W czyim interesie wydano 20 milionów?

W czyim interesie wydano 20 milionów?

29,2 miliona złotych po stronie przychodów i 29,7 miliona złotych po stronie wydatków. Tak wygląda budżet gminy Barciany na rok 2019. Gminne finanse pełne są jednak „duchów przeszłości”.

 

(…) Okazuje się jednak, że nie do wszystkich przemawiają fakty. O zadłużeniu gminy, sięgającym ponad 20 milionów złotych, chciał dyskutować Wiesław Gajdowski. Radny obecnej, ale i poprzednich kadencji, stwierdził nawet, że „te 20 milionów nie zostały zmarnowane. One zostały wydane w czyimś interesie”. W czyim? Tego radny już nie dodał.

Inny z radnych, Dawid Jackiewicz, skwitował „rewelacje” Gajdowskiego wprost: – Jeżeli brakuje pieniędzy na wypłaty, to ewidentnie w gminie panuje kryzys…

Cały artykuł w piątkowym (11 stycznia) wydaniu Tygodnika Kętrzyńskiego

 

Podobne artykuły
67Komentarz
  • Rebeka Rosenberg
  • Dodano 10 stycznia 2019

  …jeżeli jest zadłużenie, to odpowiedź jest prosta…zadłużenie było w interesie żydowskich lichwiarzy…

  Odpowiedz
   • Leszek Trzaska
   • Dodano 12 stycznia 2019

   Jesteś tak głupia od urodzenia czy od momentu wstąpienia do PiSd ???

   Odpowiedz
    • Pelagia
    • Dodano 13 stycznia 2019

    Lewacki POsr..iec się odezwał….

    Odpowiedz
  • Obiektywna mieszkanka
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Z pewnością Pan radny Gajdowski miał na myśli interes mieszkańców Gminy, Panie redaktorze. Kiedy ta nagonka na radnych, którzy nie są z komitetu Pani Wójt się skończy? Zostali wybrani przez mieszkańców w demokratycznych wyborach, tak samo jak Pani Wójt, więc w czym problem? Po co ciągłe szczucie na nich?

  Odpowiedz
   • cyklina
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Pani Obiektywna, no właśnie w demokratycznych wyborach. A skoro Pani Wójt wygrała to chyba świadczy o tym, że mieszkańcy mają dość poprzedniej ekipy żądzącej. Uważam że wszyscy radni wreszcie powinni się wziąść równo do pracy i myśleć o społeczności gminy.” Szczucie” wszyscy niech zostawią daleko w tyle a wybiegajac wzrokiem w przyszłość niech mają na uwadze tylko i wyłącznie tych którzy ich wybrali. Pewnie widzą jakieś dobre strony i jednych i drugich. A co do szczucia to oko za oko. Chociaż moje odczucia są takie że P. Redaktor jest obiektywny.

   Odpowiedz
    • HJM
    • Dodano 12 stycznia 2019

    Kiedyś miałem okazję zadać pytanie uczniom gimnazjum kto lub co w gminie jest organem stanowiącym a więc faktycznie sprawującym władze w gminie. Uczniowie nie mieli wątpliwości to wójt. Wydaje się, że pogląd ten prezentuje większość społeczeństwa. Jakież było zdziwienie uczniów kiedy dowiedzieli się, że organem stanowiącym w gminie jest rada gmina a wójt organem wykonawczym czyli ma wykonywać to co postanowi rada gminy. W tym kontekście można zapytać kto wygrał wybory samorządowe w gminie Barciany. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wybory na wójta a więc organu wykonawczego wygrała pani Kamińska a wybory do rady gminy a więc organu stanowiącego ugrupowanie pana Kozyry. Zaprawdę warto żeby wszyscy mieli to na uwadze, szczególnie ci „doradcy”, którzy jeszcze do dzisiaj nie ochłonęli po „zwycięstwie”

    Odpowiedz
   • O
   • Dodano 11 stycznia 2019

   O mamuska, jakie szczucie, w końcu ktoś patrzy im na ręcę i proszę zajrzeć głębiej. Tam to dopiero będzie się działo.

   Odpowiedz
    • Cyklina
    • Dodano 11 stycznia 2019

    Głębiej to niech patrzą ci co powinni np.proktolog. A komentarze są po to żeby poznać opinię innych. Dialog potrafi wiele zdziałać i może co niektórym otworzyć szerzej oczy, zwłaszcza w trakcie badania. Może wreście coś zobaczą.

    Odpowiedz
   • Ja
   • Dodano 11 stycznia 2019

   To nie jest szczucie, radni czsami zapominają po co idą do samorządu- w tym wypadku to po łatwe dochody i to jest dowód na to, że własny interes jest ważniejszy

   Odpowiedz
  • HJM
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Pan Redaktor Majchrzak bardzo dobrze wykonuje swoją pracę realizując linię programową Tygodnika. W skrócie: Dowalić Kozyrze, wychwalać Bobrowskiego. W tym celu zadaje pytania :Gmina Barciany na skraju bankructwa? W czyim interesie wydano 20 mln. ? Oczywiście, że pan Redaktor zna odpowiedzi na te pytania ale na nie nie odpowie bo nie byłoby to zgodne z ową linią programową. Formuła publikacji nie pozwala na pełne rozwinięcie tematu ale postaram się w skrócie na te pytania odpowiedzieć. Czy gmina Barciany jest na skraju bankructwa? To oczywista bzdura. 20 mln. kredytu to dużo ale gmina nie ma nawet złotówki kredytu wymagalnego a spłaty rozłożone są na łagodne raty do 2031r. Bardzo niedobrze, że w taką retorykę dała się namówić pani wójt Kamińska, która zdaje się łączyć problemy płatnicze z końca ubiegłego roku z tymi kredytami. Tymczasem obsługa kredytu w 2018r. to zaledwie 1,5% budżetu gminy. Problemy płatnicze wynikają zupełnie z czego innego. Może z braku doświadczenia zarówno pani wójt jak i skarbnika. Drugie pytanie. W czyim interesie wydano 20 mld. w latach 2010 – 2018. Przede wszystkim wydano o wiele więcej. Odpowiadam: Wydano w interesie korzystających z wody pitnej (dziesiątki kilometrów sieci wodociągowej, super nowoczesne stacje uzdatniania wody w Skandawie i Barcianach), w interesie korzystających z oczyszczalni ścieków, w interesie korzystających z dróg gminnych i chodników, w interesie dzieci i młodzieży korzystających ze szkół w Barcianach, Drogoszach, Windzie i Mołtajnach (kompletna termomodernizacja, nowy system ogrzewania przez pompy ciepła), W interesie mieszkańców korzystających ze stadionu i hali sportowo-widowiskowej w Barcianach. Można by tak wymieniać wykonane zadania ale to zajęłoby kilkanaście stron. Tylko w 2018 roku tych zadań było kilkadziesiąt. I na koniec porównanie: W 2018 r. deficyt budżetu Barcian wyniósł 84.935 zł. (osiemdziesiąt cztery tysiące dziewięćset trzydziesci pięć zł) To grozi bankructwem? No a w budżecie gminy Kętrzyn deficyt wyniósł 6.560.000 zł. (Sześć milionów pięćset sześćdziesiąt tysiecy zł.) To jednak pan Redaktor nazywa profesjonalizmem.

  Odpowiedz
   • BZDURA
   • Dodano 11 stycznia 2019

   I jak tu wierzyć? Jak może obiektywnie pisać ktoś, kto nie odróżnia milionów od miliardów?Nie wierzę panu, panie HJM!

   Odpowiedz
    • HJM
    • Dodano 11 stycznia 2019

    Oczywiście chodzi o skrót ” mln.” a nie „mld W jednym przypadku. Zwykła literówka. Mnie można nie wierzyć jednak wszystko co napisałem pochodzi z oficjalnych dokumentów.

    Odpowiedz
     • BZDURA
     • Dodano 11 stycznia 2019

     Zwykła literówka? A jaka różnica! Litery d i n na klawiaturze wcale nie są obok siebie. Oj, może jednak, należałoby odpocząć.

     Odpowiedz
      • Polonistka
      • Dodano 11 stycznia 2019

      Upierdliwy ten Durnytsya. Tylko zupełny debil nie zauważy, że użyty skrótowiec mld zamiast mln to zwykła omyłka skoro w dwóch innych przypadkach HJM użył właściwego skrótowca „mln”

      • Pan M
      • Dodano 11 stycznia 2019

      Jak w tym Kętrzynie ma być dobrze, skoro niekompetentni są nie tylko politycy i urzędnicy, ale również poloniści? To nie moja bajka, ale mln i mld to skróty, a nie skrótowce. Skrótowce to potocznie używane wyrazy powstałe ze skrótów np. wyraz cepelia od skrótu CPLiA (bodajże: centralne przedsiębiorstwo ludowe i artystyczne), pekaes od PKS (państwowa komunikacja samochodowa a od 1989 przedsiębiorstwo komunikacji samochodowej) itp.

      • Rodzic
      • Dodano 12 stycznia 2019

      Ciekawe, z której szkoły jest ta, tak „wyszkolona” polonistka?

     • Qwerty
     • Dodano 11 stycznia 2019

     Czytam i przecieram oczy ze zdumienia. HJM po raz kolejny próbuje nieudolnie manipulować faktami i udowadniać, że wszystko co, powstało w Barcianach to zasługa Kozyry. To wierutne kłamstwo, powielane również przez radnego Gajdowskiego. Problemy, które trapiły mieszkańców Barcian, były do 2006 roku w dość znacznej części ignorowane przez ówczesnego Wójta Gminy. Pragnę obu Panom przypomnieć, że w latach 2006 – 2010 – w czasie, kiedy Kozyra przebywał na przymusowej banicji, przeprowadzono modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Morunach i Skandawie oraz zlecono opracowanie dokumentacji technicznej na modernizację hydroforni w Barcianach.
     Ze znaczących inwestycji zmodernizowano również kilka kotłowni gminnych: na ul. Wojska Polskiego, ul. Sportowej i ul. Piotrowskiego w Barcianach, w Szkole Podstawowej w Windzie i Zespole Szkół w Mołtajnach, Wymieniono i rozbudowo sieć ciepłowniczą w Barcianch. Trwała budowa wodociągów gminnych oraz kanalizacji sanitarnych. Wybudowano także boisko Orlik 12 w Barcianach oraz remizę OSP w Drogoszach. Tych mniejszych inwestycji nie będę opisywała, bo są one ogólnodostępne. Realizatorem tych zadań w latach 2006 – 2010 z całą pewnością nie był Kozyra.
     Dlaczego więc próbuje się wmówić mieszkańcom Barcian, że właściwe parametry wody, dobry stan techniczny hydroforni i ciepło dostarczane do ich mieszkań to zasługa byłego Wójta?
     Co do kredytów to szanowni Panowie – około 20 mln to robi wrażenie. No, a jak się jeszcze zaciąga kolejne, na sfinansowanie planowanego deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań – to porażka. Jak się ma jeszcze wyrok, z którego wynika, że gmina ma zapłacić właścicielowi przedszkola kwotę 600 tys. zł – to dramat.
     Dlatego też nie manipulujcie Panowie faktami i nie przypisujcie sobie lub byłemu Wójtowi, wykonania zadań, zrealizowanych przez Wójta Łukasza Wiśniewskiego. A tak na marginesie, pytanie do Was obu – skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?

     Odpowiedz
      • Co się stało
      • Dodano 11 stycznia 2019

      I z tego wynika, ze Wiśniewski to idealny kandydat na wójta. To ja pytam, dlaczego nie chciał?

      • 1592
      • Dodano 12 stycznia 2019

      Do Co się stało – radzę zapytać samego zainteresowanego dlaczego nie startował. Według mnie dobrze się stało, że nie wysuwał swojej kandydatury, ponieważ od jakiegoś czasu „grał w jednej drużynie z Kozyrą”. Z całą pewnością nie uzyskałby akceptacji wyborców. Pani Marta Kamińska – obecny Wójt Gminy – to najlepszy wybór.

      • HJM
      • Dodano 13 stycznia 2019

      Realizacja większych inwestycji ma to do siebie, że nie zaczynają się i nie kończą w okresie jednej kadencji. Tak więc niektóre inwestycje, o której pisze osoba, która właśnie zmieniła płeć, były zaczęte w okresie kadencji pana Kozyry a kończone w okresie kadencji pana Wiśniewskiego i odwrotnie. Ja też bardzo wysoko cenię pana Wiśniewskiego. Ale nie o to przecież chodziło prawda? Chodziło o odpowiedź na pytanie w czyim interesie wydano 20 mln zł. Przecież za kadencji pana Wiśniewskiego nie wykonywano inwestycji za guziki a również zaciągano kredyty. Pisze ten pan czy może już pani, że staram się coś nieudolnie udowodnić. Otóż ja nic nie muszę. Nie muszę się nikomu podlizywać, pod nikim dołków kopać. A jeżeli czasami coś skomentuję to opieram się na oficjalnych dokumentach. Pozdrawiam. P.s. Możesz już wrócić do właściwej płci.

   • ...
   • Dodano 14 stycznia 2019

   Przypominam, że w ubiegłym roku nauczyciele dostali wypłatę grubo po Nowym Roku… A wtedy to jeszcze wójtem był doświadczony pan Kozyra, a skarbnikiem… hmmm… Nie pamiętam czy pani skarbnik czy może pani kierownik gopsu…. Taka roszada na stanowiskach po kontroli, która wykazała… Ach na pewno pan HJM wie co wykazała…

   Odpowiedz
   • Hipokryzja przez duże HJM
   • Dodano 14 stycznia 2019

   A dlaczego pan chwali Kozyrę za te wszystkie inwestycje, ale za podobne krytykuje Bobrowskiego? Według pana gmina Kętrzyn nie potrzebuje wyremontowanych dróg, docieplonych budynków szkół, rozbudowy sieci wodnokanalizacyjnej itd.itp…? Zarzuca pan stronniczość redaktorowi sam będąc stronniczym? Próbuje pan stawiać Bobrowskiego w złym świetle, ale zna pan wynik wyborów? Tam nawet kontrkandydata nie było, bo nikt się nie chciał ośmieszyć… Każda gmina w tym powiecie jest zadłużona, ale nie w każdej prowadzi/prowadziło się np dwa zakłady komunalne, aby zapewnić dobry dochód kolegom…

   Odpowiedz
  • Pani M
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Projekt Budżetu danej Gminy na rok 2019 wpisz w przeglądarkę to zobaczysz jak to wygląda. Na BIP wszystko jest

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Oooo??? 😉

   Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Jak tu się nie zgadzać z tym co Pan napisał skoro ktoś kto choć rok przepracował na stanowisku urzędniczym doskonale wie ile jest komisji,kontroli i inwetaryzacji w każdym urzędzie.Jak można w dobie komputerów zarzucać komuś niegospodarność.Nawet redakcja Pana redaktora skrzętnie przechowuje nasze wpisy od lat i mam nadzieję,że objęte są RODO i tajemnicą dziennikarską.

  Odpowiedz
  • słabiutko to widać
  • Dodano 11 stycznia 2019

  A wypłaty pracownicy już dostali? Nie pamiętam przypadku , gdzie w samorządzie wypłat przed świętami ludziom nie dano. Zapewne pan hjm wie, że to jest niedopuszczalne. Teraz cała gmina odczuje rządy poprzednika.

  Odpowiedz
  • Koko
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Brawo p. HJM. Jedyna osoba, ktora nie boi sie pisac prawdy. Brawo tak trzymac.

  Odpowiedz
  • wtomigraj12
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Brawo Panie HJM, jest więcej osób w Gminie, którzy są zorientowani w temacie o którym pan napisał. Radni poprzedniej kadencji powinni bronić oczywistych racji i nie dać się zastraszać oraz nie ulegać krzykaczom. My Mieszkańcy chcemy aby w dalszym ciągu pracować nad poprawą życia lokalnej społeczności, a nie utyskiwać na zadłużenia. To co już nie będzie nic.

  Odpowiedz
  • Basia
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Dziękujemy Panie HJM jest Pan super.

  Odpowiedz
  • zainteresowany
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Ciekawe ile gmina barciany płaci tygodnikowi za taką świetną promocję. Co tydzień artykuł na pierwszej stronie ojojoj. Ktoś tu chyba chce trochę zarobić?

  Odpowiedz
  • Obywatel
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Drugie Ostrowice będą,nie ma szans żeby gmina się utrzymała na dobrym poziomie i wyszła z kryzysu…

  Odpowiedz
  • Cyklina
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Witam serdecznie

  Odpowiedz
  • Ktototaki
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Nie masz wyjscia przy takiej pani wojt i jej doradcach. Miala oszxzedzac a bedzie audyty robic za grube pieniadze to i znowu na wyplaty nie bedzie jak tak rzuca kasa. Niech sie tak nie rozpedza bo zaraz do niej audyt wejdzie za to ile placi redaktorowi. Szkoda ze wzoruje sie na Niedziolce. Zenada pani wojt.

  Odpowiedz
   • Benka
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Nie strasz nie strasz bo się zesrasz. Pani Wójt jest szansą dla mieszkańców i mieszkańcy to wiedzą. Super, że to 9ni są najważniejsi.

   Odpowiedz
  • Odwagi życzę
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Niech wójtowa zrobi audyt i wszystko będzie jasne jak słońce. Tylko taaaka kontrol ujawni wszystkie niejasności i niegospodarność i może coś jeszcze. Proszę się bronić , bo pieski ujadają.

  Odpowiedz
   • zdziwiony
   • Dodano 13 stycznia 2019

   Co też piszesz. T pani wójt ma żonę?

   Odpowiedz
    • Baranie
    • Dodano 13 stycznia 2019

    Ale śmieszne. Jak już, to męża.

    Odpowiedz
     • zdziwiony
     • Dodano 14 stycznia 2019

     Wójtowa to żona wójta.

     Odpowiedz
      • ?
      • Dodano 14 stycznia 2019

      A mąż wójtowej to kto?

  • olala
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Tak tak niech się Pani broni. Albo nie, do tej pory świetnie robi to za Panią pewien redaktorek?

  Odpowiedz
  • AIDMACIP
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Ponoć już jest kontrol, posypią się głowy. Obsrali się już co niektórzy i bardzo dobrze. Promocja w biedronce na pampersy jest obecnie. Możecie zrobić zapas, przydadzą się.

  Odpowiedz
   • Ja
   • Dodano 11 stycznia 2019

   A są duże rozmiary?

   Odpowiedz
  • skakanka
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Prawda w oczy kole,a gazeta nie kłamie.Koniec z zamydlaniem oczu dla społeczeństwa.To już nie ciemnogród. Po to sa gazety ,aby w nich pisać i informowac o sytuacji gminy,a nie zamiatac wszystko pod dywan. Fajnie się żyło co niektórym wybrańcom,ale czas na zmiany.Była Telewizja Mazurska,teraz jest Tygodnik Kętrzyński. .Jeden wydał na inwestycje drugi musi teraz wydac na audyt. Każda miotła zamiata inaczej. Więc po co te idiotyczne dyskusje. Nikt nie ma nic do radnych poprzedniej kadencji oprócz żalu,że pozwolili na takie zadłużenie.

  Odpowiedz
   • Oj tak tak
   • Dodano 11 stycznia 2019

   A tych radnych nie można rozliczyć?
   Może już pora.

   Odpowiedz
    • Stefan
    • Dodano 11 stycznia 2019

    Skoro radni tak radzą że gmina miasto czy powiat Tobą w długach. Odpowiedzialność za takie rady powinny ponosić konkretne osoby a nie my społeczeństwo. Miejmy nadzieje ze obecne władze doprowadza do równowagi finansowej samorządy a po uzyskaniu informacji o działaniu na szkodę samorządu na rzecz konkretnych osób złożą stosowne wnioski do prokuratury. Większość wygranych przetargów lub konkursy bez konkursów. Czas rozliczyć takich radnych.

    Odpowiedz
     • Cyklina
     • Dodano 11 stycznia 2019

     Brawo Ty
     Stefan jestem za. Przecież rozliczenie poprzedniej ekipy to nic złego jak wszystko jest w porządku to nie mają się czego obawiać. A przy okazji wszyscy dowiemy się prawdy i oczyści się atmosfera w gminie.

     Odpowiedz
  • Rebeka Rosenberg
  • Dodano 11 stycznia 2019

  …czy ludzie Kozyry to Polacy, a Kamińskiej, to u-kraincy…,czy na odwrót?…że tak zapytam…to może łatwiej będzie zrozumieć ten barcianski konflikt…

  Odpowiedz
   • Kto to taki?
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Rebeka Rosenberg też nie brzmi po polsku.

   Odpowiedz
   • Paweł i Gaweł z jednej
   • Dodano 11 stycznia 2019

   Kolega że wspólnej wsi to chwalipieta, załatwił sobie stołek i jeszcze że się chwali że se szefowa główna nagadała do niego na co niektórych pracowników. Ładnie panowie i panie.

   Odpowiedz
  • skakanka
  • Dodano 11 stycznia 2019

  Kurde ludzie gdyby zależało Wam na naszej małej ojczyżnie, nie wypisywalibyście takich bzdur… Dobrze wiemy ,że sytuacja gminy jest trudna.Czy uda się ją postawić na nogi nikt nie wie. Dlatego zamiast szczuć powinnismy kibicowac nowej władzy. Przestańcie w urzędach plotkować, zacznijcie współpracować i to już będzie wielki sukces. Zastanówcie się z kim tak naprawdę walczycie i o co tak naprawde Wam chodzi ??? O własne interesy czy interes ogółu ??? A Pan HJM pracując w urzędzie już za czasów naczelnika Fabiańskiego cudownego człowieka był osobą konfliktową i rządną władzy.Chociażby ze względu na wiek dałby Pan już sobie spokój z polityką i odpoczywał na zasłużonej emeryturze…

  Odpowiedz
   • Ja
   • Dodano 11 stycznia 2019

   I to jest najlepsza puenta. Dobranoc.

   Odpowiedz
   • Adam
   • Dodano 12 stycznia 2019

   POprzednią wladzą która zostala odrzucona przez Społeczeństwo była konfliktówa. Kto miał inne zdanie było przeciwko nin i tak się kilka trzymała Hecmany Kozyry i Olenkowicze. Interesy na samorządach robili i wszyscy mieli milczeć.

   Odpowiedz
   • HJM
   • Dodano 13 stycznia 2019

   Masz całkowicie rację: Pan Fabiański, niestety już świętej pamięci był,. cudownym człowiekiem. Miałem to szczęście, że przez ponad 20 lat był moim przełożonym ale i przyjacielem. Masz też rację: właśnie ze względu na wiek dałem sobie spokój z polityką i odpoczywam, jak to piszesz, na zasłużonej emeryturze. Pozostaję jednak pilnym obserwatorem tego co się dzieje i czasami jak widzę jakie to bzdury opowiadają także ci „trzymający władzę” zabieram głos. To mi nie przeszkadza w odpoczynku. Czy byłem człowiekiem konfliktowym i żądnym władzy? Nie sądzę. Przecież nie miałbym do dzisiaj tak wielu przyjaciół z dawnych lat. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
    • Dzik
    • Dodano 13 stycznia 2019

    To nie moje słowa ale podczas deszczu skryłem sie na przystanku i usłyszałem od młodzieży,że to dzięki Kozyrze mamy internet.

    Odpowiedz
  • zgroza aka terror sprawiedliwosci
  • Dodano 12 stycznia 2019

  skoro ostatnio tak duzo szumu robi sie wokol agentow wplywu to moze czas sie zastanowic czy te zadluzenia nie sa czasem efektem jakiejs „pracy na zlecenie”…wy tu brylujecie jak typowy plebs co mysli ze zna si na polityce a tak naprawde to zadowalacie tych co sa na uslugach innych i smieja sie z waszego wrodzonego oblakania a nawet ze i tak dla nich jestescie m in gojami

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 13 stycznia 2019

   Ameryki nie odkryłeś, chociaż dla przeciętnego „Kowalskiego” to i tak pozostanie niezrozumiałe. Był parytet złota, później petrodolara, a dzisiaj jest parytet długu. Politykę jego tworzenia widzę wyraźnie u Morawieckiego w podległych mu ministerstwach – zwłaszcza infrastruktury, ale też i lokalnie – w powiatach i gminach.

   Odpowiedz
    • Koko
    • Dodano 13 stycznia 2019

    O Panie M widzę , że się zgadzasz z tym ” widzącym inaczej ” zgroza aka gratuluję trafności oceny jak i towarzystwa macie coś wspólnego

    Odpowiedz
     • Pan M
     • Dodano 13 stycznia 2019

     Przecież pisałem, że dla „Kowalskiego” pozostanie to niezrozumiałe. I pozostało….

     Jeżeli zaś chodzi o teorie spiskowe, to jest mi z nimi zupełnie nie po drodze. Apokaliptyczne wizje w których czterej najwięksi wrogowie Polski – czyli Niemcy, Żydzi, geje i ruscy agenci nas napadają, też mnie nie przekonują. Natomiast to, o czy napisałem wcześniej, to sklasyfikowana w makroekonomii forma naszego zadłużenia, opartego o pieniądze mające pokrycie tylko w tym DŁUGU.

     Skutkiem kreowania parytetu długu, jest wzrost cen dóbr i usług. Konsumenci mają o wiele mniej pieniędzy na wydatki bo koszty pożyczek zaciąganych przez przedsiębiorców, dystrybutorów, transportowców, wytwórców etc musza być dodane do ceny końcowego produktu
     , a ludzie obłożeni są przecież kosztami hipotek na domy, kosztami mieszkań, kart kredytowych, personalnych pożyczek. To samo dotyczy sektora publicznego. Ponieważ większość społeczeństwa w konsekwencji nie może pozwolić sobie na zakup dóbr ani terminowe spłaty, pokrycie kredytów realizują podmioty publiczne biorące kredyty na nieuzasadnione wydatki zwane inwestycjami. Wyjątkowo duże zadłużenie Polski zakłada Morawiecki. To natychmiast redukuje siłę nabywczą konsumentów.

     Przedsiębiorstwa usiłują więc obniżyć ceny produkcji, żeby zdobyć miejsce na rynku i robią to
     utrzymując niskie płace i wstrzymują podwyżki, czy produkując niskiej jakości tańsze produkty o krótkim czasie użytkowania. Wielkie firmy wywożą prace i produkcje lokując je w krajach o niskich kosztach pracy – to chyba już ekonomiczny kolonializm (czy to na tej zasadzie Niedziółka proponował przeniesienie produkcji do Kętrzyna?).

     Odpowiedz
      • Dzik
      • Dodano 13 stycznia 2019

      Proszę nie brać tego poważnie ale mamy tu już „Ewę … ” teraz jest „Pan …” brakuje kogoś na „A…” . Może to jedna i ta sama soba sprezentowana nam przez biznes w wykonaniu któremu daleko do Kętrzyna.

    • zgroza aka terror sprawiedliwosci
    • Dodano 13 stycznia 2019

    czy np korwinowcy calkiem bezkrytycznie do tych teorii podchodza to mnie tam nie intererere…sadzisz ze na ryska kozyre kompletnie nic by sie nie znalazlo w kontekscie wiadomo jakim? platforma chce oskarzyc adama andruszkiewicza o to ze jest ruskim szpiegiem a jego nie daloby rady? tylko problem jest jeden: tutaj sa takie pocioty co kreuja si na niewiadomo kogo a gdy przychodzi co do czego to zachowuja sie jakby kompletnie jaj nie mieli
    poza tym nie sadzisz ze zbyt nudno ostatnio? dla mnie prawie kazdy moze nawzajem oskarzac sie o szpiegostwo na rzecz takiego i takiego kraju bo ja i tak mam ich wszystkich gdzies (w sensie te kraje)

    Odpowiedz
 1. Teraz będą musieli skorzystać z jakiegoś kredytu konsolidacyjnego żeby to pospłacać.

  Odpowiedz
   • Ale po co
   • Dodano 15 stycznia 2019

   Kredyt to nie rozwiązanie, oszczędzać mają na czym np. pensje za wysokie niektórzy mają, samochód służbowy wójtowej nieekonomiczny i drogi w utrzymaniu. Może warto tak od siebie zacząć? Przykład idzie z góry

   Odpowiedz
    • Alicja
    • Dodano 16 stycznia 2019

    A inni włodarze też jeżdżą na co dzień służbowym i tankują ?
    Jak tak, to nie ma problemu. To czy Pani pali czy nie , to jej prywatna sprawa. Nie robi tego w gabinecie ani miejscach zakazanych i nic Wam do tego.

    Odpowiedz
     • Pani Alu
     • Dodano 16 stycznia 2019

     Pani Alicjo, jak się jest osobą publiczną, to pewne zachowania są nie na miejscu. Stanowisko zobowiązuje a tu niestety różne chodzą opinie. Pan redaktor może by tak głębiej zajrzał i pisał jak jest i co się dzieje w tej gminie, ale po co, lepiej zamydlać oczy mieszkańcom. Mieszkańcy trochę się pogubili , ale głupi nie są i widzą co widzą. Oszczędności miały być, likwidacja układów (klanów) rodzinnych i co jest? Nic nie ma, zmiana nie na lepsze, to żadna zmiana. Nasza gmina jest fajną społecznością i możemy być dumni, ale nie z władzy (niestety).

     Odpowiedz
    • trza było myśleć w wyborach
    • Dodano 16 stycznia 2019

    A ja mam pytanie.
    Mądry może udawać głupiego a czy głupi potrafi udawać mądrego?

    Odpowiedz
     • Róża
     • Dodano 16 stycznia 2019

     Głupie pytanie, czepiajcie się dalej i tak nic wam to nie da. Wójtowa jeszcze wam pokaże, że ma jaja. Będziecie przepraszać.

     Odpowiedz
  • OPAMIĘTAJMY SIĘ!
  • Dodano 16 stycznia 2019

  Wszystkim piszącym – pod rozwagę!

  1) Wisława Szymborska „Ludzie głupieją hurtowo, mądrzeją detalicznie.”

  2) JACEK KACZMARSKI
  „Modlitwa o wschodzie słońca”
  Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
  Przed mocą Twoją się ukorzę.
  Ale chroń mnie Panie od pogardy
  Od nienawiści strzeż mnie Boże.

  Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
  Którego nie wyrażą słowa.
  Więc mnie od nienawiści obroń
  I od pogardy mnie zachowaj.

  Co postanowisz, niech się ziści.
  Niechaj się wola Twoja stanie,
  Ale zbaw mnie od nienawiści
  Ocal mnie od pogardy, Panie.

  3) Wisława Szymborska
  „NIENAWIŚĆ ”
  Spójrzcie, jak wciąż sprawna,
  Jak dobrze się trzyma
  w naszym stuleciu nienawiść.
  Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
  Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść.

  Nie jest jak inne uczucia.
  Starsza i młodsza od nich równocześnie.
  Sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia.
  Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym.

  Religia nie religia –
  byle przyklęknąć na starcie.
  Ojczyzna nie ojczyzna –
  byle się zerwać do biegu.
  Niezła i sprawiedliwość na początek.
  Potem już pędzi sama.
  Nienawiść. Nienawiść.
  Twarz jej wykrzywia grymas
  ekstazy miłosnej.

  Ach, te inne uczucia –
  cherlawe i ślamazarne.
  Od kiedy to braterstwo
  może liczyć na tłumy?
  Współczucie czy kiedykolwiek
  pierwsze dobiło do mety?
  Porywa tylko ona, która swoje wie.

  Zdolna, pojętna, bardzo pracowita.
  Czy trzeba mówić ile ułożyła pieśni.
  Ile stronic historii ponumerowała.
  Ila dywanów z ludzi porozpościerała
  na ilu placach, stadionach.

  Nie okłamujmy się:
  potrafi tworzyć piętno.
  Wspaniałe są jej łuny czarną nocą.
  Świetne kłęby wybuchów o różanym świcie.
  Trudno odmówić patosu ruinom
  i rubasznego humoru
  krzepko sterczącej nad nimi kolumnie.

  Jest mistrzynią kontrastu
  między łoskotem a ciszą,
  między czerwoną krwią a białym śniegiem.
  A nade wszystko nigdy jej nie nudzi
  motyw schludnego oprawcy
  nad splugawioną ofiarą.

  Do nowych zadań w każdej chwili gotowa.
  Jeżeli musi poczekać, poczeka.
  Mówią, że ślepa. Ślepa?
  Ma bystre oczy snajpera
  i śmiało patrzy w przyszłość
  – ona jedna.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *