Bieda na Warmii i Mazurach. Nasi emeryci na szarym końcu!

Bieda na Warmii i Mazurach. Nasi emeryci na szarym końcu!

Pod względem wysokości emerytur mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zajmują 13. miejsce w Polsce. Za nami jest tylko podlaskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

 

Czwarte miejsce od końca to o 66 złotych więcej niż w najbiedniejszym regionie. Za to do najlepiej wynagradzanego śląskiego brakuje nam aż ponad 530 zł. Średnia emerytura w Polsce w pierwszym kwartale  2018 r. wyniosła 2 226 zł brutto. Najwyższe świadczenie było wypłacane w woj. śląskim i wyniosło 2 676 zł. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie, w którym przeciętna emerytura jest wyższa od średniej krajowej o niewiele ponad 90 zł. Trzecie miejsce należy do województwa dolnośląskiego z dodatkiem 2 zł ponad przeciętną. Średnia emerytura w naszym regionie sięga kwoty 2 043,72 zł. Wyprzedza nas nawet województwo lubuskie. Statystycznie mniej od mężczyzn zarabiają kobiety, a one dominują wśród mieszkańców naszego regionu. To też wpływa na taki wynik. Wśród osób aktualnie ubiegających się o świadczenie większość stanowią panie.

Mimo niskich emerytur w województwie warmińsko-mazurskim żyje się długo. Nie zawsze widocznie potrzebne jest wysokie świadczenie by móc spokojnie odpocząć na zasłużonej emeryturze. Według danych z grudnia 2017 r. wiek osób pobierających właśnie to świadczenie w całym kraju wynosił 70,6 lat. Wyprzedzili nas mieszkańcy mazowieckiego aż o 14 miesięcy, a drugie miejsce zajmuje Podlasie z wynikiem 71,2.  Przeciętny  wiek mężczyzn to 72,1 lata, a kobiet 69,6.

Możemy śmiało wysnuć wniosek, że najdostatniej ale i najkrócej żyje się śląskim emerytom i najdłużej i równie dostatnio w mazowieckim. Niestety, nasza Warmia i Mazury żyje skromnie ale długo…

Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS

 

Zdjęcie ilustracyjne

Podobne artykuły
3  
  • zbyszek
  • Dodano 18 września 2018

  W latach 70 znajomi w pracy opowiadali,że murarz latem w Warszawie przed wojną zarobił tyle,że Mu starczało jeszcze na całą zimę.A mamy obecnie mamy nową władzę,która szczyci się piękną Polską.To gdzie tu kłamstwo a gdzie fałsz o „Polsce w ruinie” ?

  Odpowiedz
   • Goguś
   • Dodano 23 września 2018

   A nie opowiadali ci znajomi,ile murarz w Warszawie zarobił po wojnie?A ile zarabiał I sekretarz parttii lub esbek?A poza tym ruiny też mogą być piękne:przykładem ruiny browaru pięknie pokryte zielenią,pewnie władze miasta założą tam park,albo jakąś górkę kętrzyńską…?

   Odpowiedz
    • AOP
    • Dodano 23 września 2018

    No i dlaczego dworzec kętrzyński tynkowała kobieta niedawno? A w dodatku była przed emeryturą i tynkowała zamiast robić dzieci! Znie nawiści do odchodzącej władzy oczywiście.

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *