W Kętrzynie powstał dom dla matek w trudnej sytuacji życiowej

W Kętrzynie powstał dom dla matek w trudnej sytuacji życiowej

Samotne matki oraz kobiety w ciąży, będące w trudnej sytuacji życiowej, mają już gdzie się schronić. W piątek, 7 lutego, otwarto uroczyście specjalnie dla nich utworzone miejsce przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży to jedna z trzech tego typu placówek w województwie warmińsko-mazurskim. Jego utworzenie zrealizowano w ramach rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dostosowanie obiektu i wyposażenie zostało sfinansowane ze środków Powiatu Kętrzyńskiego oraz pozyskanej na ten cel dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Jedną z naszych pierwszych decyzji w tej kadencji samorządu powiatowego była reorganizacja istniejących tu poprzednio jednostek kultury. Dzięki temu znalazło się miejsce na utworzenie tego domu. To kolejny dobry dzień powiatu kętrzyńskiego – powiedział Michał Kochanowski, starosta kętrzyński.

Michał Kochanowski podziękował za wsparcie obecnemu na uroczystości Arturowi Chojeckiemu, wojewodzie warmińsko-mazurskiemu. Zaznaczył też, że dom to nie tylko dach nad głową, ale też miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się jak najlepiej.

– Dorota Siwicka, dyrektor PCPR, gwarantuje swoją osobą, że wszyscy przebywający w tym domu będą czuć się bardzo dobrze – dodał starosta.

W uroczystości uczestniczył też Jerzy Malecki, poseł na Sejm RP, przedstawiciele lokalnych samorządów i pracownicy socjalni. Wszyscy zgodnie podkreślali, że chociaż dom robi ogromnie pozytywne wrażenie, to jednak lepiej gdyby był on wykorzystywany jak najmniej.

Utworzenie Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży kosztowało 300 tysięcy złotych. Połowę tego stanowi dotacja wojewody.

Dom zapewnia opiekę i wsparcie piętnastu osobom jednocześnie. NA 285,95 metrach kwadratowych znalazły się cztery pokoje mieszkalne, trzy łazienki, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny i pokój terapeuty. Wszystkie pomieszczenia są w pełni umeblowane i wyposażone. rm

Dla kogo przeznaczony jest dom przy PCPR?

Adresatami zadania są samotne matki z dziećmi z powiatu kętrzyńskiego, które utraciły mieszkanie, doznały przemocy lub których sytuacja rodzinna albo materialna nie pozwala na godne i bezpieczne wychowanie dzieci, a także kobiety oczekujące na urodzenie dziecka. W czasie okresowego pobytu mieszkanki będą objęte oddziaływaniami terapeutycznymi i będą uczestniczyły w treningach szycia, gotowania, prowadzenia domu jak każda matka. Będą miały możliwość uczenia się obsługi komputera i korzystania z Internetu. Wszelkie działania skierowane są na przywrócenie równowagi psychicznej i podniesienia kompetencji wychowawczych mieszkanek, wsparcie macierzyństwa, wzmacnianie więzi pomiędzy matką, a dzieckiem. Powyższego wsparcia będą udzielali specjaliści, tj. psycholog, pedagog, pracownik socjalny, wychowawca.

 

Podobne artykuły
8  
  • Obywatel Piszczyk
  • Dodano 7 lutego 2020

  Starosta trochę młody, ale fachowiec z niego dobry.

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 7 lutego 2020

   Cofnij sie parę lat własnie tacy fachowcy kiedy mieli 40 lat zmienił sie im świat jak szukali pracy na kuroniówce.

   Odpowiedz
  • Obywatel Piszczyk
  • Dodano 7 lutego 2020

  Jako Obywatel jestem za młodymi. Dlatego w prezydenckich na Bosaka.

  Odpowiedz
   • obserwator
   • Dodano 8 lutego 2020

   Ja nie na Bosaka , ja w butach nie prezydenckich tylko w prywatnych Obywatelu Puszczyk !

   Odpowiedz
  • Ciekawe
  • Dodano 8 lutego 2020

  Artukuł sponsorowany?

  Odpowiedz
  • Magda
  • Dodano 8 lutego 2020

  Michał jest super. W końcu ktoś odpowiedni na to stanowisko. Długo czekaliśmy na takiego staroste

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 8 lutego 2020

   „Dom dla matek w trudnej sytuacji życiowej” jak treść artykłu ma sie do Pani z Modgarb,która
   boryka się z losem i część tej pomocy od strony rządzących powinna jak widać udzielona bo nie jest to w końcu prywatny mecenas.

   Odpowiedz
  • wc
  • Dodano 8 lutego 2020

  Lider SK nie zmieścił się na zdjęciu ? A.., poleciał szybko wypociny wymyślać. Z niczego, Strach do wc iść, bo zaraz do inetu wrzuci. Albo do prokuratury.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *