Skazani za ulotki! Zapraszamy na wernisaż wystawy o stanie wojennym

Skazani za ulotki! Zapraszamy na wernisaż wystawy o stanie wojennym

Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego zorganizowało wystawę poświęconą 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i działaczom opozycyjnym, którzy w różnej formie sprzeciwiali się  reżimowi komunistycznemu. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 11 grudnia, przy ul. Pocztowej 11. Początek o godzinie 10.00.

– Ludziom tym przyświecał jeden cel – wolność, która w każdej chwili może być zagrożona. Na wystawie eksponowane są plansze użyczone przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Jest też wątek lokalny, ukazujący działalność grupy opozycjonistów z Kętrzyna – informuje Tadeusz Korowaj, dyrektor CBK.

Wśród nich byli Jerzy Wielicki i śp. Adam Dydziński, skazani na karę więzienia za rozrzucanie ulotek na terenie miasta.

Druga część sobotniego spotkania poświęcona będzie dokończeniu historii społeczności żydowskiej. O powojennych losach wybranych rodzin żydowskich opowie absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Maciej Waleszczyński, który specjalnie przyjedzie z Warszawy gdzie studiuje na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii społecznej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu kętrzyńskiego. red

Ulotka, za którą zostali skazani…
Postanowienie prokuratorskie.

Zdjęcie główne: Jerzy Wielicki i śp. Adam Dydziński na zdjęciach wykonanych w policyjnej komendzie. Fot. CBK

Podobne artykuły
7  
  • Barbara
  • Dodano 9 grudnia 2021

  Proszę napisać o 1989 roku ,o katowaniu młodego chłopaka przez milicję w Kętrzynie,którego ciało znaleziono w kętrzyńskimi jeziorku.Czy ten temat jest nie wygodny?? Chyba jeszcze żyją jego mordercy??? Na pewno tak i mają się dobrze.Są na to dokumenty ,artykuły w internecie.

  Odpowiedz
  • Czytelnik
  • Dodano 10 grudnia 2021

  Brawo Baśka masz rację to jest wydarzenie z tamtego czasu które powinno być dawno wyjaśnione a mordercy skazani i pozbawieni praw społecznych i emerytur.
  To powinno żyć na pierwszym planie wernisażu. Gdzie są działacze FMW i Solidarności lokalnej, co zrobili w tym zakresie się po 1990r.?? Minęło az 32 lata!!!

  Odpowiedz
  • Barbara
  • Dodano 10 grudnia 2021

  Lokalna prasa przekłamuje informacje Możejki pracował w PUR Kętrzyn,w godzinach pracy został w kajdankach zabrany przez milicję.Był kierownik ,dyrektor ,pracownicy,teraz nikt nic nie wie.Nie były to porachunki chuligańskie ,znaleziono go po 2 dniach,skatowanego z kałem w spodniach.

  Odpowiedz
  • Rysiek z Klanu
  • Dodano 10 grudnia 2021

  Kiedy wreszcie straż miejska zajmie się smrodziarzami palącymi węglem i innym syfem w kotłach?
  Nie da się żyć w tym smrodzie! Ja się pytam – ile mandatów za zatruwanie powietrza wystawiła w tym roku SM?

  Odpowiedz
  • Piotrek
  • Dodano 10 grudnia 2021

  Wtedy kiedy nasz rząd przestanie okłamywać górników i zakończą wydobycie tego syfu. Kiedyś węgiel wedrowany w kawałkach palił się jak trzeba dziś zamiast węgla są śmieci które pośrednicy wsypują oszukując klienta. Aura bez mrozu z mżawkami też sprzyjają smrodzeniu na niskim pułapie bo spaliny nie mogą przedostać się ponad chmury.

  Odpowiedz
  • Zbyszek Rusiecki
  • Dodano 18 stycznia 2022

  Skazani za „ulotki” -cóż to znaczy z moimi wypocinami kiedy w „Farelu” zrobiłem plakat na
  „Dzień Kobiet -8 Marca” z Życzeniami od Solidarności i wywiesłem go na tablicy ogłoszeń.
  Miałem przechlapane totalnie,że az wyleciałem za bramę. 🙂

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *