Szok po publikacji Onetu. Rakotwórcze substancje na Orlikach!

Szok po publikacji Onetu. Rakotwórcze substancje na Orlikach!

Jak podaje portal Onet.pl, na podstawie ekspertyz toksykologicznych trzech przyszkolnych boisk w Polsce wykazano, że materiały użyte do ich powstania „są rakotwórcze, działają szkodliwie na rozrodczość, układ krwiotwórczy i nerwowy”. Portal alarmuje, że dzieci, które z takich obiektów korzystają, mogą być narażone w przyszłości na choroby nowotworowe.

 

W publikacji Onetu podano przykłady boisk przy Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie oraz przy szkołach podstawowych nr 14 i nr 35 w Szczecinie. Według portalu jednak, problem może dotyczyć całej Polski.
Onet pisze, że po kontakcie z granulatem – wykonanym z recyklingu opon samochodowych i gumy technicznej – na boiskach dzieci „miały załzawione oczy, kaszel, katar, alergie, wysypki”. Z ekspertyz przeprowadzonych przez Instytut Techniki Górniczej „Komag” z Gliwic wynika, że materiały, których użyto przy budowie boisk zawierały w dużym stężeniu „wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, należące do szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci”. Z analiz wynika także, że „wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy”. Znajdować się tam też mają rakotwórcze pierwiastki – ołów, kadm, nikiel i rtęć.
– Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu – wynika z analizy.

Zdaniem instytutu substancje te „mogą przedostawać się do organizmów dzieci drogą pokarmową, inhalacyjną oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą np. podczas gry w piłkę nożną”.

– Należy podkreślić, że aktywność ruchowa dzieci na boiskach sportowych wpływa na zwiększenie tempa ich metabolizmu, co przekłada się na intensywność wchłaniania toksycznych substancji chemicznych ze środowiska – napisano w dokumencie.
Powołując się na opinię specjalisty w dziedzinie onkologii, prof. Cezarego Szczylika, Onet pisze, że „dzieciom, które korzystają z boiska z nawierzchnią zawierającą te substancje, potencjalnie grozi w przyszłości wystąpienie chorób nowotworowych, takich jak glejak czy białaczka”.

W Kętrzynie znajduje się aż sześć boisk typu „Orlik” oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z nawierzchnią syntetyczną. Ponadto swojego Orlika posiada każda największa miejscowość gminna: Reszel, Korsze, Barciany, Srokowo i Karolewo. red

 

Podobne artykuły
  • zbyszek
  • Dodano 27 lutego 2020

  Szkoda mi Pana redaktora który ogłasza takie fakty bo może popaść w niełaskę u rządzących chyba,że trafi na zwyczajne ludzkie podejście do tematu ale co dalej z tym tematem,sportowcy będą korzystać z tych obiektów nadal.Wiem jaka reakcja byla w moim zakładzie,kiedy zgłaszałem łamanie przepisów BHP nikt mnie nie wspmagał zostałem tym kozłem ofiarnym niewygodnym dla dyrekcji,ale wywalczyłem wyciągi powietrza na hali maszyn „Polam-Farel”.

  Odpowiedz
  • komar
  • Dodano 27 lutego 2020

  Proszę bardzo , mamy następną aferę władzy rządzącej w latach 2007- 2015 , rządów PO- PSL. Tak wychwalano ORLIKI , w tym czasie że to chluba władzy rządzącej . Obecnie dowiadujemy się ,że to OBIEKT RAKOTWÓRCZY. SZLAK by trafił to poprzednią władzę rządzącą w tym okresie. OBYWATELE TEGO KRAJU , GOŃMY ZŁODZIEI I DONOSICIELI NA KRAJ DO UE. Głosujmy na ludzi wiarygodnych i uczciwych, którzy ,zapewniają nam byt rodzinny.

  Odpowiedz
  • oj komar komar – nie wpadaj w panikę bądź optymistą inaczej żyłka ci pęknie . Uważaj na świeże pieczywo bo też szkodzi a od szklanki mleko ryzyko raka piersi u kobiet wzrasta o 50 % . Od wiatraków krowy mleka nie dają .
   Ale teraz najważniejsze pisobolszewikom zaczyna się palić czują ciepło ! ! ! .

   Odpowiedz
    • Goguś
    • Dodano 1 marca 2020

    Za to posrańcy czują się b.dobrze,cały czas zajeżdża od nich fetorem,tfu…

    Odpowiedz
  • Analizator
  • Dodano 27 lutego 2020

  Wrogowie naszego kraju wiedzą,że naród można wykończyć atakując skrycie dzieci,czy to przez deprawację czy też przez trucizny.

  Odpowiedz
  • A kysz
  • Dodano 27 lutego 2020

  Jak najprościej wykończyć naród?-atakując dzieci!Albo przez deprawację,albo trując!

  Odpowiedz
  • Piotr
  • Dodano 10 marca 2020

  Onet napisał. Śmiech na sali . O tym to już pisano w sieci przynajmniej w 2014 roku , a tu nagle ,, takie odkrycie ” . Gnoje dobrze wiedzieli co to jest za syf .

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *