W Wilczym Szańcu odbyła się niezwykła lekcja historii

W Wilczym Szańcu odbyła się niezwykła lekcja historii

Wydarzenia z Puszczy Kampinoskiej, które miały tam miejsce w 1944 roku, były tematem inscenizacji przedstawionych w Wilczym Szańcu. Żywe lekcje historii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem gości.

 

W trzech odsłonach niedzielnej inscenizacji wzięli udział członkowie grup rekonstrukcyjnych z Lidzbarka Warmińskiego (GH Ostpreussen) i Grajewa (GRH 9PSK – Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych) oraz Jarosław Sztabiński (Sztabowóz.pl), właściciel pojazdów z II wojny światowej. Wszyscy niezwykle profesjonalnie podeszli do niełatwego zadania, jakim było przedstawienie wydarzeń historycznych. Dlatego też na koniec każdego z kilkunastominutowych seansów otrzymywali głośne brawa.

– Inspiracją była dla nas 74 rocznica Powstania Warszawskiego – mówi Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo, które od kwietnia 2017 roku zarządza Wilczym Szańcem. – W końcu to właśnie tutaj Hitler i jego świta decydowali w zaciszu mazurskich lasów o losach II wojny światowej, w tym o stłumieniu powstania.

Niedzielna rekonstrukcja wydarzeń historycznych w Wilczym Szańcu to zupełna nowość. Zenon Piotrowicz zapewnia, że nie ostatnia. Jak dodaje, trzy seanse inscenizacji „wydarzeń kampinoskich” obejrzało kilka tysięcy osób.

 

Więcej na ten temat w piątkowym (10 sierpnia) wydaniu Tygodnika Kętrzyńskiego

 

 

Fot. Robert Majchrzak

Podobne artykuły
3Komentarz
  • zbyszek
  • Dodano 6 sierpnia 2018

  Niestety i o stłumieniu swoich oponentów,którzy nosili mundury niemieckie.Ani wzmianki o Sztynorcie i hrabim Lehndorffie poruczniku wojsk niemieckich.

  Odpowiedz
 1. Super inicjatywa!!!
  Gratulacje autorowi zdjęć!!!

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 6 sierpnia 2018

  Pomyślałem,że skoro nam tak zależy na historii to super byłoby aby udrożnić ścieżkę rowerową Kwatera-Doba-Sztynort.Ona niby istnieje,ale szutry i piach dają się mocno we znaki.Panowie leśnicy wiedzą jak tragiczna tam droga przez las i nikt nic nie robi.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *