Szef papierosowego gangu dołączył do swoich kompanów

Szef papierosowego gangu dołączył do swoich kompanów

Trzy miesiące spędzi w areszcie Litwin, którego  zatrzymali funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Kierował on zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się przemytem nielegalnych papierosów.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili pięć lat temu międzynarodową grupę przestępczą. W skład grupy wchodziło pięciu Polaków i Litwin. W trakcie śledztwa okazało się, że to nie koniec osób zajmujących się nielegalnym obrotem wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. W latach 2012 – 2014 grupa wprowadziła do obrotu ponad 100 milionów sztuk papierosów bez akcyzy. Ich przestępcza działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 90 mln zł.

– 19 marca, pod konwojem funkcjonariuszy z W-MOSG, przewieziono do Aresztu Śledczego w Gdańsku drugiego Litwina, zamieszanego w nielegalny biznes. 50-latek był poszukiwany od kilku lat Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany przez łotewskie służby. Następnie deportowany do Polski i trafił w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości – relacjonuje kpt. Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy W-MOSG.

Litwin kierował zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się przemytem nielegalnych papierosów. Grupa sprowadzała wyroby tytoniowe do Polski, następnie, fałszując dokumenty, wyprowadzała je spod cła do dalszego obrotu, zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Tylko w 2013 roku, pod jego kierownictwem, przestępcy próbowali wprowadzić 43 mln sztuk nielegalnych papierosów, które zostały zatrzymane przez straż graniczną i CBŚP.

31 marca 50-letni Litwin usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięć lat temu, jego sześciu „kolegów po fachu”, w tej samej prokuraturze usłyszało te same zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. red

Fot. W-MOSG

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *