Ryszard Niedziółka: Chcę być burmistrzem dla ludzi

Ryszard Niedziółka: Chcę być burmistrzem dla ludzi

Ryszard Niedziółka ma za sobą pierwszy rok sprawowania funkcji burmistrza Kętrzyna. Jak wspomina minione miesiące? Czy łatwo być burmistrzem? Co go zaskoczyło i jakim problemom musiał stawić czoła? Na te i inne tematy rozmawia z Robertem Majchrzakiem, redaktorem naczelnym Tygodnika Kętrzyńskiego.

 

Kończy się rok 2019, który był pierwszym rokiem sprawowania przez Pana funkcji burmistrza Kętrzyna. Proszę o jego krótkie podsumowanie.

Wybory i wynik wyborów to była niespodzianka. Do samego głosowania w listopadzie byłem jakoby w półśnie. Kiedy byliśmy w restauracji „Pod Zamkiem”, czekając na wyniki i okazało się, że wygrałem, że będę burmistrzem, pojawiła się refleksja. Gdy się patrzy z boku, to wydaje się, że to łatwa funkcja. Na początku, gdy jeszcze nie miałem zastępcy i byłem sam, dopiero poczułem, że to jest bardzo poważna sprawa, wielki honor, zaszczyt i odpowiedzialność, bo ludzie mają swoje oczekiwania. Jednocześnie znalazłem się między swoimi.

Jak by Pan porównał funkcję burmistrza do swojej poprzedniej roli w samorządzie, czyli do stanowiska starosty kętrzyńskiego?

Funkcja burmistrza to większa odpowiedzialność. W starostwie pierwszym tematem jest służba zdrowia i szpital powiatowy, tutaj mamy spółki komunalne, zaopatrzenie miasta w wodę i ciepło, gospodarkę odpadową, która ostatnio jest jedną z kluczowych spraw, inwestycje miejskie, szkoły. Tu jest większa odpowiedzialność, ale i większy budżet.

Jest Pan zwolennikiem biznesowego modelu zarządzania i starał się Pan wiele rzeczy wprowadzić do samorządu. Jak to wyglądało w Urzędzie Miasta Kętrzyn? Duża była dysproporcja między tym co Pan by chciał tu zastać, a tym co zastał?

Urząd był słabo zabezpieczony i słabo wykorzystywał system informatyczny. Chodzi o to, że taki automat pomaga pracować i człowiek jest bardziej wydajny, używając systemów informatycznych. To było zaskoczenie. Reszta była w porządku. Dużo mówiło się o tym, że będą zwolnienia. Rzeczywiście, ruchy kadrowe były, zdarzyły się dwa przypadki związane z odpowiedzialnością prawie karną i tego nie można było zostawić. Ja wychodzę z takiego założenia, że każdemu człowiekowi trzeba dać szansę. Jeśli chce pracować to po pewnym czasie to udowodni. Burmistrz i zastępca się zmieniają, a reszta powinna pracować.

Rok 2019 to całkiem sporo inwestycji miejskich. Które uważa Pan za najważniejsze?

Podpisaliśmy list intencyjny, kładąc fundament pod „Mieszkania plus”. To nie jest jeszcze inwestycja, ale będzie inwestycją. Natomiast kroki, które zrobiliśmy, są bardzo ważne. Z pozostałych wymieniłbym te, które kontynuujemy. Bardzo ważny jest zamek. Musieliśmy zmienić zakres inwestycji, bo okazało się, że w budżecie nie było pieniędzy nawet w zakresie podpisanej już umowy. Do kwietnia 2020 roku chcemy go oddać, aby ten zabytek wrócił do szlaku turystycznego. Stadion, który kończymy, to kolejna ważna inwestycja. Z drobnych rzeczy to dofinansowanie do dwóch ulic: Zientary Malewskiej i Olsztyńskiej, Ogród Zapachów czy rejestratory prędkości. Do końca roku oddamy halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 3. Chciałbym powiedzieć, że my takich rzeczy jak stadion czy przedszkole przy Wierzbowej nie będziemy robić.

 

Owszem będą duże inwestycje,

takie jak remont ulic Ogrodowej czy Górnej,

ale są to sprawy zupełnie innej potrzeby.

 

Czy w tym roku wydarzyło się coś co chciał Pan zrealizować, a z różnych względów nie udało się tego dokonać?

Tak, odłożyliśmy kilka tematów, które zaplanowaliśmy na przyszły rok. Mam tu na myśli chociażby analizę ruchu samochodowego pod obwodnicę Kętrzyna. Chcieliśmy rozpocząć naprawę monitoringu, bo mieliśmy odłożone pieniądze. Niestety, jak zaczęły nam wypadać „trupy z szaf”, musieliśmy naprawiać budżet kwotą prawie 7,5 mln i dlatego zrezygnowaliśmy.

Chyba nie damy rady przejść obojętnie obok głośnego tematu podwyżki za odbiór odpadów. Czy ta cena naprawdę musi być taka wysoka?

To jest kwestia kosztów, które zostały skrupulatnie obliczone. Tutaj ani Miasto, ani Komunalnik nie będą zarabiać. Jeśli zostaną jakieś pieniądze to zgodnie z zasadami jakie są przy rozliczeniu, na przykład za wodę, zostaną one wrzucone do systemu i możemy mieć zniżkę w danym miesiącu lub w danym okresie. Ceny porównywałem z sąsiednimi samorządami. Te samorządy, które są w Mazurskim Związku Gospodarki Odpadami, które mają składowiska, to płacą mniej. Największa różnica między naszą ceną, a innymi, jest tam, gdzie samorządy mają własną spalarnię. My nie mamy ani tego, ani tego. Odkąd wyszliśmy z Mazurskiego Związku Gospodarki Odpadami nie mamy składowiska i na każdym innym traktowani jesteśmy jako obcy. Nikt nie ruszył tematu spalarni, w związku z tym płacimy za spalarnię bardzo duże pieniądze, nawet większe niż opłata na bramie czy opłata marszałkowska.

Konkludując. Czy można powiedzieć, że będziemy płacić dużo za odbiór odpadów, bo wcześniej pod tym względem miasto nie zostało właściwie zabezpieczone?

Na pewno tak, tylko ja nie chciałbym tłumaczyć się historią. Postaramy się jak najszybciej to naprawić. Jeśli chodzi o składowisko, jeszcze w pierwszym kwartale nowego roku, jeśli się uda wynegocjować niższe ceny, to je pokażemy.

Rozmawiam ze Spytkowem co drugi dzień. Umówiliśmy się na dalsze rozmowy po nowym roku. Czy będzie to Spytkowo czy inne składowisko, musimy znaleźć sposób, by obniżyć cenę i pierwszy kwartał powinien to pokazać. Druga rzecz to kwestia spalarni, czy znajdziemy sposób, żeby tę frakcję energetyczną zagospodarować w ramach trzech powiatów: Kętrzyn, Giżycko, Węgorzewo jeśli dołączymy do Mazurskiego Związku Gospodarki Odpadami. Taki jest cel.

Przejdźmy do przyjemniejszych tematów. Firmuje Pan takie działania jak otwarty urząd, przyjazny dla mieszkańca miasta. Czy ta otwartość urzędu jest przez mieszkańców doceniania? Doświadcza Pan zrozumienia tego dziania czy dalej z pewnym dystansem ludzie podchodzą do burmistrza i urzędu?

Jest tutaj zawsze pełno ludzi. To co lubię w ludziach, czy gdy przyjdą do urzędu, czy spotkamy się w sklepie lub na ulicy, jak mają jakąś bolączkę to rozmawiamy. Ponieważ jestem stąd to ludzie nie obawiają się mnie zaczepić czy powiedzieć czegoś dobrego lub krytycznego. Bardzo cenię bliski kontakt z drugą osobą. Myślę, że to jest istotny element i będziemy to kontynuować. To bywa trochę uciążliwe, bo czasem rozwala cały dzień pracy w urzędzie, ale taka jest rola burmistrza.

Przed nami rok 2020. Jaki on będzie dla kętrzyńskiego samorządu, dla miasta?

Na pewno będziemy kontynuować remont zamku. Przy jeziorku planujemy ważną inwestycję z programu Polska – Rosja. Zadbamy o jeziorko i jego otoczenie, zostaną również wyremontowane ulice Kościuszki i Asnyka. Chcemy tam zrobić teren rekreacyjny, mający w sąsiedztwie „Kętrzyniankę” i Stado Ogierów. Podjęliśmy również trudną dla budżetu decyzję, a dobrą dla mieszkańców, bo nie podnosimy podatków od nieruchomości. Myślę, że jesteśmy w gronie kilku, jeśli nie jedynym samorządem w województwie, które tak podeszły do tego tematu. W niektórych gminach podatki wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Bierzemy ten ciężar na siebie. Będzie skromniej, ale spróbujemy. Mam nadzieję, że trochę rozwinie się biznes i gospodarka, co pomoże zapełnić tę dziurę. Jeśli to nie wyjdzie, to na koniec przyszłego roku zweryfikujemy to wszystko i zobaczymy co dalej. Teraz dajemy sobie szansę i wszystkim dookoła, żeby tych podatków nie podnosić. Dla ludzi jest to istotne, szczególnie po tym, jak podnieśliśmy opłaty za odbiór śmieci.

Jakie Pan ma przesłanie noworoczne do mieszkańców Kętrzyna? 

Cały świat polega na tym, że każda następna chwila jest tą, która rozwija nas technologicznie i  życiowo. Życzę wszystkim mieszkańcom, aby rok 2020 był lepszy niż ten, który mija, w każdej dziedzinie naszego życia: rodzinnie, prywatnie, zawodowo i finansowo.

Dziękuję za rozmowę.

 

Podobne artykuły
27 
  • Się pytam:
  • Dodano 31 grudnia 2019

  Panie Burmistrzu co Pan sądzi o wyczynach Patrycji Ożarowskiej? Czy to już zdrada? Czy w kampanii też przejawiała takie zachowania? Czy wiadomo w ogóle o co jej chodzi? Czy można powiedzieć, że ta kobieta jest żądna władzy?

  Odpowiedz
   • Pan M
   • Dodano 31 grudnia 2019

   PS
   A co do zdrady, to chyba największej dokonał Rypina popierający Niedziółkę.

   Odpowiedz
   • Patyk i palec
   • Dodano 31 grudnia 2019

   Toć to śmiech na całe województwo.

   Odpowiedz
    • xyz
    • Dodano 31 grudnia 2019

    To prawda, ta Pani stała się tematem żartów towarzyskich a szkoda, dobrze się zapowiadała.

    Odpowiedz
   • Stanisław Kulas
   • Dodano 31 grudnia 2019

   Do „Się pytam”
   Jesteś tchórzem, bo pod fałszywym nickiem atakujesz osobę, która ma odwagę publicznie przedstawić własne poglądy. Atakujesz ją, bo ma odwagę powiedzieć, że głosowała na burmistrza, który nie spełnia tego, co ludziom obiecał. Pisze to publicznie, niezależnie od wszelkich układów, na swoim facebooku. Ona, kobieta, ma odwagę powiedzieć publicznie pod własnym nazwiskiem to co uważa za słuszne. A ty masz odwagę?
   Stanisław Kulas

   Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 1 stycznia 2020

   Nie znam tematu,ale ja się Ciebie pytam czy tylko Twój pan burmistrz ma patent na trn urząd w Kętrzynie -tu znak zapytania „?” 🙂

   Odpowiedz
    • Stanisław Kulas
    • Dodano 2 stycznia 2020


    1) To nie mój pan burmistrz. Byłem z nim w sporze 20 lat z powodu jego sposobu zarządzania. To Pan Ryszard Niedziółka, z listy PSL, z drugiego miejsca za byłym burmistrzem KH, został radnym powiatowym i starostą.

    2) Przepraszam, że wpis jest powtórzony trzy razy. Tekst się nie pokazywał, więc powtórzyłem go sądząc, że to błąd po mojej stronie. Teraz okazuje się, że wpisywałem prawidłowo a brak wpisu to, być może błąd systemu.

    Odpowiedz
     • zbyszek
     • Dodano 2 stycznia 2020

     Panie Stanisławie ja się też pytałem „Się pytam:” a konkretnie odoszę się do treści wpisu,który próbuje szafować takim terminem jak :zdrada =władza.Kto wniósł te zwyczaje na salony Kętrzyna wiemy a 20 lecie rządzenia poprzednika to żle czy dobrze było okaże się w praniu,napewno jest coś nowego i niech tak będzie bo jest ciekawie .

     Odpowiedz
      • Pan M
      • Dodano 2 stycznia 2020

      Moim zdaniem jest tak, jak było: wszystko dla ludzi władzy (i ich zaufanych) a dla reszty koszty tej polityki. Tak samo brakuje wizji czy choćby pomysłu na miasto, zaś niedawni kontestatorzy rzeczywistości dziwnym trafem milkną po otrzymaniu stołka. Tak zdaje się było za Hećmana i jest za Niedziółki. Sytuację mógł zmienić program TAK dla Kętrzyna, niestety człowiek wykreowany na lidera tego projektu okazał się oportunistą.

      • Stanisław Kulas
      • Dodano 2 stycznia 2020

      Ok, ma Pan rację panie Zbyszku a nieporozumienie wynikło z opóźnienia publikacji wpisów. Trzeba pytać, tych co nie dotrzymują obietnic, a szczególnie tych co rzucają pomówienia na inne osoby.

   • Stanisław Kulas
   • Dodano 1 stycznia 2020

   Do „Się pytam”
   Jesteś tchórzem, bo pod fałszywym nickiem atakujesz osobę, która ma odwagę publicznie przedstawić własne poglądy. Atakujesz ją, bo ma odwagę powiedzieć, że głosowała na burmistrza, który nie spełnia tego, co mieszkańcom obiecał. Pisze to publicznie, niezależnie od wszelkich układów, na swoim facebooku. Ona, kobieta, ma odwagę powiedzieć publicznie pod własnym nazwiskiem to co uważa za słuszne. A ty masz odwagę?
   Stanisław Kulas

   Odpowiedz
  • zbyszek
  • Dodano 31 grudnia 2019

  Ja też jestem jakby w półśnie kiedy doręczono mi dziś pismo w sprawie podwyżki za śmiecie,myślałem,że to żart jakiś i za to polubiłem nowe władze bo nie można inaczej tego przetrawić w tej restauracji pod nazwą no nie wymienię aby nie robić darmowej reklamy.

  Odpowiedz
  • sprawiedliwy PIS
  • Dodano 31 grudnia 2019

  a co wy wiecie. Umiecie tylko szkalować , że prawdę pani Patrycja głosi. Prawda boli i to mocno boli!!

  Odpowiedz
   • Heheheh
   • Dodano 1 stycznia 2020

   Taaa, śmiesznie jest. Ta pani lubi zmiany.

   Odpowiedz
  • Stanisław Kulas
  • Dodano 31 grudnia 2019

  Do „Się pytam”
  Jesteś tchórzem, bo pod fałszywym nickiem atakujesz osobę, która ma odwagę publicznie przedstawić własne poglądy. Atakujesz ją, bo ma odwagę powiedzieć, że głosowała na burmistrza, który nie spełnia tego, co ludziom obiecał. Pisze to publicznie, niezależnie od wszelkich układów, na swoim facebooku. Ona, kobieta, ma odwagę powiedzieć publicznie pod własnym nazwiskiem to co uważa za słuszne. A ty masz odwagę?
  Stanisław Kulas

  Odpowiedz
  • MM
  • Dodano 1 stycznia 2020

  Chce Pan być być burmistrzem dla ludzi? To proszę w końcu zrobić coś z pseudo oświetleniem miasta. Czemu Kętrzyn jest najciemniejszym miastem w Polsce?
  Jeżeli dla ludzi to proszę jeszcze zmniejszyć koszt wywózki śmieci, tak jak w ościennych gminach!
  Ludzie nie będą mieli za co żyć, po takich Pana podwyżkach.

  Odpowiedz
  • Pan M
  • Dodano 1 stycznia 2020

  Dla ludzi był program TAK dla Kętrzyna, ale Rypina z osobami startującymi z list PiS cynicznie oszukał wyborców, popierając ostatecznie Niedziółkę i zakładając z nim koalicję? Czy ktoś z PiSu wystąpił z tej koalicji? Nie przypominam sobie.

  Odpowiedz
   • PIZ
   • Dodano 3 stycznia 2020

   Startowałem z listy PiS-u razem z przewodniczącym. Nie oszukałem wyborców. Wstydzę się, że stałem za jego plecami. Mając gotowy Plan nawet nie potrafił go przeczytać i zaprezentować z tabletu. I byłem na większości spotkań przyszłych/obecnych koalicjantów. A tera z……, szkoda słów

   Odpowiedz
    • Wesele Wyspiańskiego
    • Dodano 3 stycznia 2020

    Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur….

    Odpowiedz
    • Pan M
    • Dodano 8 stycznia 2020

    A ja wstydzę się że go wylansowałem. Żal sześciu lat pracy, straconych szans, nawiązanych kontaktów, zmarnowanych grubych pieniędzy. A najbardziej nie mogę pogodzić się z faktem, że Rypina dla swojego stołka zwyczajnie podeptał nadzieje wielu osób…

    Odpowiedz
     • zrozum
     • Dodano 9 stycznia 2020

     Człowieku skończ już, Rypina fajnie, że coś tam próbował, ale i tak nie przeszedł by dalej i nie pisz już ciągle o tym. Niedziółka wygrał i to jest fakt, musisz się z tym pogodzić. Wasze sprawy załatwiajcie sobie sami, bo nikogo nie obchodzi to czy się rozliczył czy nie. Możesz być zawiedziony Rypiną, ale nikogo to nie obchodzi.

     Odpowiedz
      • Pani M
      • Dodano 9 stycznia 2020

      To nie czytaj, zwyczajnie pomijaj.
      Co za ludzie…

      • Pan M
      • Dodano 11 stycznia 2020

      Sytuacji która budzi moje skojarzenia z korupcję polityczną, jakoś osobiście nie potrafię uznać za okoliczność wskazującą na jednoznaczną wygraną Niedziółki. Zresztą to co zrobiły osoby startujące z list PiS, nie tylko moim zdaniem jest oszustwem. Program TAK dla Kętrzyna to nie moje (czy wasze jak piszesz) osobiste sprawy. To była niepowtarzalna szansa na zmianę losu miasta i jego mieszkańców. To realna alternatywa dla układu Hećmana i Niedziółki. To miejsca pracy, tanie mieszkania i rozwój. Zatem fakt podeptania tej idei dla stołka i osobistych korzyści politycznych (a w konsekwencji i finansowych) Rypiny, jest istotny dla wszystkich wyborców którzy w pierwszej turze głosowali na PiS i radnych do obu rad z jego list.

    • Pan M
    • Dodano 8 stycznia 2020

    PS.
    Pisząc o ludziach startujących z list PiS miałem oczywiście na myśli tych, którzy razem z Rypiną dokonali dywersji na rzecz Niedziółki. Ludzi którzy cynicznie wjechali dzięki mojej pracy do obu Rad, a natępnie zdradzili program pod którym się podpisywali.

    Odpowiedz
  • drezyna
  • Dodano 2 stycznia 2020

  dolina gubra ,tory wegorzewo
  olewy zmieniamy wojta ,burmistrza
  turysta jedzie dalej

  Odpowiedz
  • mamgy
  • Dodano 2 stycznia 2020

  olewa tyryste browar drezyny
  wojta sie bioii pobiegac nasypem do reszla

  Odpowiedz
  • koszarka
  • Dodano 8 stycznia 2020

  dlaczego nie ma ma nartorolerk na poznanskiekj
  spalarni w mazanach itp

  Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *