Zamknij

Inteligentne specjalizacje Warmii i Mazur: woda, drewno i żywność

06:56, 13.04.2016
Skomentuj

Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przyjęli przed trzema laty uchwałę, która jako inteligentne specjalizacje regionu wskazała ekonomię wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

 

Wspomniana uchwała odpowiada na zalecenia Komisji Europejskiej, wedle której każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Warmińsko-mazurskie swoje specjalizacje wybrało po wieloetapowych konsultacjach, które odbywały się w całym regionie z udziałem m.in. naukowców, samorządowców i przedstawicieli biznesu, wyłoniono też kilka zespołów roboczych, które na drodze negocjacji i badań wyłaniały inteligentne specjalizacje.

O wyborze ekonomii wody na inteligentną specjalizację warmińsko-mazurskiego zdecydowało m.in. to, że 20 proc. powierzchni regionu stanowi woda, a liczący ponad 100 km Szlak wielkich Jezior Mazurskich jest ceniony i oblegany przez żeglarzy z całego świata. Nad brzegami mazurskich i warmińskich jezior od lat wyrastają luksusowe hotele, które kuszą zabiegami SPA bazującymi na czystej wodzie i lokalnych zasobach natury. Ale w ocenie władz regionu ekonomia wody poza sportami wodnymi i hotelarstwem zawiera także inne dziedziny gospodarki: transport wodny, produkcję jachtów i łodzi oraz wszelkich innych maszyn związanych z wodą (np. produkcję urządzeń służących ochronie wód).

W związku z tym, że uchwałę podjęto w roku 2013, analiza danych została oparta na roku 2012. Wówczas to w powiecie kętrzyńskim funkcjonowało 101 firm, które można zaliczyć do specjalizacji ekonomia wody. Najwięcej z nich, 38, prowadziło działalność związaną z dostawą wody i gospodarowaniem ściekami, ale kolejne 32 to firmy związane z branżą turystyczną i gastronomiczno-hotelarską. O dziwo, pod względem podmiotów gospodarczych z sektora ekonomii wody, nasz powiat niewiele ustępuje ełckiemu (102 firmy) czy piskiemu (113), a wyprzedza węgorzewski i gołdapski (po 43) czy olecko (60).

Następną specjalizacją jest żywność wysokiej jakości. Produkcja zdrowej żywności to wybór związany z tradycjami rolniczymi regionu, który w czasach Prus Wschodnich uchodził za "spichlerz", a w czasach PRL-u był usiany PGR-ami. W ramach tej specjalizacji przewidziano także przetwórstwo spożywcze, produkcję i usługi na rzecz hodowli zwierząt oraz produkcję maszyn dla rolnictwa. W powiecie kętrzyńskim w analizowanym okresie funkcjonowało 1 910 przedsiębiorstw kwalifikujących się do specjalizacji żywność wysokiej jakości. Zdecydowana większość, bo aż 1 871, to firmy związane z uprawami rolnymi, hodowlą zwierząt i łowiectwem. Natomiast tylko jedna firma prowadziła działalność w zakresie produkcji artykułów spożywczych i napojów.

O tym, że produkowana w regionie i oparta na lokalnych produktach żywność jest mocnym atutem regionu jego władze przekonują od lat m.in. przyznając restauracjom i przetwórcom żywności certyfikaty "Produkt Warmia i Mazury" lub "Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle".

Trzecia specjalizacja to meblarstwo i drewno. Meblarstwo i przemysł drzewny są w Warmińsko-mazurskim ugruntowane, ponieważ lasy stanowią 1/3 powierzchni regionu. Warmińsko-mazurski przemysł drzewny i meblarski zatrudnia ponad 31 tys. ludzi, z czego tylko przy produkcji mebli pracuje w 1,1 tys. firm ponad 12 tys. ludzi - to plasuje region nie tylko w polskiej, ale i europejskiej czołówce. W regionie jest kilka dużych firm meblarskich sprzedających swoje produkty na cały świat.

Według specjalizacji meblarstwo i drewno w roku 2012 mieliśmy w naszym powiecie 133 firmy. Biorąc pod uwagę klasyfikację PKD, 40 z nich działało w zakresie produkcji wyrobów z drewna i korka, 37 w leśnictwie, 33 w produkcji mebli, a 23 to podmioty zajmujące się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń.

Wybór inteligentnych specjalizacji regionu pozwoli bardzo wielu firmom w regionie na modernizację, wymianę sprzętu, czy maszyn. Pozwoli to także na wprowadzenie do tych firm nowoczesnych technologii, na które obecnie wielu zakładów nie stać.

Oprac. Robert Majchrzak, źródło: PAP

 

Zdjęcie: W 2012 roku w powiecie kętrzyńskim funkcjonowały 133 firmy specjalizacji meblarstwo i drewno. Fot. Robert Majchrzak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%