Terytorialsi pomagają szczepić kombatantów

Terytorialsi pomagają szczepić kombatantów

Ratownicy medyczni z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, razem z lekarzami oraz pielęgniarkami, biorą udział w szczepieniu kombatantów. Wsród zaszczepionych przeciw Covid-19 są również seniorzy z Kętrzyna.

Jak informuje ppor. Anna Szczepańska, ekspert ds. komunikacji, zespoły szczepienne trafiają do kombatantów, którzy samodzielnie lub z przyczyn zdrowotnych nie mogą udać się do stacjonarnych punktów szczepień. Przed podaniem szczepionki zespół kwalifikuje pacjenta poprzez wywiad medyczny i badanie lekarskie. Dopiero po pełnej procedurze kwalifikacyjnej, która obowiązuje we wszystkich tradycyjnych punktach szczepień oraz bez przeciwwskazań, pacjent może być poddany szczepieniu przeciwko Covid-19, przyjmując przy tym pierwszą dawkę.

– Mając na uwadze wiek oraz zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2 chcemy w sposób bezpieczny i komfortowy zapewnić naszym kombatantom szczepienie chroniące przed koronawirusem. Nasi kombatanci są bardzo wdzięczni, że żołnierze zadbali o to, żeby w warunkach komfortowych, pod nadzorem lekarza, mogli poddać się szczepieniu – mówi szer. Patrycja Sawicka, koordynator ds. kombatantów.  

Jak twierdzą mundurowi, spotykają się z wdzięcznością zaszczepionych już kombatantów, którzy do tej pory byli mocno zaniepokojeni tym, że może nie uda im się pokonać walki z koronawirusem, gdyż w ich mocno już podeszłym wieku nie mogli stanąć w pierwszych szeregach do tego boju.

– Nie każdy sam może dojechać na szczepienie, stąd akcja pomocy. Mając na uwadze aurę pogodową, nasi bohaterowie mają trudności z przemieszczaniem się. Z potrzeby serca jesteśmy zobowiązani, aby ich wesprzeć. To jest forma podziękowania za to, co kombatanci zrobili dla naszego kraju. Dzięki nim jesteśmy wolnymi ludźmi i żyjemy w wolnej Polsce – mówi ppor. Krzysztof Bieliński, koordynator ds. kombatantów.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej ma pod swoją opieką blisko 60 kombatantów z województwa warmińsko-mazurskiego. Do szczepienia zgłosiło się 31 kombatantów, w tym również seniorzy z Kętrzyna. red

Fot. Archiwum 4.W-MBOT

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *