Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

Tym razem chciałbym odnieść się do rankingów, w których Kętrzyn jest oceniany bardzo nisko. Czwarte miejsce wśród miast zagrożonych wykluczeniem społeczno-gospodarczym, czy też ostatnie miejsce w regionie (według czasopisma „Wspólnota”) pod względem dochodów samorządów w przeliczeniu na mieszkańca. Obecnej władzy chluby to nie przynosi. Merytorycznie, na chłodno, spójrzcie Państwo na to.

Co to oznacza? Dlaczego jest tak źle? Póki co słyszę tylko słowa Krzysztofa Hećmana, mówiącego, że byłoby lepiej gdybyśmy podnieśli podatki dla przedsiębiorców. Czy też „(…) gdyby było tak biednie, nie realizowalibyśmy w tym mieście inwestycji za 40 mln złotych”. Ocena wydana i sprawy nie ma? Sprawa jednak jest i tutaj również powinniśmy korzystać z ludzkiej wiedzy i dostępnych opracowań. Zróbmy analizę tych opracowań, sprawdźmy dlaczego jesteśmy jako miasto tak źle oceniani i wyciągnijmy wnioski – co powinniśmy zrobić aby było lepiej?

Jeżeli podniesiemy podatki przedsiębiorcom, to kilku z nich może zamknąć swoją działalność. W związku z tym dochody z podatków nie wzrosną, a nawet spadną. A jeśli przedsiębiorcy zwolnią pracowników, to przychody z podatków spadną jeszcze bardziej. Przecież mniejsze zatrudnienie to mniejsze dochody samorządu z PIT! A może zrobić odwrotnie? Obniżyć podatki w zamian za nowe miejsca pracy i dać wsparcie biznesowi aby je tworzył? Takie zmniejszenie podatków zwróci się nam poprzez dochody z PIT. Mówienie, że nie jest tak źle, skoro wydajemy około 40 mln zł na inwestycje, też nie jest wytłumaczeniem. Jeśli jesteśmy na szarym końcu w dochodach, a za to w czołówce w wydatkach, to każdy kto choć trochę zajmuje się budżetem, nawet tym domowym, wie co to oznacza. Na dłuższą metę grozi to bankructwem! Jeśli dodamy do tego, że nie ma przejrzystości w wydatkach, a większość z nich niemal 2-krotnie przewyższa to co na podobne zadania wydają inne samorządy to tu już nikomu nie powinno być do śmiechu.

Nie twierdzę, że na pewno mam rację, ale oczekiwałbym przynajmniej jakiejś analizy, skorzystania z ludzkiej wiedzy, aby można było coś zmienić w dobrym kierunku. Czy stać na to obecną władzę? Odpowiedzcie sobie Państwo sami. Rosjanie mówią „Подождитe, увидитe”.

Nie możemy czekać, bo za chwilę nie będzie co zmieniać ani naprawiać. Czy jest na to wszystko recepta? Oczywiście, że jest. Oszczędności w wydatkach, szczególnie tych, które nie kreują nowych miejsc pracy, spółki komunalne skoncentrowane na rzeczach, do których zostały powołane (wyłącznie!), wsparcie biznesu, a przez to rozwoju miasta, łatwo dostępna informacja o głównych wydatkach miasta, itd. To tylko niektóre proste działania. Mówię Państwu o tym, bo coraz częściej mnie o to pytacie. To znaczy jedno – świadomość mieszkańców jest coraz większa, a dbałość o nasze mienie i marzenia jeszcze większa. ​To nie jest skomplikowane, ale jak to w życiu wszystko zależy od ludzi!

 

Zdjęcie: Pozostałości po browarze. Jeden z symboli zapaści gospodarczej Kętrzyna. Fot. Archiwum

Podobne artykuły
28  
  • zbyszek
  • Dodano 18 września 2018

  Zaczynam czytać i STOP ! Czemu my „Farelu” nie zarabialiśmy jak w „Majonezach” gdzie ludzie mieli zarobki na poziomie Europejskim a to Kętrzyn jest właśnie.Bez odbioru.

  Odpowiedz
  • Marecki
  • Dodano 18 września 2018

  Komu źle a komu dobrze?

  Odpowiedz
   • Danuta
   • Dodano 18 września 2018

   Na tak postawione pytanie „Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?” trzeba zauważyć komu jest w naszym mieście dobrze a komu jest żle. Dobrze jest temu co ma prace, za którą jest w stanie utrzymać rodzinę, żyć na godnym poziomie i móc wykształcić dzieci. Jednak to dobro z czasem umyka, gdyż te wykształcone dzieci muszą wyjechać w poszukiwaniu pracy. Jak dzieci wyjadą ta grupa osób ma prawo wyciągać wnioski ze nie jest az tak dobrze. Kolejna grupa osób to emeryci, których dzieci przez ostatnie 20 lat wyjechały i teraz jako seniorzy potrzebują pomocy i nie jest im aż tak dobrze lub nawet jest im źle.
   Pewien rodzaj dobra lecz z zaburzeniami dotyczy ludzi mających prace dzięki funkcjonującym urzędom i spółkom miejskim dającym zatrudnienie, lecz jest tu poważne ale… ich dobro za kazdym razem kończy się z powodów „politycznych” jak się zmienia opcja polityczna zmieniają się osoby na stołkach czy nazwać to można dobrem? wątpię. Dobrze to stabilnie, bez stresu, bez pytań co to będzie? Każdy z rządzących powtarza to zdanie, przywrócimy normalność, praca bez stresu, etc. Co z tego jeśli to są Wasze jakże puste słowa! Zarówno Pan Niedziółka to powtarzał jak i obecni rządzący w starostwie, powtarza to od lat burmistrz. Przestańcie uprawiać politykę a zajmijcie się faktycznym dobrem społecznym, a nie tylko garstki ludzi którzy robią z wami interesy biznesowe. Ta grupa osób chyba jest jedyną która może powiedzieć że im jest dobrze bo doją z was ale i z nas spoleczeństwa ile wlezie.

   Odpowiedz
    • Venom
    • Dodano 18 września 2018

    Pani Danuto super i na temat

    Odpowiedz
    • zgroa aka terror sprawiedliwosci
    • Dodano 18 września 2018

    ok to oczywista oczywistosc…ale czemu nic z tym nie robicie tylko (jak wynika chocby z minimum jednego reportazu uwagi na tvn) z gory zakladacie ze m. in. hecmanowi nic nie da sie zrobic…i ma byc dobrze? a poza tym to od jakichs 2 tygodni zaczalem krytykowac kogos bardzo znanego u ruskich na pewnej kremlowskiej stronie (po polsku niektorzy z was pewnie wiedza jaka witryne mam na mysli)…obwiniam go za smierc zacharczenki zarzucajac mu zbyt wielka obojetnosc wobec separow i tych co ich popieraja…tak o tego niskiego wlasnie chodzi a dzieje sie tak bo mam juz dosc tego czekania na to i na tamto a najwiekszy moj atut to atakowanie go za skrytykowanie chruszczowa ktory nie oddal zadnego krymu ukrainie w prezencie tylko dal go na wlasnosc tej (wowczas) ukrainskiej republice radzieckiej by uniknac splaty pewnych dlugow zza oceanu (mowiac w skrocie) i gdyby nie ta decyzja to putin nigdy nie mialby tej podkladki by polwysep krymski odbic…nie bede kogos takiego darzyl szacunkiem i zaufaniem mam dosc

    Odpowiedz
     • Piast Kołodziej
     • Dodano 19 września 2018

     do zgroa aka terror sprawiedliwosci…Chruszczow, czy nie Chruszczow, ale Krym do końca XVIII wieku był tatarski, a później jedynie Ruski…i obecnie ponad 90 % miszkańców Krymu, to Ruskie i 5% ukrów, którzy głosowali równiez za tym, żeby Krym był ruski, a nie ukrowski…więc Krym nigdy nie był i nigdy nie będzie ukrowski…bo gdy był przy republice ukrowskiej, to i tak defakto był w pełni kontrolowany przez Rusów…

     Odpowiedz
    • AOP by
    • Dodano 23 września 2018

    3dni może bpojawi się jeszcze alternatywa dla obecnych kandydatów.

    Odpowiedz
    • wyborca
    • Dodano 23 września 2018

    Jak ktoś jest z grupy trzymającej władzę to mu jest dobrze. Interesy kręci. Dzieci jeśli ma to po ich wykształceniu a nawet w jego trakcie zatrudnienie kierunkowe załatwi od ręki. Praktyka w komunalniku za wynagrodzenie to norma. Inni normalni tego niestety nie mają. To co się dziwić że żyją w bance zamkniętej, bo przecież im nikt nie odmówi. Dzieci normalnych mieszkańców miasta w poszukiwaniu godnej pracy w swoim kierunku muszą wulyjezdzac poza Kętrzyn i najczęściej już nie wracają. I to jest problem którym powinien zająć się Burmistrz i Powiat. Przyciągnąć inwestorów. Sprzedawać ziemię nie pod markety a od fabryki. Jednocześnie czyniac starania o drogi do transportu aby nas brano pid uwage.

    Odpowiedz
  • Kętrzyniak
  • Dodano 18 września 2018

  Po prostu brak słów na te pierdoły. Skoro pan Niedziółka tak dobrze wszystko wiedział to dlaczego nie wychodziło mu kierując powiatem? Nie wiedział jak naprawić sytuację w szpitalu więc za ten niby program zapłacił 147 tyś zł. A to tylko niewielki wycinek. Nie potrafił naprawić tego murka oporowego. Teraz wie jak poprowadzić sprawy miasta a to o wiele bardziej skomplikowany mechanizm. Nie dajmy się zwieść tym pseudo mądrym wywodom.

  Odpowiedz
   • Bolo
   • Dodano 18 września 2018

   Taki jesteś mądry, a taki głupi. W powiecie decydowali hamulcowi a w mieście jest swoboda działania burmistrza . Czaisz?

   Odpowiedz
   • Durny ketrzyniaku
   • Dodano 18 września 2018

   Banialiki piszesz ketrzyniaku. Z taki mi hamulcowymi na wstecznym nie miał szans nic zrobić. Za bardzo wierzył w nieudaczników ale z pewnością już wyciągnął z tego lekcje.

   Odpowiedz
    • Kętrzyniak
    • Dodano 19 września 2018

    Na samym początku miał zdecydowaną większość. Po przewrocie czerwcowym także miał większość ale nie potrafił jej utrzymać. W samorządzie gminnym mimo, że burmistrz pochodzi z wyborów bezpośrednich także niezbędna jest większość w radzie. I kto tu jest durny?

    Odpowiedz
   • "Krzys&Przyjaciele"
   • Dodano 18 września 2018

   Jak miał większość przeciwników w radzie, w tym jednego na trwałe związanego z Krzysztofem, który steruje nim od dawna to co mógł zrobić? Wszystko było przegłosowane na NIE. Potem sam dorwał się na 3 miesiące do władzy i pokazał swój prawdziwy charakter. A najśmieszniejsze było to jak kontynuował plany, które niedawno sam blokował.

   Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 19 września 2018

   W sumie to i w swoich felietonach do końca nie jest pewny czy Pan redaktor nie przestawi przecinka.Pisać Każdy może. 🙂

   Odpowiedz
  • Bolo
  • Dodano 18 września 2018

  Jedno jest pewne ten szkodnik Hećbruk musi odejść

  Odpowiedz
  • Kolega pana Ryszarda N.
  • Dodano 18 września 2018

  Panie Niedziółka. Pierwszym pana sukcesem na stanowisku starosty było zamknięcie oddziału wewnętrznego. Dzisiaj pana chwalący, wtedy wieszali na panu psy. Następnym sukcesem jest plan naprawczy szpitala, z którego g-no wynika, a szpital powiększał zadłużenie. Trzecim sukcesem było zatrudnianie „swoich” (skarbniczka, specjalista od HR Trawiński, zięć Prokopowej) i zwalnianie długoletnich dobrych pracowników. Tyle pana sukcesów. Lepiej niech pan idzie do biznesu, bo szkoda miasta.

  Odpowiedz
   • "Krzys&Przyjaciele"
   • Dodano 18 września 2018

   A ci dluuugoletni dobrzy pracownicy to jakie mieli zadania? też dobre i długoterminowe? na czyją rzecz pracowali? Co zrobił Olenkowicz po przejściu władzy? zatrudnił tych dobrych swoich i zwolnił nieswoich. Zatrudnił drugiego naczelnika komunikacji bo PiS-owca zwolnic strach a Chodarę przyjąć trzeba? Co zrobiono ze szpitalem zatrudniono ludzi z klucza, chociaż zarzucano poprzedniemu zatrudnienianie z ich klucza. Dosyć takich rządów pod dyktando narcyza.

   Odpowiedz
    • xyz
    • Dodano 19 września 2018

    Naczelnik z PIS-u juz sie zmeczyl i zwolnil sie z pracy , taki to fachowiec .

    Odpowiedz
    • Strach się leczyć
    • Dodano 19 września 2018

    Niech ktoś się w końcu zainteresuje tym szpitalem, a zwłaszcza czasem pracy lekarzy!!
    Może któryś z kandydatów do rady powiatu się pofatyguje w ramach kampanii? Nie da dię chyba pracować 48 na dobe 14 dni w tygodniu? Chociaż…

    Odpowiedz
    • Kolega pana Ryszarda N.
    • Dodano 19 września 2018

    Jak jesteś uważnym obserwatorem to powinieneś wiedzieć, że proces zwolnienia pan Chodara wygrał, co oznacza że zwolniony został niesłusznie.

    Odpowiedz
  • Drogo Sze
  • Dodano 19 września 2018

  Pewien Andrzej , pewnej Marcie obiecał coś na starcie 😉
  Oj, sprzedajne te młode!
  Kampania rodem z Wilkowyj!

  Odpowiedz
  • może dobrze już było
  • Dodano 19 września 2018

  Panie Niedziółka,
  z kim to „dobro” chcesz realizować. Kto będzie vice, sekretarzem, skarbnikiem gminy…………
  co z prezesami spółek……..

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 19 września 2018

   Pan felietonista posłucha rady starszych od Siebie i trochę popatrzy jak pracuje nowy starosta.

   Odpowiedz
    • wyborca
    • Dodano 19 września 2018

    No jak? jak mu zagraja tak pracuje. Nie na oportonistow to i praca przyjemnie mija. Poza tym mnostwo rzeczy trzeba nadgonic takie były złośliwe blokady przez poprzednia radę. Tylk burmistrz Korsz ma odwagę o tym mowic przy Staroście. Obejrzyjcie film na KTK

    Odpowiedz
    • Zartowniś
    • Dodano 19 września 2018

    Pracuje?
    Hehe he

    Odpowiedz
  • AOP by
  • Dodano 23 września 2018

  Czy któryś z komitetów wystawi jeszcze jednego kandydata na burmistrza? Żeby było dobrze. Czy już jest tak źle że już lepiej nie będzie bo te już były a wynik jest bieżący?

  Odpowiedz
  • Joanna i Ewa
  • Dodano 24 września 2018

  Stawiamy na Olenkowicza?

  Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 11 października 2018

  Jak popatrzyłem na plakaty wyborcze na mieście to widzę,że Pani Wioletta z PiS w sród kandydatów z tej partii to jeszcze ANIOŁ no i oczywiście Pan Rypina jeden z kulturalniejszych radnych.Pozostałych kandydatów oceniłbym na wiecznie rozczeniowych.Oj będzie się działo jak przejdą do rady miasta.Panie burmistrzu Powodzenia ! 🙂

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *