie dostrzegał stosowane dotąd praktyki „współpracy” odbioru odpadów z firmą prywatną mając na względzie korzyści zakladu i gminy.

    Odpowiedz
  • Zbyszek
  • Dodano 19 kwietnia 2021

  Pani wójt Barcian proszę jasno oznaczyć swój teren na mapie dróg poprzez tablice,bo tylko
  tak może Pani wskazać kierunki sąsiadom.O oznakowaniu,że to jest teren przygraniczny
  powinny zadbać już profesjonalne służy.Mze to wzbudzić respekt przed brudasami,którzy
  bezkarnie pozbywają się np starych opon i części po samochodach.

  Odpowiedz
  • Jan
  • Dodano 20 kwietnia 2021

  Co Pani Wójt ma zrobić to zapewne wie.
  Proszę niech Pan nie komentuje na każdy temat, albo jeżeli już do rzeczy i stylistycznie bez błędów .

  Odpowiedz
   • Zbyszek
   • Dodano 20 kwietnia 2021

   „Zapewne” -to nic pewnego,takie mam wrażenie i niech tak pozostanie jak ma być.

   Odpowiedz
  • Czytelnik
  • Dodano 28 czerwca 2021

  Mamy nadzieję, że spółka gminna zacznie przystępować do przetargów o odbiór odpadów na terenie gminy. Najbliższy już niebawem dotyczący odbioru odpadów z nowej Placówce Straży Granicznej. Przetarg prowadzi oddział SG Kętrzynie.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *