Zamknij

Strażacy apelują: Kominy do kontroli!

13:11, 20.11.2017
Skomentuj

Okres grzewczy niedawno się rozpoczął, a strażacy już odnotowują wzrost interwencji. Dlatego też kętrzyńscy "ogniowi" przypominają o bezpieczeństwie pożarowym w okresie grzewczym.

 

Zazwyczaj o tej porze roku wybucha wiele pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń i instalacji grzewczych oraz nieterminowym czyszczeniem przewodów kominowych i palenisk lub, co jeszcze gorsze, w ogóle brakiem tego typu czyszczenia. Strażacy przypominają więc o przestrzeganiu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Mówi ono, że w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania.

- Wprawdzie ustawodawca zwolnił właścicieli budynków jednorodzinnych od zatrudnienia kominiarzy do usuwania zanieczyszczeń, nie mniej jednak bardzo zachęcam do tego, aby prace te zlecać osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje kominiarskie, a co za tym idzie również doświadczenie w tym zakresie, gdyż jak pokazuje życie i strażackie statystyki samodzielne czyszczenie często bywa nieskuteczne - przekonuje Szymon Sapieha, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.

Szymona Sapieha przestrzega też, że w przypadku powstania pożaru, którego przyczyną jest nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, strażacy będą wyciągać daleko idące konsekwencje.

- Kto nie dopełnia tego obowiązku, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany - dodaje zastępca komendanta kętrzyńskich strażaków. - Ukarani mogą być zarówno właściciele, jak i zarządcy oraz użytkownicy obiektów.

Najczęstsze przyczyny powodujące pożary w okresie grzewczym to użytkowanie uszkodzonych piecyków, kuchenek i innych urządzeń grzejnych, popękane nieszczelne przewody kominowe oraz skorodowane i poprzepalane rury dymowe, używanie cieczy palnych do rozpalania w piecach, brak wyizolowania urządzeń grzewczych od materiałów palnych, np. nie wyizolowanie podłogi przy drzwiczkach paleniskowych, suszenie drewna na piecach lub obok nich, nieterminowe czyszczenie przewodów kominowych lub brak tego typu czyszczenia, gromadzenie się sadzy w tych przewodach (w tym przypadku najbardziej niebezpieczna jest sadza tzw. szklista, która powstaje, gdy pali się materiały zawierające wodę, np. torf czy też nie wysuszone dostatecznie drewno), pozostawienie bez dozoru urządzeń grzejnych typu "farelki, słoneczka", itp.

- Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie pieców nie należy przechowywać materiałów łatwopalnych takich, jak papier, szmaty drewno, benzyna, itp. - przypomina Szymon Sapieha. - W pożarach ludzie często tracą dorobek całego życia, a niejednokrotnie również zdrowie i samo życie.

Czyszczenie przewodu kominowego kosztuje ok. 100, 200 zł w zależności od firmy, której zlecimy wykonanie usługi. Czy to tak wiele w porównaniu z ceną naszego zdrowia czy też życia?

red

 

Zdjęcie: Nieszczelny komin może być powodem dużych problemów. Fot. Robert Majchrzak/Archiwum

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KazikKazik

0 0

Komin trzeba czyścić regularnie tak często jak wymaga tego sytuacja. Im wiecej palimy tym częściej czyścimy. Bez tego ani rusz. Kwalifikacje kominiarskie sa zbyteczne wystarczy zdrowy rozsądek i dbałość o własne bezpieczeństwo. Teraz robię to raz w miesiącu ale w styczniu i lutym czesciej. 18:27, 20.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%