Zamknij

Reszel miastem "dobrego życia"

13:47, 16.03.2021 Aktualizacja: 13:47, 16.03.2021
Skomentuj

Reszel znalazł się w gronie 63 miast "dobrego życia". Miasta, które mogą pochwalić się tym mianem są przyjazne dla mieszkańców, zapewniające im dobre warunki życia, będące w dobrej sytuacji finansowej i mające przed sobą dobre perspektywy.

Miasta "dobrego życia" wskazał Polski Instytut Ekonomiczny, badając ponad 200 miast do 20 tysięcy mieszkańców. Pierwsze wyniki badań ankietowych PIE opublikował już pod koniec 2019 r., w raporcie pod tytułem "Scenariusze rozwoju małych miast". W styczniu tego roku PIE przedstawił kolejny raport poświęcony małym polskim miastom, w którym uwzględnił skutki pandemii. Dlatego ten nowszy raport zatytułowany jest "Weryfikacja scenariuszy rozwoju małych miast w perspektywie 2035". Wynika z niego, że sytuacja większości małych miast w Polsce pogorszyła się przez pandemię oraz jej skutki i dotyczy to także ośrodków miejskich, wskazanych wcześniej przez PIE jako "miasta dobrego życia". Mimo to - jak pokazuje nowszy raport - te miejscowości wciąż mają przed sobą dobre, optymistyczne perspektywy: Będą nadal dużo inwestować i dzięki dobrej sytuacji finansowej będą w dalszym ciągu zapewniać swym mieszkańcom atrakcyjne warunki życia, czyli, że mimo pandemii i jej skutków wciąż najbardziej prawdopodobny jest optymistyczny scenariusz, dotyczący rozwoju tych miast w najbliższych latach. Tak przynajmniej uważają ich włodarze i przekonująco uzasadniają tę opinię.

- Pracując razem, staramy się dochodzić do konsensusu. W tym miejscu dziękuję radnym, pracownikom urzędu gminy oraz jednostek organizacyjnych za dobrą współpracę, która pozwala na bezproblemowe wykonanie zadań własnych oraz zleconych gminie przez inne jednostki. Dzięki temu, że potrafimy się konstruktywnie spierać, a przede wszystkim, umiemy się wzajemnie słuchać. Możemy więc realizować wiele działań pozytywnie ocenianych przez mieszkańców - powiedział w jednym z wywiadów Marek Janiszewski, burmistrz Reszla.

Marek Janiszewski. Fot. Archiwum

Oprócz Reszla, w grupie miast dobrego życia na Warmii i Mazurach znalazły się: Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie i Pasłęk. W raporcie PIE czytamy o tej grupie miast: "Bariery rozwojowe związane z pandemią, tj. problemy społeczne i psychologiczne związane z izolacją, ograniczenia w przepływie zasobów (przede wszystkim kapitału ludzkiego) spowodowane przez pandemię czy problemy finansowe wynikające z kryzysu wywołanego przez COVID-19, jedynie przez niewielką część miast zostały wskazane jako znacznie utrudniające realizację optymistycznego wariantu scenariusza".

Typując miasta "dobrego życia" PIE wziął pod uwagę 48 czynników, m.in. poziom bezpieczeństwa w mieście, przyrost naturalny, liczba inicjatyw obywatelskich, poziom współpracy władz miasta z biznesem, dostępność terenów inwestycyjnych, poziom świadomości ekologicznej mieszkańców, stan środowiska naturalnego w mieście, gotowość władz miasta do współpracy z innymi miastami, potrzeba kultywowania tradycji czy identyfikowanie się mieszkańców z miastem.

Cechy miast dobrego życia: dobra sytuacja finansowa; zapewnienie mieszkańcom atrakcyjnych warunków życia; miasto zadbane i ładne; miasto otwarte dla wszystkich; miasto kultywujące tradycję; miasto dbające o środowisko naturalne; miasto atrakcyjne dla turystów; ośrodek edukacji i nauki; miasto przyjazne dla biznesu; miasto będące ważnym ośrodkiem kultury i rekreacji w regionie; miasto z silną pozycją w regionie.

Zdjęcie główne: Fot. Robert Majchrzak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

LizusLizus

0 0

"Słodkiego Miłego Życia" Pan redaktor ujął to w dwuch słowach. :) 14:12, 16.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NKENKE

0 0

Super zachowane to stare miasto. Gdyby nie ta dzika radość czerwonoarmistów ze zwycięstwa i chęć zemsty w najbliższym kwatery Hitlera mieście Rastenburgu to mielibyśmy takie klimaty w centrum starego miasta ul. Rycerska, Staromiejska, Traugutta, Osińskiego, Zjazdowa. Szkoda ze w latach 60 nikomu nie przyszła do głowy odbudowa w starym stylu zamiast tych bloczków a w miejscach byłych okazałych hoteli wybudowano parterowe sklepy Nemezja i Sezam. 08:20, 17.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LizusLizus

0 0

Reszel nic nie żałuje a pcha sie do przodu jak żadeno inne miasto.Dziś zobaczyłem na zdjęciach jaką potężną szwalnię wybudowali i to w stylu takim,że Philips ze swymi halami się chowa.
HALO, Kętrzyn- będzie problem z utrymaniem się na rynku pracy (!!!) 08:19, 18.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%