Radni od Kozyry znów się nie popisali… Wojewoda skarży uchwałę!

Radni od Kozyry znów się nie popisali… Wojewoda skarży uchwałę!

Sprawa nieudzielenia wotum zaufania Marcie Kamińskiej, wójt gminy Barciany, znajdzie swój epilog w sądzie. Tak zadecydował wojewoda warmińsko-mazurski.

 

Przypomnijmy. Podczas sesji Rady Gminy Barciany, która odbyła się 27 czerwca, większość barciańskich radnych, związana z byłym wójtem Ryszardem Kozyrą, postanowiła nie przyjąć raportu o stanie gminy za rok 2018 i nie udzielić Marcie Kamińskiej wotum zaufania. Okazuje się jednak, że zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego, uchwała ta „w sposób rażący narusza prawo”! Sprawa trafi więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

– Rada Gminy Barciany, podejmując przedmiotową uchwałę wykonywała swoje kompetencje, jednak jej działanie, w ocenie wnoszącego skargę, nosi znamiona arbitralności i nie poddaje się nadzorowi, a zatem nie może być ono uznane za zgodne z prawem – czytamy w uzasadnieniu skargi złożonej przez wojewodę do WSA. – Dodać ponadto trzeba, że będący przedmiotem debaty raport (…) dotyczy działalności wójta w roku poprzednim, czyli w roku 2018. Znamiennym jest, że Marta Kamińska objęła funkcję wójta gminy Barciany w dniu 21 listopada 2018 roku…

Raport o stanie gminy obejmuje podsumowanie działalności wójta w poprzednim roku, a w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Trudno zatem wytłumaczyć działania „radnych od Kozyry” przy udzielaniu wotum zaufania Marcie Kamińskiej innymi względami, niż te stricte polityczne. Do identycznych wniosków najwyraźniej doszedł też wojewoda.

– Konsekwencje nieudzielenia wotum zaufania (…) dotykają indywidualnie obecną wójt gminy Barciany, czyli Martę Kamińską, gdyż to jej będzie dotyczyło ewentualne referendum w sprawie odwołania wójta. Wątpliwości w tym względzie są tym większe, że Marta Kamińska funkcję wójta pełniła zaledwie przez miesiąc, zaś raport odnosi się do całorocznej działalności organu. Zauważyć należy, że konstytucyjne zasady praworządności, sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa stoją w sprzeczności z możliwością przypisania odpowiedzialności danej osobie – za cudze działania lub zaniechania – czytamy dalej w uzasadnieniu skargi.

Dodać należy, że podczas tej samej sesji radni postanowili udzielić absolutorium wójtowi gminy Barciany, argumentując, że jest to absolutorium udzielane… Ryszardowi Kozyrze. Również ta uchwała została uchylona, gdyż nie została podjęta zwykłą większością głosów (w przypadku Rady Gminy Barciany jest to osiem głosów), a zaledwie pięcioma głosami „za”, przy jednym radnym głosującym przeciw i siedmiu wstrzymujących się od głosu.

Główna zainteresowana nie chce zbyt głęboko komentować całej sprawy. Nie kryje jednak, że fakt iż nieprzychylni jej radni dostali przysłowiowego „prztyczka w nos”, trochę ją cieszy.

– Może w końcu skończą z politycznymi przepychankami, a zaczniemy wspólnie pracować na rzecz naszej gminy? – pyta retorycznie Marta Kamińska i dodaje, że nie chce wypowiadać się na temat skargi wojewody aż do zakończenia całej sprawy. rm

 

Podobne artykuły
10  
  • zbyszek
  • Dodano 19 września 2019

  Co tu komentować od strony ekonomicznej głosowanie „ZA” daje mozliwości dalszego finansowania ale ile było krytyki na starego wójta to moznaby było film nakręcić i tu wiekszość w Radzie pokazała ścieżkę na następne 5 lat rządzenia dla nowego wójta.

  Odpowiedz
   • edzia
   • Dodano 19 września 2019

   Jakiego nowego wójta. Zbyszek Ty wiesz co piszesz, mieszkańcy są bardzo zadowoleni z obecnej władzy i nie sądzę, żeby chcieli coś zmienić. Tak dobrze u nas nigdy nie było i niech tak zostanie.

   Odpowiedz
    • zbyszek
    • Dodano 19 września 2019

    Cieszy mnie,że tak napisałaś o swojej wójt i jej rządach ale wybory były pod koniec roku i ktoś kto ustala tą datę wyborów nie przypadkiem z końcem roku kalendarzowego daje jasny
    sygnał,że trzeba będzie się pogodzić i przyjąć na barki zobowiązanie po poprzednikach a nie uciekać od problemów bo „Od dziś Ja rządzę”

    Odpowiedz
  • Xyz
  • Dodano 19 września 2019

  Zmiany są potrzebne i my się bardzo cieszymy, że Pani jest Wójtem. Brawo Pani Marto. Czekamy na rozliczenie tych co pouciekali..

  Odpowiedz
   • aśka
   • Dodano 19 września 2019

   Dokładnie, bo jak Pani ich nie porozlicza,to inni rozliczą Panią. Tak to jest w tyj naszej małej gminie. Wszyscy czekamy, czekamy i obyśmy się doczekali.

   Odpowiedz
  • ...
  • Dodano 19 września 2019

  Dokładnie, jak Pani nie rozliczy, to przy kolejnych wyborach rozliczą Panią. Tak nie może być, że ktoś po Pani zaprzysiężeniu ucieka na zwolnienie lekarskie mówiąc, że ma raka piersi.. Siedzi pół roku na L4 i podejmuje pracę w innej instytucji z uśmiechem na ustach już zdrowa? Jakim to trzeba być człowiekiem żeby w taki sposób ludzi oszukiwać.. Brzydzę się takimi ludźmi, że są w stanie do aż takiego kłamstwa się posunąć..

  Odpowiedz
   • Ania?
   • Dodano 19 września 2019

   Dajcie już spokój tej Pani. Są inni, co dużo bardziej narozrabiali a ta pani to akurat nic złego nie zrobiła. Choroba to jej prywatna sprawa i to co i komu o tym mówi. Może raczej skupcie się na tych co jeszcze są a jednocześnie przeszkadzają ( działają na niekorzysć).

   Odpowiedz
    • Do Ani
    • Dodano 19 września 2019

    To czemu uciekła po zaprzysiezeniu wójtowej jak nic złego nie zrobiła. .? Wszystko wszystkim, ale jak można chodzić i mówić, że się ma raka, jak się go nie ma? Posunąć się i mieć odwagę aż tak kłamać.. Dlaczego?

    Odpowiedz
  • Ola
  • Dodano 19 września 2019

  Wojewoda uchylił kontrakt dla Pana Damiana NIetrzeby w KCK na wniosek Ryszarda i co kto przegrał w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wojewoda czy Pan Nietrzeba ?

  Odpowiedz
   • zbyszek
   • Dodano 19 września 2019

   Co to znaczy „uchylił”,nie o to chodzi nie czujesz ,że panu Nietrzebie chodziło o 3 mies.odprawę.
   Piszesz aby pisać ?

   Odpowiedz
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *