Załóż swoją firmę i skorzystaj z przysługujących ulg. Start w biznesie może być łatwiejszy

Załóż swoją firmę i skorzystaj z przysługujących ulg. Start w biznesie może być łatwiejszy

Gdy już urodzi się w nas pomysł na własny biznes, często wysokość opłat związanych z jego prowadzeniem może nas odstraszyć. Warto więc wiedzieć, że na starcie nie musimy płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą na własny rachunek przez 6 miesięcy koszty związane z prowadzeniem własnej firmy mogą być mniejsze. Możemy zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możemy  opłacać je w niższej wysokości. Ale pamiętajmy również o tym, że ta decyzja pociąga za sobą pewne konsekwencje.  To mniejsze świadczenie emerytalne w przyszłości. Dlatego masz wybór musi być przemyślany. Mniejsze opłaty gdy przystępujemy do otwarcia własnej inicjatywy to zasługa ulgi  na start, jednego z przywilejów Konstytucji biznesu. Jest to pomocy dedykowanej startującym z biznesem przedsiębiorcom.

– Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat. Warunkiem jest również nie wykonywanie dla byłego pracodawcy tego, co robiliśmy dla niego jako pracownik  w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS.

Jeśli nasza działalność nie będzie wykonywana jednoosobowo to w okresie obowiązywania tego przywileju ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z nami  współpracujące oraz zatrudnieni przez nas pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko tej osoby, która jest płatnikiem. Pamiętajmy jednak, że  w okresie, w którym korzystamy z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, a także będzie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Kolejne udogodnienie po upływie 6 miesięcy nie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne to mały ZUS. Przez 24 miesiące kalendarzowe możemy opłacał składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia – obecnie to 520,10 zł dla opłacających dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pytań i wątpliwości zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy w ZUS.

red

 

Fot. Internet

Podobne artykuły
1 Komentarzy
    • Naciągacze
    • Dodano 15 sierpnia 2018

    Nie dajcie się nabrac bo was wydoją

    Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *