Zamknij

Policjanci rozmawiali z uczniami o cyberprzemocy

14:06, 08.11.2017 Aktualizacja: 14:09, 08.11.2017
Skomentuj

"Nie zaplącz się w sieci" to hasło i temat spotkania kętrzyńskich policjantów z uczniami klasy drugiej Gimnazjum nr 3 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Funkcjonariusze rozmawiali z uczniami o cyberprzemocy i zagrożeniach płynących z użytkowania narzędzi z dostępem do Internetu.

 

Komputer oraz telefon komórkowy to pożyteczne wynalazki, z których obecnie korzystają wszyscy - dzieci i dorośli. Internet stanowi skarbnicę wiedzy i informacji, jest platformą, na której młodzież kontaktuje się z rówieśnikami, miejscem nauki, pracy itp. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywdy.

- Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczniów w kwestii zagrożeń internetowych - relacjonuje mł. asp. Ewelina Piaścik, rzecznik kętrzyńskiej komendy. - Chcieliśmy pokazać, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań internetu wiążą się z nim również pewne niebezpieczeństwa.



Podczas policjanci zajęć wyjaśnili uczniom, jakie zachowania w internecie są niebezpieczne. Szczególną uwagę zwrócili na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci oraz na związane z tym niebezpieczeństwa: nękanie, straszenie, obrażanie w sieci lub za pomocą telefonu komórkowego, wysyłanie wulgarnych e-maili i sms-ów, kłótnie internetowe, rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów, podszywanie się pod inną osobę, obraźliwe komentowanie wpisów na blogu. Podczas spotkania funkcjonariusze przypomnieli także, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi, a każde użycie komputera zostawia ślady.

- Cyberprzemoc, na pozór niewinna z uwagi na brak kontaktu fizycznego, może wyrządzić ogromne szkody - tłumaczy Ewelina Piaścik. - Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia czy nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Mimo, że akty cyberprzemocy wyglądają niewinnie, mogą wyrządzić dużą krzywdę.

Jak zaznaczają funkcjonariusze, spotkanie  uczniami było bardzo potrzebne. Nikogo bowiem nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie.

red
Fot. KPP Kętrzyn

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%