Tak niewiele trzeba by pomagać innym…

Tak niewiele trzeba by pomagać innym…

Turcja uchodzi za symbol łączący różne światy: Azję z Europą, tradycję z nowoczesnością, islam ze świeckim sposobem na życie. Nasza wiedza o Turcji do tej pory opierała się głównie na wiadomościach z internetu oraz tureckich serialach. Szybko uświadomiliśmy sobie, że to, co widzimy w serialach to bajka, a życie tam w wielu kwestiach nie różni się do naszego. To właśnie w tym kraju odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanego  w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu projektu Erasmus plus “Raising Responsible Citizen”.

 

Kierunkiem naszej wyprawy tym razem była Fatsa – nieduże miasto w północno – wschodniej części Turcji, położone nad morzem Czarnym. W szkole Fatsa Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi  od 4 do 8 listopada  uczniowie  Anna Borucka, Paweł Borucki, Dominik Bigaś oraz nauczyciele Anna Jałoszewska, Ewa Piechota, Julita Okrąglewska i Dorota Parada brali udział w warsztatach i szkoleniach realizując cele projektu.

 

Wszystko rozchodziło się w szybkim tempie

Jak w każdym z krajów spotkanie  miało charakter dwutorowy. Uczniowie realizowali temat projektu –Volunteering as  an exercise of democracy”. Pierwszego dnia projektowali zakładki i plakaty na cele charytatywne, drugiego dnia piekli ciasteczka i przygotowywali się do wizyty w domu opieki dla osób starszych oraz szkole specjalnej. W domu swoich gospodarzy wspólnie przygotowywali charakterystyczne dla swoich krajów ciasta,  które dnia następnego sprzedawane były w szkole, a pieniądze przeznaczone zostały dla szkoły specjalnej w Fatsie. W międzyczasie zaprezentowali uczniom jednej z klas tureckich swój  kraj, miasto i szkołę w świetle działań wolontariackich.

W tym samym czasie nauczyciele szlifowali swój warsztat metodyczny podczas warsztatów: „How Can Blended Learning Approach Improve Students’ Success?”. Poznaliśmy  techniki  “blended learning”, odwiedziliśmy Burmistrza oraz punkt Czerwonego Krzyża w Fatsie, a także prowadziliśmy tematyczne zajęcia dla uczniów z klasy tureckiej. Środa to był dzień, w którym od rana w szkole trwał kiermasz charytatywny, na którym  można było kupić przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli różnorodne  potrawy tureckie, charakterystyczne dla poszczególnych krajów ciasta oraz inne rzeczy przygotowane wcześniej.  Wszystko rozchodziło się w szybkim tempie i już po dwóch godzinach uczniowie udali się z opiekunami do szkoły specjalnej, której przekazali zebrane środki i spędzili czas z podopiecznymi na wspólnej zabawie. Nauczyciele zaś udali się do małej wiejskiej szkoły niedaleko Fatsy, której przekazali zebrane w szkole książki oraz słodycze, które przywieźli ze swoich krajów. Ostatnim działaniem były przeprowadzone przez nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich  warsztaty  dla międzynarodowej grupy uczniów z projektu.

 

Wszystko co dobre szybko się kończy

Oczywiście poza realizacją zadań projektowych znaleźliśmy czas na poznanie kuchni oraz  kultury tureckiej, a także mogliśmy podziwiać cudowne  krajobrazy. Mieliśmy okazję wjechać kolejką linową na wzgórze Bozepte skąd rozpościerał się niesamowity widok na miasto Ordu oraz Morze Czarne. Typową turecką atmosferę  poczuliśmy w miasteczku Tokat, gdzie z dala od turystów mieliśmy okazję dokonać zakupów na bazarze. Ogromne wrażenie zrobiła na nas Jaskinia Ballıca położona głęboko w górach. Jest ona  jedną z największych i najbardziej interesujących obiektów tego rodzaju w Turcji. Odwiedziliśmy również przepiękną  Amasyę – miasto położone w wąskiej dolinie rzeki Yeşilırmak, którą z obu stron ograniczają  strzeliste szczyty Gór Pontyjskich.

Łaźnia turecka “Hamam” to tradycja, która sięga dalekiej historii. Tam zabrali nas nasi  gospodarze, gdzie mogliśmy zrelaksować się i poddać przeróżnym zabiegom. Niestety, jak zawsze wszystko co dobre szybko się kończy. Opuszczaliśmy Turcję będąc pod ogromnym wrażeniem gościnności wszystkich napotkanych ludzi. Turcja to piękny kraj, o bogatej tradycji i historii a ludzie bardzo przyjaźni i otwarci. Pozostawiliśmy tam mnóstwo przyjaciół, z którymi mamy nadzieję będziemy w kontakcie. Z niektórymi z nich spotkamy się już w marcu, podczas ostatniego spotkania projektowego, które będzie miało miejsce w naszej szkole w Reszlu. Dorota Parada, Ewa Piechota

 

Podobne artykuły
  • zbyszek
  • Dodano 2 grudnia 2019

  Dwóch Turków przepłyneło rzekę Bug na naszą stronę. ! ?

  Odpowiedz
  • oj zbysiu ty ” lotny nigdy nie byłeś „

   Odpowiedz
    • zbyszek
    • Dodano 3 grudnia 2019

    Ty pisowiec, ja pisowiec tylko ja piszę tu do Tygodnika a Ty piszesz historię dla Polski.

    Odpowiedz
  • Judasze
  • Dodano 2 grudnia 2019

  À propos tematu: „…. by pomagać innym….” w poprzedniej kadencji wystarczyło odwołać władzę i zostać vicestarostą na 3 miesiące aby pozałatwiać interesy własne i zlecone.

  Odpowiedz
  • Zaiste
  • Dodano 2 grudnia 2019

  Turcja Erdogana to wzór demokracji.

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *