Rusza rekrutacja do Szkoły Edukacji. Możliwe wysokie stypendium

Rusza rekrutacja do Szkoły Edukacji. Możliwe wysokie stypendium

Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła zmiany w polskiej szkole i pokazała, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie nauczyciele. Jak i gdzie przygotowywać pedagogów na wyzwania współczesności? Szkoła Edukacji PAFW i UW już po raz szósty otwiera program stypendialny właśnie dla przyszłych i już aktywnych nauczycieli – bo to od nich zaczyna się społeczna zmiana.

Ostatni rok był bez wątpienia prawdziwą rewolucją. Najpierw przerzucenie się na zdalne nauczanie i konieczność błyskawicznego przyswojenia nowych narzędzi. Potem wyzwania dydaktyczne i wreszcie – coraz silniejsze wypalenie i zniechęcenie uczniów. A to wszystko w dobie wszechobecnych fake newsów i kryzysu zaufania do nauki. Ta sytuacja pokazała, jak ważne jest kształcenie nauczycieli gotowych na zmiany, skutecznych nie tylko przedmiotowo, ale też wychowawczo. Właśnie takich przygotowuje Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego w ramach jedynych w Polsce bezpłatnych dziennych studiów podyplomowych.

Na bezpłatne studia mogą aplikować magistrowie polonistyki, historii, matematyki i biologii, a także absolwenci kierunków pokrewnych do matematyki i biologii. Nauka trwa 10 miesięcy. Przez cały ten czas studenci mogą liczyć nastypendium w wysokości od 1 500 do 2 000 złotych. Osoby spoza Warszawy dodatkowo mogą skorzystać za darmo z jednoosobowego pokoju w akademiku UW. Absolwenci Szkoły Edukacji otrzymują dyplom Uniwersytetu Warszawskiego, uprawnienia nauczycielskie i propozycję pracy w szkole. Mają także możliwość udziału w dwuletnim programie wsparcia, dzięki czemu pierwsze zawodowe kroki są o wiele łatwiejsze.

– Potrzebujemy nauczycieli, którzy nie tylko świetnie uczą swojego przedmiotu, ale też inspirują, wychowują i przygotowują uczniów do zmieniającego się świata. Którzy czerpią nie tylko z sukcesów, ale i z błędów. Właśnie do takich osób skierowany jest program stypendialny Szkoły Edukacji – wyjaśnia Adriana Bąkowska, ze Szkoły Edukacji. – Mogą do niego aplikować zarówno osoby, które skończyły lub właśnie kończą kierunkowe studia magisterskie, jak i takie, które już pracują  – na przykład w korporacji – ale chciałyby coś w swoim życiu zmienić. To także propozycja dla już aktywnych nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą rozwijać swój warsztat. A przede wszystkim dla osób, które od zawsze chciały pracować z młodzieżą, ale dotąd nie miały okazji zdobyć uprawnień nauczycielskich – dodaje Adriana Bąkowska.

Program studiów powstał we współpracy z nowojorskim Teachers College na Columbia University – jednym z najlepszych na świecie centrów kształcenia nauczycieli. Szczegółowe informacje na temat programu stypendialnego dostępne są na stronie www.szkolaedukacji.pl. red

Fot. Pexels

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *