Zadbajmy wspólnie o spokój w okresie Wszystkich Świętych

Zadbajmy wspólnie o spokój w okresie Wszystkich Świętych

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób przyjedzie zapalić znicz na grobie bliskich. W tym czasie na drogach naszego regionu pojawi się więcej policyjnych patroli. Pamiętajmy o zmienionej tymczasowej organizacji ruchu i zwracajmy uwagę na znaki drogowe.

 

Jak co roku, policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, przede wszystkim w okolicach cmentarzy. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych możemy spodziewać się znacznego wzrostu natężenia ruchu na drogach dojazdowych do cmentarzy. Funkcjonariusze będą reagować na wszelkie naruszenia prawa w ruchu drogowym. Sprawdzą trzeźwość kierowców, zwrócą uwagę na przekroczenia prędkości oraz niedostosowanie jej do warunków drogowych, jak również sprawdzą stan techniczny pojazdów. W zainteresowaniu policjantów znajdą się także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwrócą uwagę pieszym na konieczność używania odblasków. Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy więc jakiś element odblaskowy, którego używanie to nie tylko prawny obowiązek, lecz obowiązek dbania o siebie i najbliższych.

Policjanci zwracają się do kierowców o zwiększoną ostrożność oraz rozsądek na drodze.

– Natężenie ruchu będzie duże, jeśli mamy do pokonania długi odcinek drogi, warto się odpowiednio wcześniej przygotować do takiej podróży. Należy zadbać o auto, sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu, a mianowicie oświetlenie, czy też ogumienie. Bezwzględna trzeźwość za kierownicą, koncentracja i uwaga oraz stosowanie się do przepisów, to fundamentalne zasady przydatne każdemu kierowcy – tłumaczy st. sierż. Anna Baluta, p.o. rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. – W wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, warto zapoznać się z tymi zmianami, takie informacje dostępne są na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie oraz Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie.

Pamiętajmy również o tym, że nie każdy wybiera się na cmentarz z myślą o odwiedzinach najbliższych. Dobrą okazją dla złodzieja jest także czas, kiedy to porządkujemy miejsca spoczynku naszych bliskich. Przestępcy wykorzystają każdy moment nieuwagi i bez skrupułów skradną postawione na ławkach, czy na pomnikach wartościowe przedmioty. Pamiętajmy również o tym, że szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie przygotowań cieszą się kwiaty i znicze. Nie pozostawiajmy również w samochodach żadnych wartościowych rzeczy na widoku. Pamiętając, że każde zatłoczone miejsce jest okazją dla złodzieja, uważajmy w tłumie.

– Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu mienia, pozostawionego w domu. Podczas naszej nieobecności zamknijmy gaz i wyłączmy odbiorniki elektryczne. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna – przestrzega Anna Baluta.

Pamiętajmy o tym, że osoby starsze są bardziej narażone niż inni na ataki przestępców. Przypominajmy, by w czasie wędrówki na cmentarz i w drodze powrotnej, omijały ciemne uliczki, parki, nieoświetlone przejścia i bramy. Czasami dłuższa i bardziej wyczerpująca droga pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu. Jeśli w okresie Wszystkich Świętych wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy policji i straży miejskiej. Zwracajmy uwagę na  to co dzieje się wokół nas – jeśli widzimy jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, zadzwońmy na  numer 112. Źródło: KPP Kętrzyn

 

 

Zmiany w organizacji ruchu w Kętrzynie

W dniu 31 października od godz. 18:00 w Kętrzynie na ulicach w obrębie cmentarzy zostanie zmieniona organizacja ruchu w szczególności poprzez ustawienie znaków zakazu zatrzymywania się i postoju pojazdów. Ponadto na ulicach Reymonta oraz Sadowej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.

 •       ul. Reymonta wjazd od ul. Mazowieckiej
 •       ul. Sadowa wjazd od ul. Limanowskiego

Kierowcy, którzy zdecydują się na poruszanie samochodem – dostępny będzie parking przy markecie „Tesco” na ul. Budowlanej.

Dodatkowo informujemy Państwa, że w dniu 1 listopada mogą wystąpić czasowe utrudnienia w Ruchu Drogowym związane m.in. z anomaliami pogodowymi oraz natężeniem ruchu na odcinku drogi od ul. Ogrodowej w Kętrzynie do Cmentarza Komunalnego w Nowej Wsi Kętrzyńskiej. W związku z powyższym, należy liczyć się z możliwością zamknięcia powyższego odcinka drogi oraz pobliskich parkingów wynikających również z braku miejsc

parkingowych. Dopuszczony będzie ruch pojazdów komunikacji publicznej oraz pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. Zachęcamy do pozostawienia pojazdów i skorzystania z komunikacji publicznej. Alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Komunikacją publiczną  podczas obchodów Święta Zmarłych często dojedziemy bezpośrednio do cmentarza,  unikniemy kłopotów z parkowaniem czy nie będziemy  tracić niepotrzebnych nerwów na drodze.

Ważne!

Policjanci będą regulować ruchem w miejscach, gdzie będzie to potrzebne. Pamiętajmy, że należy słuchać policjantów, wykonywać ich polecenia oraz stosować się do wydawanych przez nich sygnałów. Bezpieczeństwo na drogach naszego regionu to nasze wspólne zadanie.

Podobne artykuły
  • Czytelnik
  • Dodano 31 października 2019

  Swieto wszytkich świętych to nie to samo co Święto Zmarlych gdyz to termin z czasow PRL-u gdzie oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych”.

  Odpowiedz
   • Znicz
   • Dodano 1 listopada 2019

   Święto Zmarłych to raczej Dzień Zaduszny wówczas wspominany wszytkich zmarłych a 1.11 to Dzień Wszystkich Świętych które to komunistom bardzo przeszkadzało. Jednakże sformułowanie Święto Zmarłych zakorzenilo się w niektórych kręgach jak widac dosc głęboko.

   Odpowiedz
  • No i fajnie
  • Dodano 1 listopada 2019

  Dla jednych tak a dla drugich inaczej.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *